www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip IV. - Trento

Itálie: Alpentrip IV. - Trento

Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.

Když jsme v minulém díle opouštěli, po působivé návštěvě u ledového muže, krásy severoitalského Bolzana, zbývalo nám k první větší zastávce přesně 100 kilometrů a zhruba hodina jízdy již poněkud jednotvárným údolím v srdci tridentského regionu, jemuž dalo jméno další z měst ležících na této trase – Trento.

Toto univerzitní městečko, jež bylo roku 2007 vyhlášeno vůbec nejčistším italským městem, jsme však osobně nenavštívili, a tak vám nemohu zprostředkovat konkrétní dojmy, které by v nás mohlo zanechat. Ale co dodat, v Jižním Tyrolsku asi nenajdeme místo, o kterém by bylo možné říci něco špatného. Historie Trenta je pak velmi podobná ostatním městům na jedné z nejfrekventovanějších obchodních stezek mezi zaalpským severem Evropy a Středomořím. Původně keltské oppidum přešlo záhy pod nadvládu Římanů, kteří tento strategicky výhodný bod, na trase mezi Innsbruckem a Veronou, povýšili na město, jež dostalo jméno Tridentum, podle tří okolních hor bohatých na stříbrné rudy. Celoevropského významu se mu dostalo opět až v polovině 16. století, kdy se zde konaly tzv. Tridentské koncily, tedy setkání hlavních církevních představitelů tehdejší doby, kteří zde stanovili pevná náboženská dogmata a předpisy katolické reformace. V těchto desetiletích se Trento stalo vůbec nejvýznamnějším centrem katolické Evropy a s tím také souvisela rozsáhlá výstavba sakrálních staveb v renesančním stylu. Biskupské město žilo v hojnosti a poklidu až do vpádu napoleonských vojsk – tehdy se psal rok 1796. Následovalo připojení k Italskému království, aby následně v roce 1815 připadla většina regionu rozpínajícímu se Rakousko-Uherskému mocnářství. Všechny tyto změny, zvraty a střídání vůdčích stran byly spíše ku prospěchu samotného města, které tak získalo místy až nesourodé architektonické zajímavosti, jímž dominuje hned několik kostelů (např. Panny Marie Sněžné, sv. Apolináře, sv. Vavřince a dalších světců) a především katedrála sv. Vigilia, původně románská bazilika, v níž se odehrávala většina církevních koncilů. Zajímavý je taktéž gotický biskupský hrad, doslova Castello del Buonconsiglio, který byl po dlouhá desetiletí domovem předních tridentských duchovních.

Trento jistě stojí za krátkou zastávku, pakliže tedy chcete opět platit mýtné a parkovné. My jsme mu ale příliš pozornosti nevěnovali, jelikož blízkost jezera Lago di Garda byla cítit i přes hradbu okolních velehor.

Po zhruba 40 kilometrech dálnice A22, na jižním okraji městečka Rovereto, již navigace hlásí odbočku. Nadšení stoupá a před námi je posledních několik kilometrů dnes již trochu úmorné cesty. Několik serpentin, jistá dávka trpělivosti s ploužící se řadou obytných dodávek, a již se nám otevírá pohled na severní okraj Lago di Garda. Nic na světě se v tu chvíli nevyrovná pohledu na úzký pruh nekonečných vod jezera, ztrácejících se v mlžném oparu kdesi v dálce. Vesničky na úbočích strmých skalních stěn, poklidná letoviska a stovky malých plachet brázdících vody jednoho z nejkrásnějších evropských jezer. Ale o tom až zase příště… 

 

   

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Franco Visintainer, Matteo I. , Giac, M.Bernet a archivDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Marmolada – královna Dolomit – VIDEO
Publikováno: 25.9.2018
I když Dolomity nejsou nejvyšší, mnoho lidí se shodne, že jde o nejkrásnější část italských Alp. Pro mě určitě. Pokud tuto oblast v kteroukoliv roční dobu navštívíte, určitě nevynechejte jejich nejvyšší horu, Marmoladu.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.8.2019
Pro potřeby nejen Pražanů vzniklo další místo pro oddych a vycházky přírodou. Na území Prahy v Horních Počernicích bylo revitalizováno nehostinné území V Ladech (včetně vodních ploch) a vznikl nový lesopark.
23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 8. 2019
svátek:Bartoloměj
dnes:
sobota 24.8.
25 °C
zítra:
neděle 25.8.
23 °C