www.infoglobe.cz » Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu III.

Publikováno: 27.9.2015
Kvůli špatnému počasí se vydáváme do muzea horolezce Reinholda Messnera – Firmian, které bylo otevřeno r. 2006 na hradě Sigmundskron. Musím uznat, že prostory hradu jsou pro téma historie horolezectví velice vhodné.

Naleznete zde mnoho předmětů, které Messner posbíral během svého života. Velká část expozice je věnována historii horolezectví, dále se seznámíte s úspěšnými horolezci, ale i s těmi, kteří svůj život obětovali horám. Můžete si tu prohlédnout, jak se postupně měnilo vybavení expedic – to, jakou výstroj měli horolezci dříve, je až neuvěřitelné.

věž Firmianna hradě Firmian

kavárna na hradě Firmianvybavení horolezce

Zrovna při naší návštěvě zde R. Messner připravuje oslavu svých 70. narozenin a mě se podaří ho dokonce zahlédnout.

R. Messner

Na závěr dne se ještě zastavíme v hlavním městě regionu – v Bolzanu, které nás zaujme zejména svou architekturou.

Dolomity jsou krásné, a tak vše hrozně rychle utíká. Před námi je poslední den, poslední trek a také krásný okruh v oblasti Tre Cime di Lavaredo. Symbolem Dolomit jsou bezesporu tři Lavaredské skalní štíty – Cima Grande, Cima Ovest a Cima Piccola. Tyto tři „zuby“, jak se jim také říká, lákají turisty v zimě i v létě.

Lavaredské štíty

Autobus nás všechny odváží do vesnice Moso Moos, která je výchozím bodem. Bohužel počasí dnes není úplně nejlepší. Je zataženo, viditelnost slabší. Z parkoviště procházíme kolem rozlehlé louky a míříme přímo do restaurace – příjemný začátek výšlapu. Při kochání se přírodou nám průvodkyně sdělila, jaké nástrahy budeme dnes překonávat – základní převýšení je 800 m. Přiznám se, že jsem netušila, co to obnáší. Vyrazila jsem špatně vybavena a už po chvíli jsem na konci výpravy, vůbec nestíhám držet tempo. Naštěstí se ale ke mně připojí malá skupinka, díky které se mi jde hned lépe. Výšlap zvládám i díky trekovým hůlkám, na které nedám dopustit.

chata Rifugio A. Locatelli a Lavaredské štíty

Začínám vnímat okolí a užívám si pohled do krajiny. Cesta se mírně klikatí a já před každou zatáčkou doufám, že za ní už je vrchol. Naštěstí po chvíli stojíme před chatou, ale to je bohužel jediné, co je vidět. Přes mlhu na ty impozantní skalní štíty ani náhodou nevidím. Ale nepropadám beznaději a jdu si na chvíli sednout do chaty, kde už je část naší skupiny.

Celou dobu bedlivě sleduji, co se děje za okny a najednou, světe div se, mraky se rozplynuly a já si konečně mohu užít pohled na Tre Cime. Stálo to za to! Okamžitě popadnu fotoaparát a jdu lovit ten nejhezčí snímek. Kousek od restaurace je malý kostelík, odkud jsou záběry obzvlášť vydařené. Také pohled od chaty je zajímavý, to pro změnu mohu pozorovat Torre di Toblin (2617 m n. m.) a Paterno (2744 m n. m.), které se tyčí přímo za ní. Oba jsou častým cílem zdatných turistů, kteří je pomocí lan a žebříků zdolávají.

pod chatou Rifugio A. LocatelliTre Cime – panorama

Já jsem svůj vrchol dnes již dosáhla. Tři štíty se nám ukázaly opravdu jen krátce, kazí se počasí a je třeba vydat se stejnou cestou zpět. Pomalu klesáme, někdy snadným, jindy náročnějším terénem. Déšť je chvílemi intenzivnější, kameny kloužou, je třeba velká opatrnost. Fotím jen velmi sporadicky, spíše se snažím dodržet určité tempo a vrátit se včas k našemu příjemnému startovnímu místu – chatě Fondo Valle. Kousek před ní narazím na část skupiny, která absolvovala celou trasu, následuje krátká zastávka na malé občerstvení a již rychle do autobusu, máme před sebou noční návrat do ČR

Jedno je mi jasné, návštěva Dolomit to určitě nebyla poslední!

GPS: 46°37'06.5"N 12°18'18.0"E

 

Text a foto: Magdaléna Radostová

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Nejoblíbenější lyžařská střediska
Publikováno: 1.12.2019
Přemýšlíte, které lyžařské středisko v Itálii si vyberete pro svou zimní dovolenou? Poradíme vám, která místa dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Prozradíme vám také, proč tomu tak je.

Itálie: Marmolada – královna Dolomit – VIDEO
Publikováno: 25.9.2018
I když Dolomity nejsou nejvyšší, mnoho lidí se shodne, že jde o nejkrásnější část italských Alp. Pro mě určitě. Pokud tuto oblast v kteroukoliv roční dobu navštívíte, určitě nevynechejte jejich nejvyšší horu, Marmoladu.

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu II.
Publikováno: 20.9.2015
Máme tu druhý den naší výpravy do Dolomit a čeká nás průsmyk Passo Pordoi (2 239 m n. m.) a ty zdatnější i zdolání vrcholu Piz Boe (3 115 m n. m.). Počasí nám opět přeje, takže hurá na lanovku směr vrchol Sass Pordoi (2 950 m n. m.).

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie, Bolzano – Ötziho město II.
Publikováno: 21.8.2015
Malebné velkoměsto, i když tato dvě slova k sobě příliš nesedí, v případě Bolzana je jeho šarm zřejmý.

Itálie: Val di Fiemme a středisko Latemar - VIDEO
Publikováno: 14.4.2015
Právem jedna z nejoblíbenějších oblastí italských Dolomit a v posledních letech také doslova magnet pro české lyžaře. Val di Fiemme je totiž naprosto ideálním místem k pohodové dovolené téměř v jakoukoliv část roku, a to i pro ty Čechy, kteří si nejsou příliš jistí cizími jazyky.

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Alpentrip IV. - Trento
Publikováno: 2.9.2012
Dnes nás čeká menší zastavení ve městě, které však z běžných cestovatelů navštíví jen skutečný obdivovatel sakrální architektury. Bude to zastávka ve městě, kde se snoubí středoevropské a italské kulturní dědictví.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.

Itálie: Alpentrip VI. - Verona
Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda III.
Publikováno: 23.9.2012
Již sedmým dílem pokračuje naše cesta po alpských zemích, a to jsme na ni vyrazili teprve před necelým týdnem. Dnes se opět vydáme na cestu, která nás přes východní břeh jezera zavede do letoviska Sirmione v nejjižnější části Lago di Garda, abychom dále přes Veronu dorazili až do Benátek.

Itálie: Alpentrip VIII. - Ztraceni v Benátkách I.
Publikováno: 7.10.2012
Místo, jehož kouzlu musí podlehnout každý, kdo se třeba jen na pár hodin toulá křivolakými uličkami nad kanály tohoto jedinečného města. Natož když se v něm regulérně ztratíte, jako se to povedlo nám.

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda I.
Publikováno: 9.9.2012
Lago di Garda - jakési synonymum aktivní dovolené, která každoročně láká statisíce turistů do jedné z nejatraktivnějších alpských lokalit, kde si na své přijdou především milovníci všech druhů horské turistiky, cyklistiky i windsurfingu.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Souvisejicí videa

Itálie: Marmolada – královna Dolomit
Dolomity jsou podle spousty návštěvníků tou nejkrásnější částí italských Alp. Dnes se spolu s nám...

Itálie: Val di Fiemme a středisko Latemar
Val di Fiemme je jednou z nejoblíbenějších a zároveň nejdostupnějších oblastí v celých italských ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.1.2020
Jeden z nejznámějších cestovatelských průvodců světa sestavil doporučující žebříček deseti měst, která byste měli v roce 2020 určitě navštívit.
18.1.2020
XXIV. ročník závodu psích spřežení po hřebenech Orlických hor se koná ve dnech 21.–25. ledna. Je určen nejen musherům a jejich psům, ale také návštěvníkům. Hned v úvodu si musíme připomenout, že tento závod na dlouhou trať je závislý na počasí.
17.1.2020
Nenechte si ujít mezinárodní mistrovství ve stavění ledových soch – Tatry Ice Master, které se uskuteční již 18. a 19. ledna na Hrebienku ve Vysokých Tatrách.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 19. 1. 2020
svátek:Doubravka
dnes:
neděle 19.1.
1 °C
zítra:
pondělí 20.1.
1 °C