www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XIX.

Island - setkání na jiné planetě XIX.

Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

27. 8. 2013

NP Skaftafell, Jökulsárlón, Höfn; Aurora Borealis

NP Skaftafell, kde budeme nyní trávit čas, byl založen roku 1967, a za dobu svého provozu byla jeho rozloha již dvakrát rozšířena. V současnosti zabírá rozlohu téměř 5000 km². Oblast má obdobné rysy jako alpská příroda, avšak tato je původu sopečného. V oblasti jsou časté vulkanické erupce, které svou aktivitou způsobily v minulosti velké bahnotoky, což mělo za následek rozvodnění řeky Skeiðará. Poslední bahnotok se krajinou přehnal roku 1996, v kempu ve společenské místnosti máte příležitost zhlédnout dokument o této přírodní katastrofě.

NP Skaftafell

Program je dvojí, čeká nás totiž poslední společný den s letci, kteří večer vyrážejí směr Reykjavík. Letci tedy hned ráno odjíždějí k laguně ledovcové řeky Jökulsárlón. Plavci mají v plánu náročný trek - výstup na ledovec  Vatnajökull, tedy přesněji ledovcový splaz Skálafellsjökull, který je jeho součástí. Výstup je jen pro "silné povahy", na cestu se tak vydávají jen opravdu fyzicky zdatní jedinci, pro ostatní je možná procházka k patě ledovce, což je nenáročná trasa asi 2 km od kempu. Všichni vyvolení výstup zvládli bez potíží, jen jim cesta trvala déle, než bylo uvažováno, terén opravdu nebyl snadný.

cesta k jezeru Jökulsárlón

Já mám příležitost se již dopoledne přidat k letcům a přepravuji se s nimi do ledového království k jezeru Jökulsárlón. Toto obrovské jezero, jehož rozloha je cca 18 km², je se svou hloubkou více než 248 m nyní nejhlubším na ostrově. Vzhledem k neustálému ústupu ledovců v oblasti dochází stále k rozšiřování přirozených hranic jezera. Tento fakt je považován za jeden z přírodních divů Islandu. Jökulsárlón si nejlépe můžete prohlédnout z paluby krytého a nepříliš rychlého snowcatu - na plavbu vás vybaví pořádným oblečením, bezpečnostní přílbou a instrukcemi, jak se na plavidle chovat. Dále si můžete vyzkoušet dvousedadlový skútr nebo plavbu v obojživelném otevřeném voze, ve kterém je nutné použít teplé oblečení a záchrannou vestu. Laguna samotná je vodní plocha posetá množstvím ledových ker, které se pohybují na hladině, na slunci se nádherně třpytí a vytvářejí pitoreskní obrazce. Zásobárnou ker pro jezero jsou obrovské ledové bloky, které se neustále odlamují od ledovce Breiðamerkurjökull.

Jökulsárlón

Dopoledne využívám k prohlídce okolí jezera a fotím kamarády, kteří plují na obojživelníku po jezeře. Z ledové vody na mne občas vykoukne tuleň, který je ale spíše plachý, takže je to vždy jen mžik a opět se schová pod hladinu.

Vracíme se zpět do kempu, jen cestou občas zastavíme a vyfotíme si barevnou krajinu, která nás obklopuje, a části ledovců, které se občas vynoří mezi okolními kopci. Dorážíme zpět dříve než "turisté", proto je čas ještě k návštěvě informačního centra a nákupu suvenýrů. Poslední oběd, rozloučení a do ledovcové laguny směřuje druhá parta. Já tedy jedu zpátky a tentokrát si užívám i plavbu mezi krami. Slunce pálí o sto šest, všude kolem ledové drahokamy bílo-modré barvy, které nás na cestě provázejí. Plavba je doplněna výkladem o vzniku jezera a zajímavostech s ním spojených. 35 minut projížďky vás vyjde na 3500 ISK.

NP Skaftafell

Atrakcí, kterou je třeba si rovněž prohlédnout, je asi nejkratší řeka, která z jezera vytéká a vlévá se cca po 1 km do moře. Stejnou cestou v opačném směru během přílivu moře zásobuje lagunu slanou vodou. Pokud dojdete až na pobřeží, naskytne se vám velmi zvláštní pohled na mořskou hladinu, která je rovněž pokryta ledovými útvary. Kousky ledu občas uvíznou na pláži, a tvoří tak přírodní expozici ledových soch, mezi kterými se občas projde chaluha velká, která je největším evropským zástupcem tohoto druhu.

Nejraději bychom se ještě zdrželi, ale nedá se nic dělat, musíme včas dorazit do kempu v městečku Höfn, který je posledním na ostrově, kde budeme spát.

NP SkaftafellNP Skaftafell

Všichni jsou plni dojmů a krátce po večeři se stany zavírají a spolucestující usínají. Já a dalších pár jedinců najdeme místo ve společenské místnosti a pouštíme se do hraní kanasty. Chvíli po jedenácté kdosi vběhne dovnitř a upozorní nás, že venku se právě odehrává nejkrásnější přírodní divadlo, které si dokážete představit. Na obloze vytváří famózní obrazce Aurora Borealis - polární záře. V němém úžasu stojím na kopci nad kempem a doslova s pusou dokořán sleduji tu nádheru. Neměla jsem dosud příležitost polární záři vidět na vlastní oči, pouze různé fotografie, které mi neprozradily, že záře není statická, zelená obloha nad námi se krásně vlní, prolíná a neustále mění svůj tvar. Pochopitelně zburcujeme celý kemp, aby si nikdo toto představení nenechal ujít. Klasikou je, že mé fotografické vybavení je nyní v autobuse, uzamčeno, řidiči spí. Držím v ruce malý kompakt a marně se snažím cokoliv zachytit. Teprve cca po 1 hodině se najednou v buse rozsvítí a já se vrhám pro svou techniku. Ještě stále nemám vyhráno jak vyfotit polární záři, když nemáte bod, na který byste ostřili. Dokonce posílám sms přátelům daleko v Čechách a žádám o radu. Jediná šance je vše řešit manuálně, ale pozor, jak tělo fotoaparátu, tak objektiv musí být nastaven na manuální ostření. Občas se zadaří ostřit na Měsíc, nicméně jako fotografka se svými úlovky spokojená nejsem. Euforie z té podívané mi poněkud svazuje ruce, a tak jsou určitě lepší ty snímky, které zůstaly v paměti a které si tam ponechám jako nezapomenutelný zážitek na poslední islandskou noc.

Aurora BorealisAurora Borealis

Úchvatné představení vydržím sledovat téměř tři hodiny, poté nezbývá, než se přesunout do stanu a spát. Je velmi dobrá viditelnost a díky tomu bohužel teplota značně klesla, oblečení, které jsem měla na sobě je dávno nedostatečné a do stanu se dostávám značně promrzlá.

NP Skaftafell

Zítra nás čeká poslední den na Islandu.

Text a foto: Magdaléna Radostová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XIV.
Publikováno: 22.2.2015
Jsme na prohlídce největších geologických zlomů, na místě, kde islandští kmenoví náčelníci přijímali společné zákony.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 4. 2024
svátek:Valerie
dnes:
čtvrtek 18.4.
3 °C
zítra:
pátek 19.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X