www.infoglobe.cz » Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.

Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Na jeden den poněkud smělý plán, uvážíme-li, že krom celodenního putování, zahrnujícího alespoň krátkou procházku po Veroně, nás ještě večer čekají spletité uličky nočních Benátek. Ale co naplat, plán je plán a ten by se měl alespoň zčásti dodržovat. Stále jsme však ještě u Gardy a čeká nás poslední večer. Jak s ním tedy naložit? Po jistě náročném dni, kdy jste možná krotili vlny na surfu, zdolávali okolní svahy či se vydali na adrenalinový canyoning, vás čeká odměna v podobě luxusní večeře v jedné z místních restaurací. Zde si dovolím malý tip, kam zajít v případě, že chcete ochutnat něco opravdu delikátního. Hned v úvodu tohoto doporučení vás uklidním, že tato gastronomická návštěva vás rozhodně nezruinuje, resp. nezpůsobí nikterak citelný zásah do dovolenkového rozpočtu. Nedaleko našeho kempu v Campagnole se nachází vyhlášená restaurace Ristorante Da Bianca. Tato navenek relativně nenápadná rodinná restaurace nabízí opravdu skvostné pochoutky, ač nijak nevybočující z italské kulinářské tradice. Ať už si dáte cokoliv z místních dobrot, nebudete rozhodně zklamáni. Domácí kuchyně v tom nejlepším slova smyslu a čerstvé suroviny, to vše za rozumné ceny od 6-15 euro. Vyhlášenou specialitou Da Bianci jsou bezesporu spaghetti allo scoglio. A co si pod tímto jménem představit? Asi každý středomořský cestovatel někdy ochutnal či alespoň viděl pokrm s příponou Frutti di Mare, tedy s plody moře. Ať už pizzu či těstoviny pokryté směsí mořských plodů. Ano, přímořská klasika, mnohdy nechutně předražená směs rozmražených potvor z druhého konce světa. Tady na to však jdou jinak a hned po prvních několika soustech mušlí a vyloupnutých krevetách je jasné, že tyto potvůrky se snad ještě dopoledne cachtaly v nedalekém zálivu. Opravdu velká porce mořských plodů a domácích špaget vás zde vyjde na 15 euro, což je vzhledem k nabízenému možná zajímavější poměr, než za dvě pizzy někde u stánku. Restauraci Da Bianca jsme navštívili hned několikrát, protože raději chodíme tak říkajíc najisto, a rozhodně jsme nikdy nebyli zklamáni. Pakliže se budete pohybovat v těchto místech, rozhodně se zde zastavte, nebudete litovat.

Nechal jsem se trochu unést, ale nyní je opět čas vyrazit. Na cestu okolo jezera je dobré si trochu přivstat a vyjet dokud se silnice a městečka nezaplní davem rozvášněných turistů, těch si totiž v této části cesty užijete dost a dost. Je něco málo po deváté a kolony za Malcesine směr Brenzone – Torri del Benaco a Garda začínají houstnout. Po hodině jízdy k jihu vám rychlost 40 km/h přijde jako start raketoplánu. Předjíždějí vás cyklisté, které jste zatím nestihli při popojíždění ohrozit a přes karavany občas ani nevidíte, jak se okolní krajina pozvolna proměňuje. Hřeben Monte Balda je minulostí a sevření skalního koridoru již také znatelně povolilo. Lago di Garda i vesničky na jeho březích připomínají v jižních partiích přeci jen více typická přímořská letoviska, než něco, co bylo před 40 kilometry téměř alpským jezerem.

Na tomto značně zdlouhavém úseku se můžete kdekoliv zastavit, například v městečku Garda, nejmenší obci regionu Veneto. Společenství s několika úzkými uličkami, Kapitánským palácem ze 14. století, několika kostely a především Villou Brenzoni ležící na poloostrově San Vigilio, kterou jako místo ničím nerušeného odpočinku navštívili například  car Alexandr, král Neapole, Winston Churchill, Laurence Olivier, král Juan Carlos či britská královská rodina…

Váš ničím nerušený hlemýždí přesun podél jezera by však tato zastávka mohla zdržet, podobně jako nás, jelikož toho za jeden den musíte stihnout opravdu hodně. Vybrat si jako první cíl dnešního putování poloostrůvek Sirmione v nejjižnějším bodě jezera se postupem času zdá jako značně nedobrý nápad, ale plán se plnit musí a když už jsme jednou tady… Snad po dvou hodinách jízdy zdoláváme úvodních 60 kilometrů z celkových 300 naplánovaných na tento den. Sirmione zprvu vypadá jako jedno velké parkoviště, značně zaplněné parkoviště. Nic naplat, najít poslední volné místo a vydat se do přístavu, který ukrývá údajně nejdůležitější stavbu severní Itálie. Římská vila Grotte di Catullo (v překladu Catullova jeskyně) pochází již z prvního století př. n. l., kdy se stala sídlem významné veronské rodiny, a prý zde pobýval i slavný básník Catullus, mezi jehož nejznámější básně patří tato krátká carmen (latinsky báseň) 85:

Odi et amo. Quare id faciam fortasse requiris.

Nescio. Sed fieri sentio et excrucior.

„Nenávidím a miluji. Možná se ptáš, proč tak činím?

Nevím. Ale cítím, že tomu tak je, a mučím se.“

Catullova sbírka Catulli Carmina se posléze stala námětem skladatele Carla Orffa, jehož další dílo, impozantní Carminu Buranu, zná jistě každý.

Krom této vily se v Sirmione nachází také významná pevnost Castello Scaligero z roku 1278, kdy byla pro svou ideální polohu významným strategickým bodem gardského jezera.

V Sirmione dnešní díl také končí, abychom v dalším putování již poněkolikáté alespoň na chvíli navštívili krásnou Veronu a přiblížili se co možná nejblíže k Benátkám.     

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: Wikipedia Commons: Marcus BernetManfred H., Maksim Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Alpentrip I. – Plánování a odjezd
Publikováno: 12.8.2012
První díl nového cestopisného povídání bude věnován hlavním bodům plánované trasy, během níž za týden navštívíme tři alpské země, horská jezera i množství zajímavých památek a míst, které určitě stojí za to vidět.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezení
Publikováno: 8.9.2013
Jak již bylo řečeno, poloostrov Laem Phra Nang je známý pro své 4 písčité pláže – Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikováno: 27.7.2013
Nago je jeden ze skalních útvarů v této oblasti, který nabízí velmi kvalitní lezení. Útvar lezcům nabízí přes 135 cest různých obtížností (od 4a do 7c+).

Itálie: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikováno: 20.7.2013
Lago di Garda je velmi oblíbeným místem aktivní dovolené. Oblast okolo tohoto největšího italského jezera je proslulá pro své prostředí, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jezero jako takové je rájem windsurfařů.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.
Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip IV. - Trento
Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.

Rakousko: Alpentrip X. - Konečně v Korutanech, konečně dovolená
Publikováno: 21.10.2012
Korutanské Alpy jsou od nepaměti jednou z nejvyhledávanějších částí Rakouska. Země jezer a velehor, místo kam i Rakušan z Tyrolska jede na dovolenou, chce-li si užít přírody.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie: Alpentrip VI. - Verona
Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Rakousko: Alpentrip XII. - Resumé
Publikováno: 11.11.2012
Vše krásné jednou končí a bohužel i naše putování, během kterého jsme něco přes týden stihli poznat a navštívit opravdu hodně pozoruhodných míst. Co náš překvapilo, poučilo či zklamalo? Na to si zkusíme odpovědět v tomto posledním setkání.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X