www.infoglobe.cz » Itálie, Lucca – elegantní toskánské město

Itálie, Lucca – elegantní toskánské město

Publikováno: 18.5.2018
Lucca je městem, které za dobu své existence vystřídalo nespočet pánů. Ať to byli Římané, Ostrogóti, Lombarďané, Frankové, kdysi mocné město Florencie, nebo Napoleon, který město daroval své sestře.

Za staletí se z Luccy stalo krásné místo s bohatou architekturou. Dnes je toto toskánské město, které leží na úpatí Apuánských Alp, domovem pro přibližně 90 tis. lidí. Každoročně se tu pořádá například mezinárodní filmový festival Lucca Film Festival či festival zaměřený na digitální fotografii.

Lucca

V Itálii je plno měst, kde jsou krásné kostely, v Lucce však nebudete vědět, na který se koukat dřív. Hodně středověkých kostelů bylo postaveno z materiálu použitého naLucca antických stavbách. Navíc v průběhu 12. století byly zpravidla architektonicky pozměněny, což jim dodává osobité kouzlo.

Třeba taková bazilika San Frediano. Najdete ji, když se z náměstí Piazza Anfiteatro vydáte severozápadně na nenápadné náměstí San Frediano. Bazilika je zasvěcena stejnojmennému duchovnímu, který byl v šestém století místním biskupem. Kostel samotný byl postaven v první polovině 12. století. O století později byl zvýšen, přibylo baptisterium, kaple sv. Kříže a také současný vchod. Nejvíce vaši pozornost upoutá gigantická mozaika zobrazující Ježíše Krista obklopeného dvěma anděly ze stran a dvanácti apoštoly zespoda. Pouze dva kostely v celém Toskánsku se můžou pyšnit fasádou s mozaikou a tento je jedním z nich. Ten druhý naleznete ve Florencii.

Piazza Anfiteatro   bazilika San Frediano

Staré Město je po svých hranicích obehnáno hradbou, jejíž celková délka je více než 4 kilometry. Stále tu stojí jedenáct bašt a průchod 12 metrů vysokými hradbami umožňuje šest bran. Opevnění postavili vlámští architekti během 16. a poloviny 17. století. Napoleonova sestra však opevnění nechala přestavět na veřejné zahrady.

Piazza Anfiteatro

Při procházkách historickým centrem vás možná zaujme zvláštní tvar některých uliček, avěž Guinigi to obzvláště okolo Piazza Anfiteatro. Náměstí totiž kdysi bylo amfiteátrem a budovy, které náměstí obklopují, kopírují obvod původního masivního zdiva divadla. Amfiteátr byl postaven ve 2. století n. l. Zanikl následkem invazí germánských kmenů. To, co z něj zůstalo, je nyní pohřbeno několik metrů pod zemí.

Posledním zajímavým místem, kam se dnes v městě Lucca podíváme, je Case dei Guinigi. Dvěma spojeným palácům dominuje 44 metrů vysoká věž, na jejíž střeše rostou duby. Oba paláce byly postaveny ve 14. a 15. století a v jednom z nich dnes sídlí Národní muzeum.

GPS: 43°50'37.7"N 10°30'21.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: SailkoAlessandro Vecchi, Lucarelli, Zyance, Myrabella, Myrabella (2), Mihael GrmekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve
Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 11.5.2018
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.9.2019
Podzim už klepe na dveře a přináší s sebou rozmanitost a neopakovatelnou atmosféru. Poslední zářijový víkend je na zámku Schloss Hof věnován krásné tradici pouštění draků, která se těší popularitě již celá tisíciletí a svůj původ má v daleké Číně.

22.9.2019
Přemýšleli jste někdy, jaké to je být uprostřed sportovního zápolení na olympijských hrách a mít přitom možnost zachytit emoce, které jsou všude kolem? To nadšení, očekávání, euforie i zklamání, slzy štěstí i zármutku nad skvělým či nepovedeným výkonem, možnost zachytit okamžiky, na které se čeká dlouhé čtyři roky a pro někoho jsou jen jednou za život…
21.9.2019
V rámci Dne architektury máte jedinečnou možnost navštívit multifunkční sportovní halu v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, která připomíná mimozemskou vesmírnou loď. Prohlídka bude komentována architektem Jakubem Našincem, který stavbu sám navrhl. Sraz je v pátek 4. 10. v 11 hodin před halou, na adrese Na Vršku 290, Dolní Břežany.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 23. 9. 2019
svátek:Berta
dnes:
pondělí 23.9.
20 °C
zítra:
úterý 24.9.
20 °C