www.infoglobe.cz » Istanbul II: islám po turecku - VIDEO

Istanbul II: islám po turecku - VIDEO

Publikováno: 7.12.2010
Přestože Istanbul leží jednou částí v Evropě a jednou v Asii, zůstává pro Evropana tak trochu exotickým. Hlavní příčinou je zcela jednoznačně muslimská víra. Konstantinopol, dnešní Istanbul nebo chcete-li Cařihrad, ale kdysi býval městem křesťanským.

Na jaře roku 1453 dobyli hlavní město Byzanské říše Konstantinopol Turci a přejmenovali ho na Istanbul, který se pak stal ryze muslimským místem. Symbolem křesťanské víry transformované na islám je Chrám Boží moudrosti, Hagia Sofia – původně kostel přestavěný na mešitu, dnes muzeum, z jehož minaretů ale stále zní zvuky svolávající k modlitbě.

 

Liberální Turecko

Turistická sezona skončila, po ulicích Istanbulu se ale stále pohybují tisíce turistů, mezi nimi i ženské postavy od hlavy až k patě zahalené do černých hábitů, burek. Tyto ženy se řadí k ortodoxním muslimkám. Většinou spolu se svými partnery tvrdě a striktně ctí veškerá pravidla islámu. Modlí se pětkrát denně, drží pravidelný půst, návštěva mešity je jejich denní rutinou a z dalších norem, které předepisují jejich chování ve společnosti, ale i v partnerském vztahu, vyspělá Evropa nechápavě kroutí hlavou.

před Grand Bazarem

ulice Istanbuluulice Istanbuluulice Istanbulu

Turecko, které je z 90 procent muslimské, zůstává mezi všemi muslimskými státy tím nejliberálnějším. V Istanbulu, zdá se, převažují ženy, které před zraky mužů zahalují do šátků, signalizujících jejich náboženské vyznání, jen své výrazně černé vlasy. Víra je navíc v zemi jasně oddělena od státu. Ženy pracující ve státní správě nebo vysokoškolské studentky tak podle tureckých zákonů muslimské šátky v práci nebo ve škole nosit nesmí.

Istanbul

pobřeží Marmarského moře, v pozadí Modrá mešitaIstanbulské pobřežíIstanbulské pobřeží

Na prostranství, mezi palácem Hagia Sofia a Modrou mešitou, které stojí jen nedaleko od sebe, se kolem poledního shromažďují stovky lidí. Později se z amplionů, umístěných na ochozech minaretů, ozve zvuk tolik typický pro svolávání k pravidelným modlitbám. Směrem k mešitě se ale vydávají jen někteří lidé. Před vchodem do svatostánku si pak houfně zouvají boty a dávají je do igelitových tašek. Uvnitř mešity padnou na kolena, aby se pomodlili. Pro podobně smýšlející kultury je to jediný životní směr, pro nás Evropany přece jen malé tajemno. Turisté by jej ale měli respektovat a své chování uvnitř mešity maximálně přizpůsobit okamžiku, který muslimové při motlitbách prožívají. Vyzutí je samozřejmostí pro obě pohlaví, ženy by si měly zakrýt hlavu šátkem, který se dá před mnohými mešitami v Istanbulu zapůjčit.

 

Grand Bazar – tam, kde vítězí paličatost

Na místo, kde se v Istanbulu obchodu daří nejlíp – do Grand Bazaru, se vyplácí chodit s dobrou a trochu bojovnou náladou. Turci jsou totiž rození obchodníci a většinou mají ceny nesmyslně našponované. Smlouvat je jednoznačně baví. O jednu jedinou tureckou liru, o euru nemluvě, se dokážou handrkovat dlouhé minuty. Své zboží dokážou vychválit do nebe a pro každého turistu by se roztrhli. Na cucání nabízí bonbony, na sezení židle a prostě dělají všechno proto, aby své zboží prodali.

Někteří prodejci jsou záhadně napojeni jeden na druhého. Chybí – li jednomu v krámě třeba správná velikost, stačí jediný telefonát a s botkami o číslo většími či menšími přiskotačí jiný Turek. Mezi řečí utrousí poznámku o tom, jaká je to kvalita a jak slečně pěkně sedí, a zase se ztratí v nekonečných uličkách istanbulského Grand Bazaru, který stojí nedaleko místní univerzity. 

Grand Bazar

vlakové nádraží v Istanbulustará nádražní budovapřístav v Istanbulu

Angličtina není pro Turky žádný problém, tu zpravidla ovládají ze všech světových jazyků nejlépe. Soudě podle toho jak pokřikují na turisty na ulicích, si bravurně poradili taky s češtinou, polštinou a ruštinou. Ruskou azbukou dokonce popsali i mnohé ze svých obchůdků. Snědý turecký obličej se doslova rozzáří, když od cizince slyší svůj rodný jazyk, většinou tedy jen pokusy. Turečtina totiž nemá nic podobného s žádným ze světových jazyků a kromě Turecka se používá jen v Bulharsku a v turecké části Kypru.

 

Žádné vyhlídkové autobusy, stačí tramvaj nebo metro

Cestování po Istanbulu MHD je proti očekávání obřího města naprosto jednoduché. Žádné složité přestupování, žádné labyrinty podzemních drah. Na povrchu prostě a jednoduše jedna tramvajová trať, která bez nutnosti číselného označení protíná centrum města. A tak jediné, na co je v tramvaji třeba dávat pozor, je směr jízdy. Stejné pravidlo platí i pro istanbulské metro.

konečná zastávka tramvaje

Když zrovna není dopravní špička, dá se MHD pohodlně dopravit všude do míst, která doporučují turističtí průvodci. Povinností každého turisty by měla být návštěva chrámu Hagia Sofia a Modré mešity s pověstnými šesti minarety, paláce Topkapi – sídla sultánů osmanského impéria nebo bývalé podzemní zásobárny vody pro celé město - Cisterna Yerebatan Saray, paláce Dolmabahce nebo starobylé Galatské věže.

Istanbulské pivo Vole

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Palác Topkapi
Publikováno: 18.10.2008
Palác Topkapi, oficiálně nazýván Palác s dělovou bránou, byl kdysi živým nervem osmanské říše. Byl oficiální rezidencí osmanských sultánů a centrem vlády nad celou říší v letech 1465 až 1853. Stojí na místě řeckého města Byzance, které se později jmenovalo Konstantinopol (Cařihrad) a nakonec Istanbul.

Hagia Sofia
Publikováno: 26.10.2009
Hagia Sofia, chrám svaté moudrosti, kdysi neposvátnější stavba hlavního města Byzantské říše Konstantinopole (Istanbulu), omračuje hlavně svým vysokým a širokým vnitřním prostorem a světelnými efekty, které dělají dojem, že kupole se vznáší ve vzduchu.

Turecko: Istanbul
Publikováno: 8.12.2012
Přístavní město Istanbul, ve kterém žije více jak 16,5 milionů lidí, je v současné době hodnoceno jako jedno z nejvýznamnějších světových metropolí. Toto město jako jediné se rozkládá na dvou kontinentech - Evropě a Asii.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní IV.
Publikováno: 17.11.2014
Po mnoho staletí byla Anatolie centrem křesťanství a zdá se, že tomu bylo tak hlavně zásluhou apoštola Pavla a jeho misionářským výpravám. Jeho působnost se zde datuje od r. 41 po Kristu. V Kappadokii se rozšířilo křesťanství i díky tomu, že zde našlo úrodnou půdu již v prvním století.

Turecko: Kappadokie – země krásných koní VI.
Publikováno: 1.12.2014
Konečně došlo na to, že jsem uskutečnila let balonem nad Kappadokií. Podle mne je to to nejkrásnější místo, kde by ho mohl člověk absolvovat. Byli jsme na místě určení v 5.15 ráno za svítání a balonů se tu připravovalo přes padesát!


Souvisejicí fotogalerie

Turecko: Istanbul - výletní místa
Evropská část Istanbulu je jedno velké obchodní středisko. Asijská část slouží spíše jako obytná ...


Souvisejicí videa

Istanbul, Hagia Sophia – místo, kde se potkává křesťanství a islám
Hagia Sophia je jednou z nejzajímavějších istanbulských památek. Je stará asi 1500 let a jen stěž...

Turecko, Istanbul – pestrá brána mezi Evropou a Asií
Týden strávený v Istanbulu uteče jako voda, nebudete totiž vědět, co dřív. Samé uličky, památky, ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 2. 12. 2020
svátek:Blanka
dnes:
středa 2.12.
-3 °C
zítra:
čtvrtek 3.12.
-2 °C