www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.

Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

V minulém díle jsme popsali naši strastiplnou cestu spletí úzkých uliček, abychom se nakonec skutečně, a tak vlastně trochu náhodou, objevili na nejznámějším benátském náměstí – Piazza San Marco. Bohužel, značná část prostranství a jedno z křídel paláce, dnes sloužícího archeologickému muzeu, bylo zakryto vysokým plotem, za nímž se odehrávala jakási rekonstrukce. Vzhledem k pokročilé, pozdně večerní hodině, bylo náměstí až nezvykle tmavé a především na něm chyběla ona pověstná hejna holubů, která už tak nějak patří ke koloritu tohoto města.

Bazilika svatého Marka byla pochopitelně v tuto dobu uzavřena, ale dle svědectví denních návštěvníků znamená její prohlídka strávení mnoha desítek minut na slunci v nekonečných frontách. Jelikož nejsem vyznavačem tohoto druhu turistiky a raději poznávám skutečnou tvář města a místa, nijak mě skutečnost nepřístupných památek neznepokojila. Naopak nikterak příjemným zjištěním byly ceny za přepravu Vaporettem, který jsme chtěli využít cestou zpět k Piazza Roma, odkud nám za necelé dvě hodiny odjížděl poslední autobus na pevninu. Když se dnes podívám na ceník jízdného, už tak nějak netuším, proč jsme neinvestovali nějakých 12-14 euro na zpáteční cestu, vzhledem k tomu, jak dlouho nám trvala cesta k svatému Marku. Ale protože pohyb neuškodí a času je prozatím dost, vydali jsme se pomalu směrem, který se nám zdál nejrozumnější. Sice opět bez mapy a instrukcí, avšak s vědomím, že už minimálně půlku města máme tak nějak zmapovanou a třeba narazíme i na některou z věhlasných památek na březích Velkého kanálu i možná stačíme vypít nějakou tu sklenku vína. Pakliže byste se rozhodli pro jistě zajímavou cestu vodním autobusem, jak je také Vaporetto nazýváno, vězte, že za hodinovou jízdenku vydáte okolo 6-7 euro a celodenní jízdné vás vyjde zhruba na 15 euro. Nejvýhodnější variantou pro oblast Benátek je pak Tourist Travel Card, od 12 hodin až po několikadenní univerzální jízdné na všechny druhy veřejné dopravy, kterou si můžete zakoupit v místech s označením "Hellovenezia".

Více o jízdních řádech a aktuálních cenách naleznete na stránkách přepravce: http://www.actv.it/en  

Kdo už je jednou v srdci města, přeci jen by měl prozkoumat známou Markovu baziliku, u níž se také nachází pověstný Ponte dei Sospirimost vzdechů. Tato stavba z roku 1602 spojuje výslechovou místnost sousedícího Dóžecího paláce s vězením, odkud se údajně ozývalo kvílení a hrdelní skřeky odsouzených a mučených vězňů.     

Již zmíněný Dóžecí palác je součástí baziliky sv. Marka. Několikrát rekonstruovaná honosná stavba se posledních rozsáhlých úprav dočkala po požárech na konci 14. století. Sídlo dóžete – doživotně voleného korunovaného vládce, hlavy Benátské republiky, která se postupně od středověku dělila o moc s mnoha dalšími instancemi a institucemi, tvořícími jednotný politický systém jedné z nejvlivnějších republik tehdejšího světa.

Benátky byly a budou městem kultury, jehož tisíciletý odkaz ovlivnil ve své době celou Evropu. Vyjmenovat veškeré zástupce benátské školy výtvarné, hudební či literární by jistě zabralo mnoho stránek, o současnosti nemluvě.

Dnešní metropole, lze-li takto město na vodě nazvat, možná tedy spíš aquapole, je stále pozoruhodným městem, kde i ta nejmenší zapadlá ulička má své neopakovatelné kouzlo. Každá lucerna osvětluje nějaký zajímavý kout či detail. Všude je pořádek, nikde se tu neválejí tuny odpadků, jak je tomu například jinde v Itálii, což vzbuzuje otázku, zda-li Benátky vlastně ještě jsou Itálií a zdejší obyvatelé se cítí být Italy.

Tyto a jiné otázky nás napadaly cestou zpátky na autobusové nádraží, během níž jsme díky menší zkratce bohužel opět neviděli nic zajímavého, ale zato to jsme okusili alespoň něco z duše tohoto pozoruhodného místa. V době, kdy už většina restaurací i barů definitivně zavřela své výkladní skříně, nám kdosi spravedlivý někde nahoře do cesty přihrál malý orientální fast food, v němž se nám dostalo opravdu úchvatné kombinace gyrosu, tortilly a toastu v jednom. Tato královská večeře, jejímž stolem se stal břeh řeky a schody mostu u jednoho z postranních kanálů, nám jistě zůstane dlouho na paměti. Dnes, kdy nohy už dávno přebolely, si nad mapou s plánkem našeho benátského putování, které jsme poctivě zaznamenávali dle prošlých ulic a náměstí, opět přehrávám onen večer, kdy jsme se alespoň na pár hodin stali součástí tohoto krásného města.

 

PS: tohoto večera a noci jsme ušli zhruba 12 kilometrů…

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Jan ChaloupkaDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Návštěva perly Benátské riviéry
Publikováno: 30.6.2019
Po týdnu se opět vracíme do přímořského letoviska Bibione, které se těší velké oblibě turistů. Příjemné chvíle strávené na písečných plážích na chvilku vyměníme za poznávání historie.

Itálie, Bibione – klidná dovolená u moře
Publikováno: 23.6.2019
Dnes navštívíme jedno z nejoblíbenějších letovisek v Itálii – Bibione, které je z pohledu vzdálenosti doslova za rohem. Skvělé ceny, úžasné ubytování, bohaté kulturní i sportovní zázemí, čisté moře a prostorné písečné pláže.

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Rakousko: Alpentrip XI. - Autem na střechu Evropy I.
Publikováno: 28.10.2012
Po několikadenní zastávce v Korutanech, v zemi hor a jezer, se opět vydáváme na cestu, která tentokrát pomalu ale jistě směřuje zpět do vlasti české. A jelikož se naše dovolená nese ve znamení hesla, že i cesta může být cíl, rozhodli jsme se i jinak zdlouhavý a pro mnohé i nepříjemný návrat zpestřit přejezdem jedné z vůbec nejvýše položených horských silnic Evropy, okolo hory Grossglockner.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.

Bibione: symbol benátské riviéry
Publikováno: 23.5.2011
Italské letovisko Bibione patří u nás asi k nejznámějším destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto je dobré vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil, strávených na dlouhých písečných plážích.

Itálie: Benátské ostrovy – Murano
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Alena
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X