www.infoglobe.cz » Itálie: Cremona – památky historického centra

Itálie: Cremona – památky historického centra

Publikováno: 23.9.2022
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Na levém břehu řeky Pád, uprostřed lombardské roviny, nás vítá městečko Cremona. Původně to byla keltská (galská) osada (400 před Kristem), později římská kolonie (218 před Kristem), kterou zničila Vespasianova vojska. Jako vojenská základna Východořímské (Byzantské) říše se v 6. století stala jedním z největších měst severní Itálie.

Palazzo del Comune (Cremona)

Ve středověku město devastovaly barbarské kmeny. Každoročně se 29. června na památku vítězství Cremony nad Milánem v bitvě u Castelleone (1213) koná slavnost San Pietro, která vrcholí ohňostrojem u řeky Pád. Avšak Cremona si svobodu užívala jen do roku 1334, kdy připadla Milánu. Až do sjednocení Itálie měla tato dvě lombardská města společný osud.

Torrazzo a Duomo Cremona

Vydali jsme se do srdce městečka, na náměstí Piazza del Comune. Zde nás upoutal symbol města, nejvyšší středověká zvonice v Itálii – Kampanila Torrazzo. Svou výškou 112,7 metru je i třetí nejvyšší v Evropě. Jelikož latinské přísloví říká: „Unus Petrus in Roma, unus Portus in Ancona, una Turris in Cremona“ (Jeden sv. Peter v Římě, jeden přístav v Anku, jedna věž v Cremoně), tato věž se stává naším orientačním bodem v tichých ulicích městečka.

orloj Torrazzo (Cremona)

Kampanila postavená v letech 1230 až 1309 je zakončena mramorovou špicí a v oblasti čtvrtého patra zvonice se vyjímají obrovské hodiny. Tomuto největšímu orloji na světě s vyobrazením znamení zvířetníku a Slunce s Měsícem vdechli duši otec a syn Francesco a Giovanni Battista Divizioli, kteří sestrojili jeho mechanismus. Zvonici obklopuje sedm zvonů, přičemž každý je věnován jednomu svatému a zvlášť patronu města, kterým je obchodník Svatý Homobonus. Za poplatek se vám z vrcholu zvonice naskytne široký rozhled na město. Věž nestojí samostatně, ale renesanční lodžií je propojena s lombardsko-románskou katedrálou Nanebevzetí Panny Marie – Duomo di Cremona.

Duomo Cremona

Přesouváme se tedy blíže k chrámu s mramorovou fasádou, která v sobě odráží prvky všech období. Tento chrám se začal stavět ve 12. století a dostavěn byl v období renesance. Při vstupu do něj nás vítají dva růžoví románští lvi z veronského mramoru. Portikus je zdoben sochou Panny Marie a svatých a nad hlavním portálem se vyjímá mohutná růžice ze 13. století. Interiér chrámu zdobí renesanční fresky či vlámské tapiserie znázorňující Samsonovy příběhy. Cenné jsou i chórové lavice vykládané platinou (1490) a varhany (1879).

Duomo a Baptisterio (Cremona)

Od katedrály pokračujeme náměstím k osmibokému baptisteriu San Giovanni Battista (1167). Tato 34 m vysoká stavba křtitelnice z cihliček v sobě nese prvky románského stylu i lombardské gotiky. Její průčelí bylo upraveno a obloženo mramorem v období renesance. Interiér je ukončen kupolí, přes kterou uprostřed proniká světlo. Nad oltářem sv. Jana je krucifix (14. století) a dvě dřevěné sochy znázorňující sv. Filipa Neri a Jana Křtitele. U stropu je socha archanděla Gabriela. V centru je velká cisterna (Lorenzo Trotta, 1531). V této nádrži během velikonoční vigilie biskup požehnal vodu, která se následně dělila po farnostech.

Vraťme se ale zpět na náměstí Piazza del Comune, které je jedno z nejkrásnějších středověkých náměstí v Itálii. Památky, které jsme měli možnost zatím vidět, se spojují s církevním životem města, ale na opačné straně tu bok po boku stojí s budovami reprezentujícími světský a politický život města.

Jednou z nich je historická budova Loggia dei Militi – Lodžie vojáků, která patří mezi ty nejstarší stavby. Nápis na desce umístěné na fasádě budovy připomíná rok jejího vzniku (1291). V minulosti se zde střetávali nejbohatší a nejvýznamnější obyvatelé města i městské šlechty. V současnosti je to vojenský pomník.

Loggie dei Militi (Cremona)

Postupně mizíme v podloubí další světské budovy dominující náměstí, je jí Palazzo del Comune. Středověká radnice byla postavena v roce 1206 v typickém lombardském stylu. Svůj vzhled si udržela do 15. století, kdy jí přibyl mramorový balkon. Současnou podobu má od roku 1838. Klenba loubí, kterým procházíme, je zdobená nástěnnými malbami s erbem města. Zde se nachází informační centrum.

Cremona má mnoho sakrálních staveb z období středověké renesance, ale naše další kroky budou směřovat za poznáváním její houslařské tradice. Ale o tom si povíme až za týden.

GPS: 45°08'00.6"N 10°01'29.6"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 30.9.2022
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 15.9.2022
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.10.2022
Už tuto sobotu 8. října 2022 se uskuteční Hornošarišský vinný festival. V Lázeňské kolonádě se na něm od 14-té hodiny představí vícero slovenských vinařství a součástí akce budou i všelijaké doprovodné akce i kulturní program.
1.10.2022
Italský region (ostrov) Sardínie neláká návštěvníky jen na čisté moře a nádherné pláže, ale i k trvalému bydlení. Místní samospráva nabízí až 15 tisíc eur všem, kteří se sem nastěhují!
28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 10. 2022
svátek:Justýna
dnes:
pátek 7.10.
9 °C
zítra:
sobota 8.10.
10 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X