www.infoglobe.cz » Itálie jednou, Itálie znovu!

Itálie jednou, Itálie znovu!

Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Působí na nás tradice, dějiny, kulturní souvislosti, to, že jejich návštěva jaksi patří k dobrému vychování v nejlepším slova smyslu. Vedle např. Francie má pro každého Čecha takové postavení Itálie. Možná proto, že v ní za svého mládí prožil hrdinské a trochu dobrodružné časy císař a král Karel IV., jednak proto, že ke zdrojům tamní renesance se od oné doby značně upínalo naše umění slovesné i výtvarné. Danta, Petrarcu i Boccaccia čtou celé generace a z moderní italské slovesnosti je v nejedné rodinné knihovně Moravio a Malaparte. A potom – navštívit Itálii znamená dotknout se antické římské minulosti jednoho dne a další den smočit tělo v moři: spojení, které se nám jinde nenaskytne.

Vycházejme však z toho, že jste v Itálii jednou byli a máte za sebou dvě turisticky nejlákavější místa: Řím se vším všudy (od Kolosea k Vatikánu a chrámu sv. Petra) a Benátky, tuto Mekku milenců a novomanželů. Ačkoliv jsme zde o nich už psali, někdy se k nim možná vrátíme z jiného pohledu, protože vždy stojí za to znovu si je připomenout. Avšak těchto našich několik pokračování bude sledovat jinou trasu a jiná místa, o nic méně zajímavá.

Řím - kapitulská vlčice

Slunce a památky

Předpokládejme tedy, že se do této země slunce a památek vydáte nikoliv s cestovkou, ale po vlastní ose a v našich stopách. Dnes k tomu naštěstí nepotřebujete ani pas ani nějakou cestovní doložku (ti mladší už ani nevědí, co to bylo), jen euro v peněžence. A také, což vřele doporučujeme, již v Česku si koupit kartu na dálniční poplatky – vyjdou neskonale levněji a nemusíte se trápit hledáním drobných mincí u každé průjezdní brány, přičemž tyto platby by vám udělaly dost znatelnou díru do rozpočtu, nesrovnatelnou s cenou naší celoroční dálniční známky. Ještě doma si také pomocí karty zajistěte a zálohujte vhodná ubytování: doporučujeme spíše malé hotýlky a penziony nejen proto, že jsou levnější, a mají víc bezprostřední a přímo přátelskou atmosféru, zatímco velké hotely jsou tady neosobní jako všude jinde a cítíte se v nich jako obchodní cestující. Na internetu najdete u své plánované trasy vhodné adresy i fotografie objektů s podrobnějšími údaji, a péče o turisty je v nich opravdu bezvadná. U moře hledejte takový, jenž má vlastní pláž.

Verona

Verona

První den trasy si naplánujte, což doporučujeme, jako my přes Německo a Rakousko do Verony, ubytování najdete někde na pokraji města a ještě týž den můžete jít na velké veronské náměstí povečeřet. Pokud jste kuřáci, je nutná restaurace s otevřenou zahrádkou, a totéž platí, když se někde stavíte cestou na kávu – v uzavřených prostorách si v Itálii nesmíte zapálit. Ve Veroně si začnete zvykat na staré domy a paláce z dob renesance, na něž pak budete narážet prakticky všude, ale první setkání s koloritem země je tu velmi intenzivní. Pochopitelně, že druhý den budete chtít vidět onen proslavený balkon, pod nímž se Romeo vyznával Julii z lásky, a vůbec vám nebude vadit, že je to jen legenda. Spíš vás překvapí, že nešťastný Romeo bydlel od své lásky, co by kamenem dohodil. Virtuální realita Shakespearovy hry se ve Veroně stává realitou skutečnou, nikdo si zde nepřipouští, že to mohlo být jinak.

Směr Miláno!

Z Verony si to namíříte na západ do Milána v podstatě s jediným, nicméně velmi důstojným a nezanedbatelným cílem. Vidět Leonardovu Poslední večeři. Vstupenky na ni je dobře objednat si internetem také už doma, jinak se vám může stát, že budete postávat před vchodem do kláštera Santa Maria delle Grazie marně. V mírně zšeřelém refektáři vás patrně před touto proslavenou freskou zachvátí dost zvláštní pocit – i když jste zkušení turisté zvyklí probíhat galériemi v pokusu a Louvre v Paříži jste stihli za dvě hodiny, tady se vám náhle nechce spěchat. Průvodkyně vám ostatně nechá dost času, ale ani ten není nekonečný a vy odcházíte s pocitem, že byste vydrželi ještě déle, a to i tehdy, když nejste ovlivněni Brownovým románem Šifra mistra Leonarda.

Miláno

Miláno 

V Miláně je 150 kostelů, z nichž patrně navštívíte gotický dóm poblíž kláštera s freskou, v němž byli kdysi korunování lombardští králové, pokud se zajímáte zvlášť o výtvarné umění, zaujmou vás obrazárny v Marino di Breda či ve Villa Reale, případně v bývalém hradě Sforzů Sforzescu, ale v tom případě musíte na toto město počítat víc než jeden den. 

Bologna 

Bologna

Z Milána směrem k jihu si můžete vybrat směr na Cremonu, pak dolů na Parmu, která milovníkům klasické literatury připomene Stendhalův román Parmský klášter, na Modenu a Bolognu, a když nespěcháte, udělat si malou zajížďku na východ do Ferarry. Tuhle zajížďku, která není tak velká, vám můžeme jen doporučit – historická část Ferrary jako by dýchala duchem renesance, žili tu Michelangelo, Tasso a jiní, chrám S. Francesca ze XIV. století vás uchvátí Garofalovými freskami. V Modeně vás nepochybně upoutá románský dóm ze XII., století, jímž se dostáváte ještě před v Itálii na každém druhém kroku přítomnou renesanci, a zase, pokud máte rádi umělecké sbírky, neprojdete bez povšimnutí kolem Palazzo dei Musei. Moderní Bologna je převážně běžné průmyslové a obchodní velkoměsto, takže se v ní musíte přesně nasměrovat, abyste dorazili k basilice sv. Petronia a prohlédli si dvě zdejší šikmé věže Asidelli a Gasrisenda, i když ta „pravá“ nejšikmější šikmá věž na vás pochopitelně teprve čeká.

 

Italské ulice

Když se podíváte na mapu, zjistíte, že zatím jste se pohybovali (nebo přesněji, budete se pohybovat) v poměrně nevelkém východním prostoru severní Itálie, kde na vás patrně zapůsobí něco, co si později ověříte např. v Sieře nebo co už znáte odjinud ze předalpských zemí: naprostá samozřejmost splynutí dnešního života s minulostí, se starými paláci a domy, s úzkými uličkami a zákoutími. V historických částech zmíněných měst pochopíte, proč má Fiat ve výrobním programu malé typy Punto, Panda a Cinquecento. Pokud si někde razí cestu mercedeska nebo Audi A8, má to věru těžké. Po této stránce jsou tahle města náročnější než Řím a za volantem musíte být velmi pozorní.

Italská káva

Z předchozích výprav ke Středozemnímu moři znáte patrně jev, která vás už  nepřekvapí ani tady, kde je moře trochu, ale ne moc vzdálené. Kavárničky na chodnících a náměstích jsou vždy plné a pozor, když si v nich dáte espreso, přinesou vám šálek, kde je tak na jeden malý doušek kávy, ovšemže skvostné, silné a výrazně aromatické kávy, nesoucí označení ristretto. Našinci je to však málo, proto si důsledně objednávejte espreso lungo, kdy je intenzita malé kávy rozmělněna větším množstvím vody.  

Tak či onak, první várka historie, chrámů, pamětihodností a muzeí vás už možná zmáhá a začínáte trpět nemocí všech turistů – přesyceností na vstupu zážitků. Potřebujete odpočinek, a v příštím pokračování vám ho nabídneme. Mezitím máte dostatek času zvykat si na nezvykle miniaturní šálky espresa, které nás bude provázet i v dalším pokračování naší cesty po Itálii.

 

 

 

připravil Jan Chaloupka

foto: Wikimedia Commons,  Honza Groh (Jagro), Tango7174 , Giovanni Dall´Orto,

Onanymous 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí II.
Publikováno: 4.11.2013
Většina Canovových známých soch existuje v kreslené podobě, jako modely ze sádry, ale i v mramorovém vyhotovení v několika variantách. Svědčí to o obrovské snaze a hledání mistra dovést svou vizi konečného díla k dokonalosti.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.
Publikováno: 28.10.2013
Svého času jsem provázela naše turisty po Benátkách a patřilo se, pokud možno i názorně, seznámit je s význačnými umělci a jejich díly, kteří v tomto městě nebo okolí žili a tvořili. Basilika dei Frari - velkolepý chrám nacházející se poblíž mostu Rialto, nabízel hned několik typů.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie: Alpentrip VI. - Verona
Publikováno: 30.9.2012
Vyskytnout se na severu Itálie a nenavštívit Veronu, by byl doslova hřích. Na cestě do Benátek rozhodně není zajímavějšího místa, kde strávit pár hodin krátkou procházkou, kávou a úchvatnou zmrzlinou.

Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 17.8.2012
Dnes s námi projdete některé ze zajímavých památek, které toto město skrývá ve svých útrobách.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Víte, že? Evropské sopky I.
Publikováno: 18.9.2011
Sopky - nevypočitatelná hrozba i přírodní umělecké dílo. Fascinující podívaná i strach nahánějící hora, která může kdykoliv smést prakticky celou populaci v jejím širokém okolí, jak už se to mnohokrát v historii stalo.

Itálie: historické městečko Aquileia
Publikováno: 29.8.2011
K zajímavým památkám severoitalského pobřeží Jaderského moře patří historické městečko Aquileia. Pokud by si někdo myslel, že právě tam pramení známá značka pitné vody, je na omylu. Jediné, co mají tyto dva názvy společné, je orel – latinsky aquila – ve svém znaku.

Itálie: Město Terst
Publikováno: 20.6.2011
Město Terst patří k největším přístavům na pobřeží Jaderského moře. Za Rakousko-Uherska býval hlavním přístavem habsburské monarchie, což z něho udělalo nejen mondénní letovisko plné historických památek, ale i významné hospodářské a obchodní centrum.

Itálie: letovisko Caorle
Publikováno: 25.7.2011
Městečko Caorle patří k nejstarším letoviskům na Benátské riviéře. Historie původně rybářské osady sahá daleko do antických dob, což potvrzují i historické památky.

Bibione: symbol benátské riviéry
Publikováno: 23.5.2011
Italské letovisko Bibione patří u nás asi k nejznámějším destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto je dobré vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil, strávených na dlouhých písečných plážích.

Itálie: Udine
Publikováno: 25.4.2011
Není jednoduché si představit, že se severoitalským městem Udine jsme kdysi patřili do společného státu – habsburské monarchie, a to až do roku 1866. Město každého návštěvníka okouzlí zachovanou svéráznou historickou architekturou a množstvím památek, ale i dalšími zajímavostmi.

Itálie jednou, Itálie znovu VII.
Publikováno: 20.9.2010
Všechno má svůj konec, a jako měl konec náš pobyt na Ischii, bude mít konec náš seriál. Při odjezdu pro vás bude důležité stihnout trajekt nejpozději kolem jedenácté – jenom tak zvládnete dlouhou jízdu po dálnici, při níž už se takříkajíc nebudete dívat vpravo ani vlevo, jen polykat kilometry.

Itálie jednou, Itálie znovu VI.
Publikováno: 26.6.2010
Když budete na Ischii, určitě budete chtít zajet trajektem podívat se na Capri. Kdysi to bylo letní sídlo césarů Augusta a Tiberia a v minulosti zde trávily své dovolené mnohé slavné osobnosti – mj. tu byl i T. G. Masaryk či M. Gorkij, jezdil sem I. S. Turgeněv a další, své vily tu měli spisovatelé A. Munthe a C. Malaparte.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X