www.infoglobe.cz » Itálie, Herculaneum – výlet do dávné minulosti

Itálie, Herculaneum – výlet do dávné minulosti

Publikováno: 23.3.2018
Roku 79 n. l. vybuchla sopka Vesuv a vrstva popela zasypala Pompeje. Díky popelu byla část města téměř dokonale zachována, a je tak cílem mnoha turistů. My však dnes nenavštívíme známé Pompeje, ale podíváme do města Herculaneum, které má sopka také na svědomí.

Herculaneum bylo pohlceno lávou, a tak byly zachovány několikapatrové domy včetně dveří a schodišť, dřevěného nábytku, textilií, fresek, mozaik nebo jídla. Díky tomu můžeme nahlédnout do života starověku. Město bylo založeno pravděpodobně v 7. nebo 6. století př. n. l. kmenem Samnitů, nicméně jeho vznik je častěji přisuzován řeckým kolonistům ve 4. století př. n. l. Koluje ale i mýtus, že město založil jeden z největších hrdinů řeckých bájí – Herkules.

Herculaneum

Na co se ve městě můžete těšit?

Určitě navštivte lázně, které byly důležité nejen pro očistu, lidé se tu také scházeli. Nedávné vykopávky odhalily skvěle zachovalé termální lázně. Ty měly oddělenou část pro muže a pro ženy. Jak ve frigidariu, části vyhrazené pro muže, tak v dámském tepidariu jsou podlahy s mozaikami ve vynikajícím stavu. Rovněž téměř nedotknuté jsou některé dřevěné regály. Naproti lázním pak naleznete budovu, kde se prodávaly látky, se zachovalým dřevěným lisem.

lázně

Na jižním konci uličky Cardo III stojí mohutný dům Casa dell'Albergo. Jakmile uvidíte zbytky masivních sloupů, které kdysi tvořily jeho atrium, určitě si uděláte představu, jak zámožní lidé zde asi museli tehdy žít. Naproti se pak nachází dům Aristidův nebo dům Argusův, v němž můžete vidět krásné nástěnné malby.

Herculaneum

Podél Cardo III by vám neměl uniknout ani dům Galbův, další opulentní patricijská vila. Obzvláště zajímavý je bazén ve tvaru kříže. Není jisté, k čemu sloužil, lidé se v něm mohli koupat, ale také mohl být jen ozdobným jezírkem, v němž byly chovány ryby.

Herculaneum   Herculaneum

Severnímu konci Cardo III pak dominuje Sacello degli Augustali (velký chrám původně zasvěcený patronu města, Herkulovi) o čtvercovém půdorysu s otevřenou střechou, přes kterou se dovnitř dostávalo světlo. Vnitřek zdobí perfektně dochované fresky. Jedna z nich například vyobrazuje bohyně Juno a Minervu společně s Herkulem, jak stojí na Olympu.

Sacello degli Augustali

Jednou z nejstarších staveb v Herculaneu je pak dům Samnitů, jenž v době zániku města existoval již 300 let. V domě věnujte pozornost například zdobným štukám a freskám nebo ionským sloupům.

GPS: 40°48'20.7"N 14°20'53.0"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Qfl247, Matthias Höllander, Xtreambar, Mentnafunangann, Mentnafunangann (2), Mentnafunangann (3), Norbert Nagel, User:MatthiasKabelDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pompeje
Publikováno: 4.2.2009
Sopečná tragédie, jenž postihla italské městečko Pompeje (ležící na úpatí Vesuvu) roku 79 po Kr., nám dochovala cenné informace o životě lidí té doby.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Kalábrie – klid ve špičce italské boty
Publikováno: 18.7.2020
Někdy mám dojem, že se na tuhle část Itálie trochu zapomíná, a přitom je tak překrásná. Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je známá především dlouhými plážemi, nádhernou krajinou, národními parky, přírodou a skvělou kuchyní.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie III
Publikováno: 2.2.2018
Dnes již potřetí zavítáme do Amalfitany, nádherného regionu podél Tyrhénského moře.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie II
Publikováno: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našem výletě po oblasti, ze které se vám bude asi těžce vracet domů.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Státní svátek - Den slovanských věrozvěstů
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X