www.infoglobe.cz » Itálie, Cortona – výlet po památkách

Itálie, Cortona – výlet po památkách

Publikováno: 20.4.2018
Dnes navštívíme jedno z vůbec nejstarších měst v Itálii, jehož dějiny sahají do doby, kdy zemi ovládala tajemná civilizace Etrusků. Z města se pak stala římská kolonie. Později se stejně jako jiná toskánská města dostala Cortona do područí mocné Florencie. Hlavním dějištěm města je náměstí Piazza della Republica, kterému vévodí Palazzo del Popolo a Palazzo Comunale.

Tím nejstarším, co můžete v tomto městě vidět, jsou etruské hrobky Melone I a Melone II, které se nacházejí na úpatí kopce Cortona. Hrobky byly objeveny v první polovině 20. století. Melone I je zajímavá dobře dochovanými pohřebními předměty a Melone II má poněkud neobvyklý „terasovitý“ oltář, okrášlený sochami zobrazujícími boj mezi lidmi a mytologickými zvířaty, je zajímavá i svými rozměry, protože v průměru má celých 70 metrů.

Cortona

Jestliže si zajdete do Palazzo Pretorio, který je pouhý skok od Piazza della Republica, můžete se těšit na muzeum zaměřené na starověk. Vystaveny jsou předměty související s Etrusky, Římany i Egypťany, přičemž vůbec nejcennějším předmětem je etruská bronzová lampa, jejíž stáří je odhadováno na 5. století př. n. l. Krom toho můžete vidět bronzovou sošku etruské okřídlené bohyně nebo boha Jupitera, jak sesílá blesk. Část věnovaná starověkému Egyptu se zase pyšní přibližně 4 tisíce let starou pohřební lodí a několika sarkofágy.

Cortona

Z muzeí můžete ještě navštívit Chiesa del Gesu, bývalý jezuitský kostel, který vznikl koncem 15. a začátkem 16. století. Později v 16. století byl ještě upraven a dnes je sídlemCortona Diecézního muzea. Z významných uměleckých děl, která jsou zde vystavena, stojí za zmínku například Zvěstování od Fra Angelica, velmi oceňovaného umělce a mnicha. Díla Fra Angelica můžete nalézt zejména ve Florencii. Dále stojí za pozornost Ukřižování a Madonna od Pietra Lorenzettiho nebo relikviář z pozlaceného bronzu, stříbra a drahých kamenů, který byl vytvořen v 15. století.

Dvacetitisícová Cortona má dokonce svoji katedrálu, stojící nedaleko od Piazza Signorelli. Katedrála zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie je raně románského původu. To, co můžete vidět dnes, je převážně dílem architekta Giualiana da Sangalla, autora mnohých významných staveb po celém Toskánsku. Například postavil vilu Medicejských v Poggiu nebo Caianu.

katedrála

Katedrále je vnitřně rozdělena na tři lodě se štíhlými sloupy. Oltáře jsou velmi precizně vyryty ze dřeva. Pocházejí z poloviny 17. století. Kromě toho vnitřek nabízí mnoho nádherných maleb.

Třešničkou na dortu je pak návštěva kostela Madonna del Calcinaio, jenž je postaven v renesančním slohu. Sám kostel byl postaven, aby schraňoval zázračný obraz Panny Marie.

GPS: 43°16'29.5"N 11°59'15.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Sklein999, rdesai, Tetraktys, wyzik, Patrick DenkerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Montepulciano – na skok do jižního Toskánska
Publikováno: 13.4.2018
Montepulciano je romantické městečko na jihu Toskánska. Do značné míry si zachovalo svoji středověkou tvář, což jistě ocení každý, kdo má blízko k historii. Město nicméně není proslulé pouze svou historíí, ale také jako známý producent vepřového, sýrů, medu a především vína. Vino Nobile di Montepulciano je odborníky považováno za to nejlepší, co Itálie nabízí.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Florencie – San Lorenzo
Publikováno: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo ve Florencii je jedním z nejvýznačnějších děl západní architektury. Patří k ní také Nová zákristie, Stará zákristie, Knížecí kaple a Medicejská knihovna. Kromě architektonické důležitosti tyto stavby také schraňují význačné umělecké poklady.

Itálie, Arezzo – v srdci Toskánska
Publikováno: 9.2.2018
Arezzo leží asi jen 80 kilometrů jižně od Florencie, je však destinací, kterou turisté moc často nenavštěvují.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
20.9.2019
Oblíbený mezinárodní festival současného umění – Bílá noc se uskuteční od 27. do 29. září v Bratislavě a od 4. do 6. října v Košicích. Letošní novinkou bude prodloužení trvání festivalu z jedné na tři noci.


Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 22. 9. 2019
svátek:Darina
dnes:
neděle 22.9.
19 °C
zítra:
pondělí 23.9.
18 °C