Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety

Bologna patří k nejvytíženějším dopravním uzlům v Itálii. Budete-li chtít po Itálii cestovat vlakem, je dost velká pravděpodobnost, že přes Bolognu pojedete. Přezdívá se jí La Dotta, La Rossa, La Grassa – tedy vzdělaná, červená a tlustá. Vzdělaná, protože město je domovem nejstarší univerzity v Evropě, kde studoval např. Umberto Eco. Červená kvůli tomu, že mnoho historických budov je postaveno z červených cihel. A tlustá, protože boloňská kuchyně sestává z krémových omáček a jídel bohatých na maso.
Naši prohlídku začneme na náměstí Piazza del Nettuno s nádhernou Neptunovou fontánou. Náměstí je oblíbeným místem pro setkávání místních, něco jako v Praze u koně. Je proto neustále živé, lidé hovoří, smějí se. Zkrátka má skvělou atmosféru. Zmíněnou fontánu navrhl Jean Boulogne, známý jako Giambologna. Je považovaná za jednu z nejlepších fontán své doby. Ke každé z hlavních památek a ulic ve městě se od ní dostanete během pár minut chůze.
Přibližně 600 metrů od náměstí je bazilika Santo Stefano, která sousedí se stejnojmenným náměstím. Vlastně se jedná o komplex sedmi kostelů, z nichž se dochovaly pouze čtyři. Byly kolébkou víry v Bologni. Postavil je mnišský řád benediktinů mezi 11. a 13. stoletím. Uchovávaly se zde ostatky mučedníků z rané existence křesťanství – svatého Vitaleho a Agricoly. Chiesa del Crocifisso uchovává kosti patrona města – svatého Petronia. Z tohoto kostela se přes několik malých nádvoří, zahrad a průchodů dostanete k Chiesa del Santo Sepolcro, Chiesa della Trinitá a Chiesa Santi Vitale e Agricola.
Baziliku Santo Stefano nyní opustíme a půjdeme asi 300 metrů severně po Via San Stefano. Tato ulice nás totiž dovede na náměstí Piazza di Porta Ravegnana, kde najdete dvojici věží, z nichž jedna je podobně nakloněná jako známější šikmá věž ve 150 kilometrů vzdálené Pise. Patří k posledním zhruba dvaceti věžím, které zbyly z více než stovky věží, jež charakterizovaly středověkou Bolognu. Byly využívány jednak jako pozorovatelny kvůli případné invazi, jednak jako útočiště. 48 metrů vysoká Torre Garisenda má náklon více než 13 metrů. Druhá věž, Asinelli, je vysoká 97 metrů a poskytuje jedinečný výhled na celé město.
Poslední zastávkou na naší dnešní procházce je muzeum Pinacoteca Nazionale, ke kterému se dostanete po úzké a krásné ulici Via Zamboni. Cílem tohoto muzea je schraňování děl umělců, kteří žili a tvořili v Bologni nebo v regionu Emilia-Romagna jako takovém. Zaměřuje se hlavně na díla ze 13. až 19. století.
GPS: 44°29'36.5"N 11°20'36.6"E
Text: Maxim Kucer
Fotky: Wikipedia.org: Goldmund100, Patrick Clenet, Biopresto, Tango7174, hozinja, Martin Stiburek, G.dallorto
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Itálie, Parma – tady si pochutnáte

Itálie, Treviso – sladká zastávka

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem

Itálie, Ravenna – město mozaik II

Itálie, Ravenna – město mozaik

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.

Itálie, Siena – renesanční městečko

Itálie, Cinque Terre – návštěva malebných městeček

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem

Itálie, Verona – silvestrovské oslavy
Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Lokace:
