Itálie: Janov - přístavní město s historií

Janov neboli italsky Genova, se nachází v severní Itálii. Město je šestým největším městem v zemi a žije zde přibližně 600 tisíc obyvatel. Kořeny janovské historie sahají do doby před více než 6 stoletími před naším letopočtem. Přístav byl původně patrně založen Etrusky, později byl okupován Řeky a Římany.
Druhé století před Kristem bylo pro Janov tragické, protože město zničila kartáginská vojska během druhé punské války. Nehledě na to, Janov byl předurčen k prosperitě, a to navzdory tomu, že po dlouhou dobu byl ve stínu relativně nedalekého Marseille.
Přibližně v 11. století n. l. se Janov stal nezávislým městským státem a spolu s Benátkami, Pisou a Amalfi patřil mezi takzvané námořní republiky. Janov úspěšně šířil svoji nadvládu ve svém okolí, k čemuž mu dopomáhalo jeho velké loďstvo. Mimo jiné - v Janově se narodil známý mořeplavec Kryštof Kolumbus.
V moderní době význam Janova nebyl o nic menší. V období následujícím po zničující druhé světové válce byl právě Janov jedním z motorů poválečného růstu italské ekonomiky.
Bohatství města je evidentní na první pohled. Zkuste zajít třeba přímo do srdce města. Na Piazza della Vittoria, náměstí nacházejícího se blízko Genova Brignole, druhého nejdůležitějšího janovského nádraží, se nachází impozantní vítězný oblouk. Piazza della Vittoria neboli Vítězné náměstí získalo své jméno na počest vítězství Dohody v první světové válce. Zároveň je jedním z největších náměstí ve městě. Vítězný oblouk obklopený pěkně upraveným parkem je místem, které je vhodné pro odpočinek během vaší procházky po městě. Také je to místo, kde končí mnoho autobusových linek, takže se odtud snadno dostanete do dalších částí města.
Piazza della Vittoria však stojí ve stínu mnohem pompéznějšího Piazza De Ferrari. Jakmile tam dojdete, ihned pochopíte, proč je toto náměstí nepravidelného tvaru srdcem města. Elegantní fontána je obklopena opulentními budovami povětšinou 19. a 20. století, ve kterých sídlí různé finanční instituce. Ovšem kromě toho zde najdete také jedno z vůbec nejznámějších italských divadel, Teatro Carlo Felice.
Divadlo bylo slavnostně otevřeno v roce 1828. Během druhé světové války však tato skvostná budova byla těžce poničena spojeneckým bombardováním. Původní budova byla v žalostném stavu. Divadlo bylo otevřeno znovu teprve v roce 1991 s již moderním interiérem.
Janov je místo, kam by měl zavítat při návštěvě Itálie každý turista. Příště se vydáme do romantických janovských uliček.
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org, Fotogian , Twice25/Rinina25 , Twice25/2, Twice 25/3, Twice 25/4
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Itálie: Benátské ostrovy – Burano

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno II.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města

Itálie, Mantova – perla italské renesance

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty

Itálie, Bolzano – Ötziho město II.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené

Itálie: Janov – Piazza Giacomo Matteotti

Itálie, Finale Ligure – do města i na ferratu

Itálie: Alpentrip V. - Lago di Garda II.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.
Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii

Itálie - ostrov Ischia

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Lokace:
