www.infoglobe.cz » Itálie jednou, Itálie znovu VI.

Itálie jednou, Itálie znovu VI.

Publikováno: 26.6.2010
Když budete na Ischii, určitě budete chtít zajet trajektem podívat se na Capri. Kdysi to bylo letní sídlo césarů Augusta a Tiberia a v minulosti zde trávily své dovolené mnohé slavné osobnosti – mj. tu byl i T. G. Masaryk či M. Gorkij, jezdil sem I. S. Turgeněv a další, své vily tu měli spisovatelé A. Munthe a C. Malaparte.

Po cestě na ostrov Capri vás ovšem trajekt vyplivne v přístavu stejnojmenného města a vy nevíte, co dál. Nabízí se vám tu pár kavárniček zaměřených právě na výletníky z trajektů: rychle vypít kávu frapé nebo cokoliv jiného a konec. Ostrov není sice ohromný, má asi 10 čtverečních kilometrů, ale pohybovat se po něm v horku není zrovna med. Zkuste skútr, zní to sice velice riskantně, ale ve skutečnosti to je docela bezpečné a brzy zjistíte, že na Capri je to denní chleba všech místních obyvatel. Přímo v přístavu je půjčovna, skútr pro dva vás na celé odpoledne vyjde levněji než jízdy místním autobusem nebo doprava lodí ke Grottě azura, a jste svými pány. K zapůjčení potřebujete jen jakýkoliv řidičský průkaz a na skútru se pak čile (stačí rychlostí do 40 km za hodinu, ale místní vám budou tolerovat i třicítku) vydáte po ostrově. Podstatná informace: přednost na kruhovém objezdu se tu bere jen jako doporučení, nikoliv závazně, což platí víceméně o všech dopravních předpisech včetně jízdy vpravo.

Patrně tu navštívíte dvě hlavní atrakce.

První je Grotta azzura, Azurová jeskyně, v níž zjistíte, že „azurová“ je jednoduše proto, jelikož pod hladinou jsou modrá světla. Naloží vás tu na loďku, tou vjedou dovnitř, za necelých pět minut jste venku a podívaná končí. Možná, že na vás udělá jeskyně stejný dojem jako kdysi na francouzského spisovatele Alexandra Dumase, který řekl, že ji musel vytvořit sám Bůh, ale jisti si tím nejsme. Na druhou jeskyni, Grottu verde, si už dáte asi zajít chuť nebo vám její návštěvu čas nedovolí.

Vila A. Muntheho je druhým a neodmyslitelným lákadlem na Capri. Vy v ní nabudete přesvědčení, že známé dílo Kniha o životě a smrti musela autorovi dost vynést, což mu jistě nebudete závidět. Axel Munthe, švédský lékař a filantrop však zanechal v oblasti neapolského zálivu a především zde na ostrově výraznou stopu, když se do této oblasti vydal jako dobrovolný lékař v období cholery, která v Neapoli propukla v roce 1883. Na Capri si pak pořídil pozemek s vinicí, kde později objevil základy prastaré římské vily na jejíchž základech postavil své obydlí, které postupně plnil artefakty a archeologickými nálezy z jejího okolí. Vila se tak stala malým muzeem, které dodnes spravuje místní nadace. Villa San Michele, jak se stavba jmenuje, je v příjemném městečku Anacapri. Jak již bylo řečeno, byla vybudována na římských zříceninách. Určitě vás upoutá i svým interiérem a sbírkami. Obtížněji budete hledat Villu Malaparte, která není zanesena na většině mapek. Ale za pátrání stojí. Je to ultramoderní funkcionářská stavba z třicátých let a kuriózní je, že ji Malaparte, autor mj. u nás dobře známých románů Kůže a Kaput, odkázal Svazu čínských spisovatelů. Jak to pak dopadlo, nevíme, ale čínští spisovatelé sem určitě nikdy nejezdili.

Jak budete stoupat po klikatých silničkách ostrova, zjistíte zvláštní zákonitost: čím výše, tím jsou vily výstavnější, jejich zahrady rozlehlejší, sukulenty na nich mohutnější. Zdá se, že bohatší stavebníci na Capri raději oželeli snadný přístup k moři, aby měli víc klidu a samoty.

Což asi nebude váš případ, takže po čase stočíte řídítka skútru a vrátíte se k mořskému břehu. Na Capri je řada pláží, z nichž si můžete vybírat náhodně nebo podle plánku, který tu všude dostanete. Nejpůvabnější jsou ale takové, kde přímo do moře klesají srázy ostrova s různými zákoutími skalisek, mezi nimiž se dá plavat. Proti Ischii je to změna, ale jestli chcete ještě před návratem stihnout prohlídku kostela Santo Stefano a pohled na Augustovy zahrady, čas pracuje proti vám.

 

 

Předposlední italské zastavení je za námi, a tak nezbývá, než se pomalu rozloučit s tímto slunným výletem, ale to až příště...Arrivederci 

 

zpracoval: Jan Chaloupka 

foto: google.com

 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie jednou, Itálie znovu VII.
Publikováno: 20.9.2010
Všechno má svůj konec, a jako měl konec náš pobyt na Ischii, bude mít konec náš seriál. Při odjezdu pro vás bude důležité stihnout trajekt nejpozději kolem jedenácté – jenom tak zvládnete dlouhou jízdu po dálnici, při níž už se takříkajíc nebudete dívat vpravo ani vlevo, jen polykat kilometry.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.
Publikováno: 28.10.2013
Svého času jsem provázela naše turisty po Benátkách a patřilo se, pokud možno i názorně, seznámit je s význačnými umělci a jejich díly, kteří v tomto městě nebo okolí žili a tvořili. Basilika dei Frari - velkolepý chrám nacházející se poblíž mostu Rialto, nabízel hned několik typů.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X