www.infoglobe.cz » Itálie: Benátské ostrovy – Murano

Itálie: Benátské ostrovy – Murano

Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.

Výlet na některé ostrovy v Benátské laguně (Golfo di Venezia) patří do pravidelné nabídky cestovních agentur, jiné jsou méně navštěvovány. Výhodu má ten, kdo do Benátek necestuje vlakem nebo autobusem z pevniny přes most Svobody (Ponta della Liberta), ale kdo dá přednost trajektu z Punta Sabbione (tudy přijíždí většina turistů z letovisek na Benátské riviéře). Už cestou do centra Benátek loď míjí některé ostrovy a také rozestavěnou stavbu tisíciletí – rozsáhlý projekt „Mesiáš“ (označení vzniklo z anglického slova Mose, původně vyjadřujícího italskou zkratku projektu Modulo Sperimentale Elettromeccanico), který by v budoucnosti měl chránit Benátky před vysokou vodou (Acqua alte).

Venezia - MOSE

Venezia - San Giorgio MaggioreMezi prvními se ukazuje okraj nejluxusnějšího ostrova Lido di Venezia, známého jako místo konání slavných festivalů a jiných významných kulturních událostí. K tomuto ostrovu patří tedy nejen drahé hotely a dlouhé písečné pláže, ale i malé letiště pro ty, kdo upřednostňují menší – nejlépe vlastní – letadlo. K nejznámějším ostrovům asi patří Svatý Jiří (Isola di San Giorgio Maggiore), ležící přímo naproti Dóžecímu paláci (Palazzo Ducale), pojmenovaný podle stejnojmenného chrámu s typickou štíhlou věží. Z dalších uveďme například ostrov svatého Lazara (Isola di San Lazzaro degli Armeni), který byl ve středověku útočištěm malomocných, nebo ostrůvek Torcello. Unikátní zajímavostí Benátek je ostrov San Michele, obehnaný zdí, za níž se ukrývá městský hřbitov.

Venezia - Murano

A právě kolem tohoto ostrova s pochmurným osudem směřujeme na jeden z nejnavštěvovanějších benátských ostrovů – Murano. V souvislosti s Benátkami se i u nás často setkáváme s pojmem „benátské sklo“, případně „benátský křišťál“, případně „benátský lustr“. Venezia - MuranoKdo však navštívil benátský ostrov Murano, už ví, že to není úplně správné označení. Již ve středověku totiž benátská vrchnost rozhodla, že v zájmu ochrany před ničivými požáry se všechny sklárny z města vystěhovaly právě na nedaleký ostrov Murano. První pohled do ústí kanálu protínajícího hlavní ostrov nasvědčuje, že největší sláva zdejších sklářů je už zřejmě tatam. Venezia - MuranoZa bílým majákem návštěvníka vítají červené továrenské zdi z neomítnutých cihel.

Na ostrově jsou i kostely a obytné čtvrtě bývalých sklářů, kteří měli zákaz vycestovat, aby nemohli vyzradit tajemství „benátského“ skla. Pokud ho někdo porušil, smrt hrozila nejen jemu, protože mocná Benátská republika měla všude své vyslance, ale i celé jeho rodině. Venezia - MuranoVětšina turistů však směřuje do nitra ostrova, kde jsou mnohé sklárny přebudovány na umělecké galerie a muzea, ateliéry a obchody se suvenýry, mezi nimiž převažuje skleněná bižuterie, figurální plastiky a poháry všech možných tvarů a barev.Venezia - Murano

Výletní lodě (vaporetto) mají většinou dohodnuto, ve které sklárně mají „službu“ pro turisty, teda kde jsou skláři připraveni ve vyhrazené dílně u rozpálené pece ukázat pár mistrovských kousků, jak se jim na konci sklářské píšťaly a v šikovných rukách mění žhavá sklovina na pohár, džbánek nebo skleněného koníka. Pro návštěvníka je to úchvatné divadlo, protože jen málokde má dnes možnost na vlastní oči vidět tradiční ruční práci skláře při skutečné sklářské peci, odkud je postupně vytlačují automatické stroje. Venezia - MuranoUkázka nebývá dlouhá, jejím cílem je hlavně navnadit turisty, aby si v přilehlé vzorkovně či prodejně určitě vybrali aspoň nějaký třpytící se suvenýr ze vzácného muranského (!) skla.

Ještě krátká procházka kolem sousedních výkladů, jaké klenoty či lustry nabízí konkurence a vaporetto už čeká, aby turisty odvezlo na některý další ostrov nebo zpět do Benátek, protože jak domácí sami přiznávají, kromě skláren a s nimi propojených obchodů toho na tomto ostrově není moc k vidění. Nedalo mi, abych se průvodce nezeptal, odkud v minulosti brali tolik dřeva na vytápění sklářských pecí, ale i na stavbu lodí, budov a jiné účely. Odvětil mi otázkou: „Byl jste už na Istrii nebo dalmatských ostrovech?“ Pochopil jsem.

Venezia - Murano

Text a foto: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie, Bibione – klidná dovolená u moře
Publikováno: 23.6.2019
Dnes navštívíme jedno z nejoblíbenějších letovisek v Itálii – Bibione, které je z pohledu vzdálenosti doslova za rohem. Skvělé ceny, úžasné ubytování, bohaté kulturní i sportovní zázemí, čisté moře a prostorné písečné pláže.

Itálie: Další populární ostrovy v Benátském zálivu
Publikováno: 8.7.2017
Objevování centra Benátek je úžasným cestovatelským a kulturním zážitkem. Množství turistů, kteří se ve stejnou chvíli nacházejí na stejném místě, je však veliké, proto máte občas pocit, že potřebujete uniknout na chvíli do klidu. Využijte vodního MDH a vydejte se i na nedaleké ostrovy, kde již nepanuje shon velkoměsta.

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie: ostrov Ischia - místo mnoha kontrastů
Publikováno: 26.4.2015
Opouštíme umělci tolik milovaný Neapolský záliv a míříme na středomořský ostrov, který díky vulkanické činnosti vyrostl z moře na konci třetihor a po miliony let se formoval do útvaru, který dnes nazýváme Ischia.

Itálie: Benátky – světoznámý karneval
Publikováno: 4.2.2013
Carnevale di Venezia, nebo také Benátský karneval, který je nejslavnější svého druhu v Evropě, každoročně do Benátek přitáhne obrovské množství návštěvníků z celého světa.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.

Itálie: Alpentrip IX. - Ztraceni v Benátkách II.
Publikováno: 14.10.2012
Druhý díl netradičního putování po jednom z nejpozoruhodnějších měst Evropy bude také snad o něco málo optimističtější.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.

Itálie: Návštěva perly Benátské riviéry
Publikováno: 30.6.2019
Po týdnu se opět vracíme do přímořského letoviska Bibione, které se těší velké oblibě turistů. Příjemné chvíle strávené na písečných plážích na chvilku vyměníme za poznávání historie.

Bibione: symbol benátské riviéry
Publikováno: 23.5.2011
Italské letovisko Bibione patří u nás asi k nejznámějším destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto je dobré vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil, strávených na dlouhých písečných plážích.

Itálie: Město Terst
Publikováno: 20.6.2011
Město Terst patří k největším přístavům na pobřeží Jaderského moře. Za Rakousko-Uherska býval hlavním přístavem habsburské monarchie, což z něho udělalo nejen mondénní letovisko plné historických památek, ale i významné hospodářské a obchodní centrum.

Itálie: Zámek Miramare
Publikováno: 30.5.2011
Země s mnoha pozoruhodnostmi a místo, kam se lidé opětovně rádi vracejí. Itálie nabízí historické památky, nevšední krásu a oddech v mnoha atraktivních lokalitách. Ať už to jsou přímořské pobyty nebo poznávací zájezdy, turistika nebo jiné skvosty, každý tu může uspokojit své cestovatelské touhy.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X