www.infoglobe.cz » Itálie, Bari: výlet do jižní Itálie

Itálie, Bari: výlet do jižní Itálie

Publikováno: 5.7.2013
Bari je hlavním městem stejnojmenné italské provincie. Je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Nachází se zde například Polytechnická univerzita nebo Bariská univerzita, na které studuje okolo 70 tisíc studentů (pro srovnání na Univerzitě Karlově studuje přibližně 50 tisíc studentů).

Ve městě samotném žije 320 tisíc lidí a v aglomeraci pak přibližně milion. Místní hovoří svým specifickým dialektem barese, který částečně vychází ze staré, normanské francouzštiny. Je to údajně jeden z nejvýraznějších italských dialektů, kterým dnes hovoří přibližně dva miliony lidí.

Bari

Bari bylo relativně významné město za doby Římské říše, protože leželo na hojně využívané obchodní stezce. Po rozdělení Římské říše na západní a východní bylo Bari pod správou východní části, pozdějšího byzantského impéria. Na čas, v 9. století, se Bari dokonce dostalo pod islámskou správu a z města se stal emirát. V roce 1943 se Bari stalo obětí chemického útoku ze strany německého letectva, které mimo jiné bombardovalo i jednu z britských lodí, na níž byl náklad yperitu.

Bari - nadrazi

Bari 21. století působí jako klidné jihoitalské město, které v 90. letech zažilo velký rozvoj předměstí. Nicméně, pravda je trochu opačná. V hodnocení kvality života se Bari umisťuje na nižších příčkách, konkrétně na 93. místě ze 107 hodnocených italských provincií. Nejsilnějším tahounem městské ekonomiky je strojírenství, jelikož zde působí především německé strojírenské firmy, ovšem významný je také potravinářský, chemický a textilní průmysl.

Místní kuchyně je založena na těstovinách, zelenině, ovoci, jehněčím, vepřovém, králičím mase a zvěřině. Barijská specialita je zapékaná rýže (rýže, brambory a slávky), která se pravděpodobně inspirovala podobným, španělským pokrmem paella.

Bari - poliklinika

Bez ohledu na kvalitu života jsou ve městě různé památky, které lákají turisty k návštěvě.

Teatro Petruzzelli – bylo postaveno, aby pozvedlo kulturní úroveň Bari na roveň ostatních italských měst. Divadlo bylo postaveno na přelomu 19. a 20. století. Je to čtvrté největší divadlo v Itálii, které své jméno získalo po bratrech Petruzzellových. Byli to obchodníci, kteří městskou správu podnítili k jeho výstavbě.

Pallazzo Fizzarotti 

Castello Normanno-Svevo – středověká pevnost stojící na starověkých základech. Dostavěna byla v roce 1132, ale brzy poté ji zničili, znovu postavili a posílili na začátku 13. století. Po nějaký čas pevnost sloužila jako kasárna a vězení. Pevnost je obehnána příkopem, který je dnes přirozeně zarostlý travou.

Bari - Basilika San Nicola

Basilica di San Nicola – románská bazilika se stavěla během vlády Normanů přes dlouhých sto let, dokončena byla v roce 1197. Ke vzniku této sakrální stavby se pojí také legenda, která říká, že kostel měl být údajně úkrytem pro Svatý grál, číši, z níž pil Kristus při poslední večeři. Bazilika s jednoduchou fasádou se nachází nedaleko moře. Uvnitř kostela je také pokladna, kde jsou uloženy často cenné dary, které přinášeli poutníci k poctě patrona kostela sv. Mikuláše.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Carlomorino, Carlomorino 2, DRAGONHEART3, MAC9, Haragayato, CMYK0%Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikováno: 13.6.2014
Léto již sebevědomě dorazilo do našich končin s teplotami, které hravě překračují 30 stupňů Celsia. První červnový týden a vysoké teploty u mnohých jistě vyvolávají myšlenky na blížící se dovolenou, pokud možno strávenou u moře.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 17.8.2012
Dnes s námi projdete některé ze zajímavých památek, které toto město skrývá ve svých útrobách.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie: Benátky – světoznámý karneval
Publikováno: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, nebo také Benátský karneval, který je nejslavnější svého druhu v Evropě, každoročně do Benátek přitáhne obrovské množství návštěvníků z celého světa.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 6. 8. 2020
svátek:Oldřiška
dnes:
čtvrtek 6.8.
27 °C
zítra:
pátek 7.8.
29 °C