www.infoglobe.cz » Itálie, Lecce – v objetí baroka

Itálie, Lecce – v objetí baroka

Publikováno: 4.5.2018
V minulém díle jsme strávili nějaký čas na Sardinii a dnes se opět přesuneme na pevninu. Naším cílem bude město Lecce, které najdete na podpatku pověstné italské boty.

I když při pohledu na mapu se zdá, že je město poněkud odlehlé, žije zde téměř sto tisíc obyvatel. Rovněž je administrativním centrem stejnojmenné provincie a jeho dějiny sahají do druhého století před naším letopočtem.

Město je však známé především pro svou vysokou koncentraci barokní architektury. Lecce má pro architekturu ještě další význam. V okolí se totiž těžil zlatavý vápenec, který je opravdu snadný na opracování. A určitě si toho v místních uličkách všimnete, protože na vás budou koukat detailně opracovaní andělíčci, lidské tváře, rostliny, zvířata a další mistrná díla.

obelisk

Z nejstaršího období existence města bychom měli zmínit římský amfiteátr, který byl dlouhou dobu pohřben pod náměstím. Naštěstí během vykopávek v první polovině 20. století byla starověká stavba objevena a částečně odkryta. Divadlo bylo postaveno okolo 2. století n. l. V dobách největší slávy se sem vešlo na 25 tisíc diváků. Odhaleny byly rovněž mramorové sochy, jež kdysi zdobily pódium. Vidět můžete i mozaikové podlahy z mramoru, původní sloupy nebo oblouky. Divadlo slouží svému účelu i po téměř dvou tisíciletích, konají se zde divadelní hry i koncerty.

amfiteátr

Jak jsme ale naznačili výše, hlavním lákadlem je jednoznačně barokní architektura. Tu nejlépe reprezentují místní kostely. Například místní katedrála Cattedrale dell'Assunzione della Vergine. Ta byla postavena ve 12. století, avšak ve druhé polovině 17. století se jí dostalo barokní přestavby, a dokonce přibyla i 70metrová zvonice. Uvnitř uvidíte například malované dřevěné stropy.

Lecce

Katedrála samotná se nachází na náměstí Piazza del Duomo, jemuž rovněž věnujte pozornost. Kromě samotného chrámu jsou zde další zajímavé budovy – opulentní biskupský palác nebo kněžský seminář ze začátku 18. století s bohatě zdobenou fasádou.

Piazza del Duomo

Dále se podíváme do barokní baziliky Santa Croce. Její stavba začala v roce 1548 a dokončena byla o celé století a půl později. Celá přední fasáda kostela je zážitek sám o sobě, protože je díky mnoha detailním reliéfům a sochám neustále na co koukat. Uvidíte třeba lvy, orly, grify nebo lidské postavy. Vnitřek se rovněž nese v duchu baroka. Sloupy mají velmi zdobné hlavice.

Santa Croce

Jinou důležitou památkou města je Castello. Pevnost postavil Karel V. Přestože budova sloužila primárně k vojenským účelům, možná budete překvapeni tím, že se zde hrály také divadelní hry. Kulturní role tohoto místa se zachovala dodneška, protože se zde pořádají různé výstavy a nachází se zde i muzeum.

GPS: 40°21'10.8"N 18°10'23.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Tango7174, Laibniz, vic15, Paride81, Lupiae, MatthiasKabel, Paolo da ReggioDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie, Bari – přístavní městečko na pobřeží Jaderského moře
Publikováno: 8.9.2018
Bari je hlavní město regionu Apulie, leží na pobřeží Jaderského moře a po Neapoli je druhým největším městem v jižní Itálii. Cesta na Bari je vcelku rychlá. Letecky to sem z Prahy trvá asi hodinu a půl.

Itálie, Bari – Polignano a Mare společně s Monopoli
Publikováno: 15.9.2018
Po noci strávené v Bari jsme měli namířeno do městečka Polignano a Mare. Nejlépe se sem dostanete vlakem, který jezdí podél celého pobřeží snad každou půlhodinu. Lístek si koupíte v automatu na nádraží a můžete zaplatit i kartou. Doba jízdy je 30 minut.

Itálie, Alberobello – město překrásných domečků
Publikováno: 22.9.2018
Naší třetí zastávkou je městečko Alberobello, které se nachází v italské provincii Bari.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 5. 2022
svátek:Viola
dnes:
středa 25.5.
14 °C
zítra:
čtvrtek 26.5.
13 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X