www.infoglobe.cz » Island - setkání na jiné planetě XVII.

Island - setkání na jiné planetě XVII.

Publikováno: 15.3.2015
Dyrhólaey je poloostrov na jihu země, který je zároveň přírodní rezervací. V místě vás přivítá množství skalních útesů, jejichž pitoreskní tvary mnohé zaujmou. Útesy jsou oblíbeným hnízdištěm kvanty mořského ptactva, mezi kterými nechybí papuchalkové, alkouni nebo kachny. Prostor mezi skalními útvary je vyplněn plážemi s černým lávovým pískem.

25. 8. 2013

Dyrhólaey

Když vystoupáte na travnatý pahorek nad mořem, naskytne se vám výhled na nejjižnější cíp ostrova, který představuje úzké skalní okno, které se někdy nazývá "Brána Islandu". Možností kam se vydat je několik, já volím skaliska vpravo od parkoviště, kde mám alespoň malý fotografický úlovek, přistávajícího papuchalka.

Dyrhólaey

Nyní již rovnou k místu našeho ubytování. Pěkný kemp blízko romantického městečka Vík. Podle mého kamaráda - fotografa, je Vík právě tím nejlepším místem k fotografování puffinů. Do jisté míry bohužel, jsem si neodpustila návštěvu místních termálních lázní, ne snad, že by nebyly pěkné a koupel v nich nebyla příjemná, jenže tak ztrácím mnoho času, které jsem mohla věnovat pozorování ptačích krasavců, kteří jsou oblíbeným centrem zájmu všech lovců pěkných islandských záběrů. No, nedá se nic dělat, volila jsem nejdřív koupel a pak zážitky… Pěkně voňavá a krásně čistá po ozdravné koupeli si odpouštím večeři a vyrážím směrem k pláži. Musím dojít až ke vzdáleným útesům, neboť tam je to správné místo, které hledám. I na recepci kempu mi potvrdili, že černobílí krasavci s výraznými oranžovými znaky hnízdí právě zde, a večer se vrací na útesy.

Na pláži mnoho pohybu není, občas se objeví racek, někteří i pěkně pózují. Skaliska jsou na dosah a já pomalu rozpoznávám barevné tečky na útesech. Dole pod svahem je první fotograf, se kterým konzultuji, kde se ti papuchalkové vlastně nacházejí. Rozhazuje rukama do všech stran a ukazuje tam i onde, prostě stráň je jich plná. Avšak nemylte se, nebude to tak jednoduché, ti opeřenci jsou rozeseti téměř na samém vrcholu útesu.

Stoupám vzhůru a vleču s sebou brašnu s oběma objektivy a také monopod, který by se mohl hodit. Batoh je velmi těžký a výstup je strašný, po dvou to jde jen chvíli, stráň je mokrá, porostlá trávou asi 30 cm vysokou, a nesmírně to klouže, občas to jde lépe po čtyřech, přičemž trsy trávy mi pomáhají v pohybu vzhůru. Míjím dalšího fotografa, který mi ukazuje na výčnělek skály asi 4 metry nad námi a tam - údajně bude příležitost k focení nejlepší. Lezu v mokrém terénu, metr po metru stoupám a vpřed mne "žene" touha konečně pořídit kvalitní záběry těchto fešáků…

Konečně jsem u onoho výčnělku a plánuji, že se konečně zvednu, opřu o skálu a připravím techniku k akci. Mé plány rychle berou za své. Poté, co se chytím výčnělku před sebou a zapřu se, abych se mohla narovnat, prudce zavrávorám a mám co dělat, aby mne brašna nepřetížila a já se neporoučela dolů. Výčnělek mi totiž rozdrobený zůstal v ruce. Tak takto to nepůjde. Opírám se tedy o jakési hliněné výčnělky a takto nedostatečně fixovaná na svahu se pokouším vyměnit objektiv, neboť i zde jsou papuchalkové relativně ode mne daleko a je třeba použít tzv. dlouhé sklo. Výkon to je náročný, komíhám se na nezpevněném, hodně klouzavém povrchu a jsem ráda, že při této činnosti neztratím něco ze svého vybavení. Připravím monopod a pokouším se pořídit co nejlepší záběry. Ano, je jich tu spousta, ale kupodivu neposedí, nepózují a hlavně se asi diví, co za blázna se sem vydrápalo a o co se to pokouší. No, stručně řečeno, fotky nic moc, ale nadšení obrovské, i tak je to zážitek, jeden z těch nejhezčích zde na Islandu, jsou to opravdu velice fotogeničtí tvorové a každý snímek, který získám, je trofejí.

Čas běží a světla bohužel rychle ubývá. Rozhlížím se kolem sebe a žádný jiný fotograf zde už není, je třeba uklidit fotoaparát do batohu a vydat se dolů. Jednoduše se to řekne, mnohem hůře vykoná, chvíli se i obávám, že jsem při svých "ptačích manévrech" ztratila víčko objektivu, což nakonec není pravda. Takže směr pláž, po dvou to ale moc nejde, usedám na svah a doslova po zadku sjíždím dolů, jiná možnost není. Pamatujete si ještě, jak jsem se na výpravu za panáčky ve fráčku vydávala? Ano, krásně voňavá, vykoupaná a čistá, na pláž sestupuji zablácená, zcela promáčená a šťastná! Podařilo se, alespoň pár vydařených fotek určitě bude! V tomto stavu ale nejsem schopná se uložit do stanu a do spacáku, je nutné vše vyprat a oblečení někde usušit. Řidiči autobusu jsou ke mně vlídní a mohu tu své mokré svršky zanechat, abych měla další den co na sebe. Večer ještě partička karet s přáteli a poté uléhám unavená, ale spokojená.

V příštím díle se ocitneme na magickém všemi barvami hrajícím lávovém poli, které vystřídáme - jak jinak než s vodopádem.

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Island - setkání na jiné planetě I.
Publikováno: 23.11.2014
Díky jisté dávce všudypřítomného nebezpečí je ostrov přitažlivým cílem pro cestovatele. Nachází se totiž ve vulkanicky nejaktivnější oblasti světa. Má však opravdu co nabídnout: velkolepé ledovce, bublající termální prameny, majestátní vodopády, pestrobarevná lávová pole pokrytá vřesovišti a další a další lákadla. To je jen zlomek toho, proč sem míří stovky turistů z celého světa.

Island - setkání na jiné planetě XXI.
Publikováno: 12.4.2015
Po dlouhé době jsme si přispali, budíček až v 9,30. Noc byla klidná, jediná nepříjemnost je teplota vzduchu v couchettech, určitě více než 30°C, což v kombinaci s teplotou na palubě není optimální, prostě z velkého horka do velké zimy.

Island - setkání na jiné planetě XX.
Publikováno: 5.4.2015
Noc byla mrazivá, ale krásná, ráno nás vítá sluníčko, zdá se, že i poslední den na ostrově si užijeme.

Island - setkání na jiné planetě XIX.
Publikováno: 29.3.2015
Myslím, že tento den mohu bez výčitek nazvat tím nejkrásnějším, který jsem na Islandu zažila. Pochopitelně k báječným zážitkům přispělo i naprosto výstavní počasí, od samého rána až do večera slunečno, teplo, obloha téměř bez mráčku a skvělá viditelnost trvající až do noci.

Island - setkání na jiné planetě XVIII.
Publikováno: 22.3.2015
Opouštíme kemp, je třeba sbalit stany, karimatky a spacáky a putovat dál.

Island - setkání na jiné planetě XVI.
Publikováno: 8.3.2015
Budíček v 7 hodin, odjezd z kempu o hodinu později. V původním programu byl nocleh na Vestmanech, což by nám zabralo daleko více času na návrat na naši trasu, ušetřený čas využijeme lépe - jedeme na farmu Skálakot.

Island - setkání na jiné planetě XIV.
Publikováno: 22.2.2015
Jsme na prohlídce největších geologických zlomů, na místě, kde islandští kmenoví náčelníci přijímali společné zákony.

Island - setkání na jiné planetě XXII.
Publikováno: 19.4.2015
Máme před sebou dva dny na lodi a poslední zastávku v dánském Ejer Bavnehøj s celoročně otevřenou věží.

Island - setkání na jiné planetě XV.
Publikováno: 1.3.2015
Cesta pokračuje podle plánu, směřujeme k vodopádu Seljalandsfoss, kousek od něho je kemp, který původně měli využít jen řidiči. Po krátké zastávce v kempu jedeme do přístavu, déšť je velmi intenzivní a fouká silný vítr, brzo se dovídáme, že výlet na ostrov se odkládá pro nepřízeň počasí a velké vlny.

Island - setkání na jiné planetě XIII.
Publikováno: 15.2.2015
Dnešním dnem začíná ne zrovna příznivé počasí, tedy leje jako z konve. Pro silný déšť není pořádně vidět a včerejší plány se zdají těžko realizovatelné. Odjezd je odložen, nicméně výstup k nejvyššímu vodopádu Islandu se neruší.

Island - setkání na jiné planetě XII.
Publikováno: 8.2.2015
Ráno nás budí sluníčko a nebe bez jediného mráčku! Paráda! Během noci dorazili další cestovatelé - celkem šest nových účastníků zájezdu.

Island - setkání na jiné planetě XI.
Publikováno: 1.2.2015
Noc proběhla klidně a ráno naštěstí neprší, takže rychlá snídaně, sbalit stany a po 8. hodině odjíždíme směr soutěska Kotágil.

Island - setkání na jiné planetě X.
Publikováno: 25.1.2015
"Spolupráce" s Elfy se vyplatila, čeká nás příjemný slunečný den, i když poněkud chladný. Skútustaðir je jedna z mála obcí na břehu jezera Mývatn. Naším cílem je procházka podél pseudokráterů. Místní název pro tyto zvláštní kopce je skútustaðagígar a je jich tu okolo dvaceti.

Island - setkání na jiné planetě IX.
Publikováno: 18.1.2015
Od kráteru Víti jsme se přesunuli k protějšímu ryolitovému vrcholu, který tu zůstal z kráteru Leirhnjúkur. Krajina je to opravdu velmi zvláštní, ale nádherná.

Island - setkání na jiné planetě VIII.
Publikováno: 11.1.2015
Ráno se budím šokem, 10 minut před půl osmou vystřelím ze spacáku směr umývárna, ale naštěstí jsem si jen chybně zapamatovala čas odjezdu. Ten je až o hodinu později, takže poté, co se vzpamatuji, v klidu se připravuji na odjezd. Dnes nám počasí nepřeje, drobně, ale o to intenzivněji mží.

Island - setkání na jiné planetě VII.
Publikováno: 4.1.2015
Vstávám již v 6 hodin ráno, včera jsem zapomněla nabít techniku, tak to musím napravit. Podobný nápad nás mělo víc. Ještě zvažuji svou účast na treku, ale nakonec se domluvíme s řidiči a další skvělou partou, že si dnes dáme oddychový den.

Island - setkání na jiné planetě IV.
Publikováno: 14.12.2014
Ráno nás vítá sluníčko, zde nevídané… možná už jste zapomněli, kolik slunečných dnů mají v průměru tyto ostrovy, ale já si to pamatuji a o to víc si vážím krásného počasí.

Island - setkání na jiné planetě VI.
Publikováno: 28.12.2014
Budíček dnes již v 7,30; do 8,30 musíme opustit kabiny. Jako vždy jsem před zahraniční cestou zakoupila osvědčeného průvodce a studovala. Zde jsem si hned v úvodu přečetla, cituji: "Třebaže je možné na Island přicestovat lodí, plavbu doporučujeme jen otrlým námořníkům se silnými žaludky, neboť na trase často zuří vichřice, bouře a mocné vlnobití Severního Atlantiku."

Island - setkání na jiné planetě V.
Publikováno: 21.12.2014
Pobyt na Faerských ostrovech se krátí, je tedy více než vhodné navštívit hlavní město Tórshavn a podrobit ho důkladné prohlídce.

Island - setkání na jiné planetě III.
Publikováno: 7.12.2014
Pokračujeme přes malou vesnici Kvívík do nejsevernějšího města tohoto ostrova - Tjornuvík.

Island - setkání na jiné planetě II.
Publikováno: 30.11.2014
Noc byla naprosto klidná. Ubytování v couchetech není úplně nejpříjemnější, ale dá se vydržet. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže moře bylo naprosto klidné a nic nebránilo v pohodovém spánku…


Souvisejicí fotogalerie

Island - setkání na jiné planetě
Druhý největší ostrov Evropy leží v Atlantickém oceánu ve vulkanicky aktivní oblasti. Přírod...

Faerské ostrovy: zastávka cestou na Island
Přístav Tórshavn na Faerských ostrovech byl naší zastávkou na cestě na Island. Ostrovy patří pod ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, který je věnován přírodním unikátům a kulturním zajímavostem Slovenska, turistice, cestovnímu ruchu, horolezectví, jeskyňářství, ochraně přírody a tradicím, se v tomto roce „dožívá“ jubilejních 100 let.

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 20. 1. 2021
svátek:Ilona
dnes:
středa 20.1.
5 °C
zítra:
čtvrtek 21.1.
3 °C