www.infoglobe.cz » Itálie, Bergamo – další historické městečko

Itálie, Bergamo – další historické městečko

Publikováno: 2.3.2018
Bergamo je hned po Miláně nejnavštěvovanější město v Lombardii. Sestává ze dvou části – Citta Alta, což je v podstatě historické centrum, které se rozkládá na kopcích, a Citta Bassa, živé a uspěchané finanční centrum. Obě části města, které jsou propojeny lanovkou, nemohou být rozdílnější. Navíc je dělí mohutné benátské opevnění ze 16. století.

Kontrast mezi historickým jádrem a moderní části města je obrovský. Spodní část města tvoří neoklasické a moderní budovy, kdežto historické jádro je okrášleno románskými nebo renesančními budovami. A právě ta část města bude pro vás nejzajímavější.

Bergamo

Pokud se vydáte do Citta Alta lanovkou, dostanete se na náměstí Piazza Mercato delle Scarpe, které postupně přechází v dlážděnou ulici Via Gombito. Na této ulici můžeteTorre del Gombito spatřit například Torre di Gombito, šlechtické obydlí z roku 1100. Na Via Gombito budete procházet kolem všemožných obchůdků a ulice vás nakonec dovede až na nádherné náměstí Piazza Vecchia. Na ulici Via di Pota Dipinta, která se nachází pod Via Gombito, pak uvidíte kostely San Michele al Pozzo Bianco nebo Sant’Andrea.

Náměstí Piazza Vecchia si okamžitě zamilujete. Je lemováno starými šlechtickými domy, mezi nimiž se obzvláště vyjímá Palazzo della Ragione, místní radnice. Palác, který spíše vypadá jako část nějakého mohutného hradu, byl postaven ve 12. století. Co by kamenem dohodil je další vysoká věž – Torre del Comune. Spodní část náměstí pak tvoří pozdně renesanční palác Palazzo Nuovo, jenž je v současnosti domovem městské knihovny. V srdci náměstí uvidíte fontánu Contarini, kterou zdobí lvi.

Bergamo

Skrze klenutý průchod se dostanete na náměstí Piazza del Duomo, které je domovem dalších významných památek. V jejich popředí je kostel Santa Maria Maggiore, jenž byl založen koncem 30. let 12. století jako bazilika v románském slohu. Uvnitř jsou renesanční chóry, barokní štuky nebo tapiserie ze 16. století. Uvnitř je hrobka místního rodáka, operního skladatele Gaetana Donizettiho. Jeho obdivovatelé mu sem dodnes nosí čerstvé květiny. Necelé tři minuty chůze od kostela najdete i muzeum věnované skladateli a dalším významným italským hudebním géniům, jako byli Bellini nebo Verdi.

Santa Maria Maggiore   Santa Maria Maggiore

Hned vedle pak spatříte výrazný kostel Cappella Colleoni, který je zároveň mauzoleem. Postaven byl v druhé polovině 15. století jako osobní kostel Bartolomea Colleoniho, armádního velitele, který byl členem jedné z nejváženějších rodin ve městě. Uvnitř kostela stojí za pozornost stropní malby, jenž vznikly v první polovině 18. století.

Nakonec byste si neměli nechat ujít návštěvu Muzea Rocca, které se soustřeďuje na dobu sjednocování Itálie. Tehdy bylo Bergamo osvobozeno od rakouské nadvlády armádou slavného revolucionáře Garibaldiho.

GPS: 45°41'48.5"N 9°40'08.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Steffen Schmitz, Cherie.greene, hozinja, Mykola Berkash, Nazasca, CalipsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Kalábrie – klid ve špičce italské boty
Publikováno: 18.7.2020
Někdy mám dojem, že se na tuhle část Itálie trochu zapomíná, a přitom je tak překrásná. Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je známá především dlouhými plážemi, nádhernou krajinou, národními parky, přírodou a skvělou kuchyní.

Itálie, Verona – silvestrovské oslavy
Publikováno: 24.11.2016
Pokud vás již také tolik nebaví české silvestrovské oslavy a rádi byste vyzkoušeli něco nového (ideálně spojeného s cestováním), mohu italskou Veronu právě v tomto období jedině doporučit. Ceny letenek do Milána jsou velice příjemné – je ale potřeba koupit je včas, protože přímo silvestrovská či novoroční letenka se pak může opravdu prodražit.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Mistr Jan Hus
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X