Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie II

Naší dnešní zastávkou je Ravello. Městečko se od roku 1997 může pyšnit tím, že je na seznamu UNESCO. Po přečtení tohoto článku jistě uznáte, že právem. Dostanete se sem po klikatící se silnici SS373, která se napojuje na minule zmíněnou SS163, provede vás přes pomerančové háje až do historického centra Ravella. Podobně jako Amalfi, jenž se během středověku těšilo velké slávě a bohatství, i Ravello mělo mnohem větší význam v minulosti. Založeno bylo v 5. století n. l. Římany prchajícími před nájezdy barbarů.
V raném středověku Ravello patřilo do Amalfinské republiky. Místní vlna byla po několik staletí významným obchodním artiklem. Ravello rostlo a ve 12. století zde žilo na 25 tisíc lidí, ve 13. století pak 36 tisíc. Možná vám připadá, že to není moc, ale vezměte na vědomí, že například Praha měla ještě v polovině 13. století asi 4 tisíce obyvatel.
Díky svému dávnému významu se dnes Ravello může chlubit památkami, které byste v tak malém městečku obyčejně nečekali. Je tu mnoho kostelů, vil, paláců a klášterů. Není proto divu, že se jedná o oblíbené letovisko. Svůj čas zde rádi trávili i slavné osobnosti, např. Giovanni Boccaccio, kterého můžete znát jako autora Dekameronu, Richard Wagner, Virginia Woolf, Greta Garbo, Joan Miró a Jacqueline Kennedy.
Když už v Ravellu budete, určitě se podívejte k Villa Rufolo v historickém centru. Budova byla postavena ve 13. století a patřila bohaté obchodnické rodině Rufolů. Dokonce byla zvěčněna ve zmíněném Dekameronu a Richard Wagner našel ve vile inspiraci pro jevištní kulisy jeho opery Parsifal. Uvnitř vily se nachází malé muzeum a z její věže Torre Maggiore se naskýtá pěkný výhled na Salernský záliv.
Další vilou, kterou vám doporučujeme navštívit, je Villa Cimbrone. Byla dokončena o celá dvě století dříve než Villa Rufolo a chlubí se převážně svým belvedérem. Původně patřila šlechtické rodině, nicméně později se stala součástí nedalekého kláštera Santy Chiary. V současnosti funguje jako hotel.
Dále půjdeme ke kostelu San Giovanni del Toro. Kostel byl postaven v 11. století. Po zemětřesení, které oblast postihlo, byl značně poškozen a chátral až do 18. století, kdy byl zrekonstruován. Hlavním lákadlem kostela je jeho kazatelna zdobená mozaikami z dílny Mauritse Cornelia Eschera, který v Ravellu působil ve 20. letech 20. století. Jedna z Escherových mozaik například zobrazuje Jonáše, jak se dostává ven z velryby.
GPS: 40°38'54.3"N 14°36'46.7"E
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org: Jensens, Istvanka, Istvanka (2), Jensens (2), Jensens (3)
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I

Itálie, Herculaneum – výlet do dávné minulosti

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku

Itálie, Neapol – hlavní město Kampánie a pizzy

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Lokace:
