www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XV.

Island - setkání na jiné planetě XV.

Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

23. 8. 2013

Seljalandsfoss 

Vracíme se do kempu a nejdříve se snažíme postavit stany, zde je to opravdu velmi komplikované, za prvé vítr je tak silný, že stany nedrží tvar a vlají ve vzduchu, další větší problém je ten, že je třeba kolíky upevnit do nesmírně tvrdého podkladu, možná částečně do lávového pole. Někteří si poradí tak, že do stanu vkládají těžké kameny, aby stan zatížili a zabránili jeho pohybu. Stavba nám trvá celkem dlouho, poté se rozhodujeme, co dál. Jsem pověřena vymyslet náhradní program - zkouším volat na farmu, kde chovají místní islandské koně a kde pořádají vyjížďky do okolí. Paní je velmi vstřícná, nicméně nás odmítá, s ohledem na sílu větru by vyjížďka nebyla možná.

okolí Seljalandsfoss

Nezbývá než využít to, co máme jako na dlani, kousek od kempu nám svou sílu předvádí známý a krásný vodopád Seljalandsfoss. Je velmi oblíbený a jiný než mnohé ostatní.  Je relativně úzký, voda se řítí shora do malého mělkého jezírka, a co je na celém přírodním divadle nejpůsobivější? Možnost projít se za vodopádem. Ano, je zde stezka, po které se dostanete za vodní oponu vodopádu. Je nutné počítat s vodní tříští, takže v suchu to nezvládnete, ale o to větší zážitek na vás čeká. Chvíli se poté procházíme v okolí vodopádu, nicméně déšť neustává, nezbývá než se přesunout do malé společenské místnosti v kempu, kde si nakonec uděláme příjemný večer s kytarou.

SeljalandsfossSeljalandsfossSeljalandsfoss 

24. 8. 2013

Vestmanské ostrovy

Počasí se umoudřilo, déšť ustal, můžeme se vydat na Vestmanské ostrovy, které byly včera nedosažitelné. Z přístavu odjíždíme okolo 10. hodiny, plavba trvá asi 30 minut. Cestou pozorujeme racky a tereje, kteří doprovázejí trajekt. I dnes jsou vlny poměrně vysoké, lodí to slušně hází. Vplouváme do přístavu podél krásných útesů a těšíme se na další zážitky.

Nejdříve směřujeme k infocentru a dál stoupáme okolo "Pompejí severu" na jeden z nejvyšších vrcholů ostrova - Eldfell.

Vestmanské ostrovy jsou tvořeny více jak deseti malými sopečnými ostrůvky, které jsou poházené na rozloze asi deseti kilometrů. Jediným ostrovem, který je obydlen, je Heimaey. Zajímavosti, které sem lákají turisty z velké dálky, jsou dvě. Pompeje severu -Kirkjubæjarhraun, ztuhlé lávové pole, které ukrývá třetinu původního města, které zde bylo pohřbeno roku 1973 při obrovské erupci. Dalším lákadlem jsou bezesporu kolonie papuchalků, kteří na ostrovech hnízdí.

Jak jsem zmiňovala, stoupáme vzhůru až na první vyhlídku, odkud jsou pěkné výhledy na útesy Heimaklettur, kde máme první příležitost sledovat ptactvo - zatím pouze stovky alkounů. Cesta pokračuje vzhůru po lávové strusce a okolní krajina doslova hýří barvami, především tóny do červena a oranžova. Mraky se nad ostrovem neustále prohánějí, takže chvíli je příležitost pozorovat okolní ostrovy a jihozápadní pobřeží a chvíli je vše skryto pod mračny.

Naše skupina již není celistvá, vytvořilo se několik samostatných skupinek a každá se vydává svou cestou. Nejdříve dosáhneme vrcholu vulkánu Eldfell a chvilku si užíváme pohledy do okolí, nato se vydáváme dolů a pokračujeme v prohlídce ostrova jižním směrem. Právě tam se má nacházet velká kolonie papuchalků. Bohužel, jak je tomu už několik dnů, počasí se opět zásadně kazí, déšť je stále intenzivnější, dokonce zažíváme to, o čem jsem zatím jen slyšela, prší vodorovně. Nedá se nic dělat, v žádném případě nelze fotografovat a přes vlající pláštěnku toho také není mnoho vidět. Na lukách okolo nás se pasou islandští koně, které bych tak ráda zaznamenala, jenže nyní jsem ráda, že je přes provazy deště vůbec vnímám.

Cesta na jižní cíp ostrova je dost dlouhá a v této slotě není jisté, že si papuchalky užijeme. Zvažuji, zda v cestě pokračovat, nebo se vrátit do města Heimaey. Papuchalci - v islandštině lundi, spadají do čeledi alek, kam patří i alkouni, jsou v podstatě protějškem tučňáků, které najdeme na jižní polokouli, a jsou jim i trochu podobní. Jsou baculatí, relativně malí a typické je pro ně zbarvení, mají černý fráček, bílé bříško a hlavu, jasně oranžové nohy a výrazný zobák se žlutými a červenými proužky. Postavička je to celkem komická a žertovně působí i způsob přistávání, kdy vysunou "podvozek", protáhnou nohy směrem kupředu, a tím zbrzdí let.

K pozorování papuchalků je nejlepší doba hned po ránu, nebo naopak před západem slunce, během dne jsou na lovu a na útesy se vracejí až k večeru. Skutečností, kterou já si moc představit nedovedu, je fakt, že ostrované papuchalky také konzumují. Rozhodně jsem to nezkoušela a ani o to nestojím.

Takže to vzdávám a pomalu se vracím směrem k útesům a zpátky do města. Mám dokonce štěstí a příležitost vyfotit jeden exemplář puffina, vím, že to není mnoho v místě, kde se jich vyskytují stovky, ale s ohledem na podmínky, ve kterých fotografii pořizuji, jsem na snímek náležitě pyšná. Počasí je velmi nestabilní, na útesech se moc nezdržuji, hrozí, že padne mlha, a v ní by pohyb v tomto prostoru byl nebezpečný. Bohužel nemám dostatečné informace o otevírací době Akvária a přírodovědeckého muzea, které je další atrakcí ostrova, a přicházím pozdě. Těšila jsem se i na promítání Volcano show, která zachycuje události při erupci sopky v roce 1973, což rovněž nestíhám - promítání probíhá dvakrát denně, ve 14 a v 16 hodin. Nezbývá, než navštívit místní restauraci a okusit některou z místních specialit.

Návrat do přístavu a trajektem zpátky na pevninu. Škoda, že nám nepřálo počasí a že jsme si Vestmanské ostrovy lépe neužili.

 

V příštím díle se podíváme na místní plemeno koní a k dalšímu vodopádu. 

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XVII.
Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XIV.
Publikováno: 22.2.2015
Jsme na prohlídce největších geologických zlomů, na místě, kde islandští kmenoví náčelníci přijímali společné zákony.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X