www.infoglobe.cz » Itálie, Lucca – elegantní toskánské město

Itálie, Lucca – elegantní toskánské město

Publikováno: 11.11.2022
Lucca je městem, které za dobu své existence vystřídalo nespočet pánů. Ať to byli Římané, Ostrogóti, Lombarďané, Frankové, kdysi mocné město Florencie, nebo Napoleon, který město daroval své sestře.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Za staletí se z Luccy stalo krásné místo s bohatou architekturou. Dnes je toto toskánské město, které leží na úpatí Apuánských Alp, domovem pro přibližně 90 tis. lidí. Každoročně se tu pořádá například mezinárodní filmový festival Lucca Film Festival či festival zaměřený na digitální fotografii.

Lucca

V Itálii je plno měst, kde jsou krásné kostely, v Lucce však nebudete vědět, na který se koukat dřív. Hodně středověkých kostelů bylo postaveno z materiálu použitého na antických stavbách. Navíc v průběhu 12. století byly zpravidla architektonicky pozměněny, což jim dodává osobité kouzlo.

Lucca

Třeba taková bazilika San Frediano. Najdete ji, když se z náměstí Piazza Anfiteatro vydáte severozápadně na nenápadné náměstí San Frediano. Bazilika je zasvěcena stejnojmennému duchovnímu, který byl v šestém století místním biskupem. Kostel samotný byl postaven v první polovině 12. století. O století později byl zvýšen, přibylo baptisterium, kaple sv. Kříže a také současný vchod. Nejvíce vaši pozornost upoutá gigantická mozaika zobrazující Ježíše Krista obklopeného dvěma anděly ze stran a dvanácti apoštoly zespoda. Pouze dva kostely v celém Toskánsku se můžou pyšnit fasádou s mozaikou a tento je jedním z nich. Ten druhý naleznete ve Florencii.

Piazza Anfiteatrobazilika San Frediano

Staré Město je po svých hranicích obehnáno hradbou, jejíž celková délka je více než 4 kilometry. Stále tu stojí jedenáct bašt a průchod 12 metrů vysokými hradbami umožňuje šest bran. Opevnění postavili vlámští architekti během 16. a poloviny 17. století. Napoleonova sestra však opevnění nechala přestavět na veřejné zahrady.

Piazza Anfiteatro

Při procházkách historickým centrem vás možná zaujme zvláštní tvar některých uliček, a to obzvláště okolo Piazza Anfiteatro. Náměstí totiž kdysi bylo amfiteátrem a budovy, které náměstí obklopují, kopírují obvod původního masivního zdiva divadla. Amfiteátr byl postaven ve 2. století n. l. Zanikl následkem invazí germánských kmenů. To, co z něj zůstalo, je nyní pohřbeno několik metrů pod zemí.

věž Guinigi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posledním zajímavým místem, kam se dnes v městě Lucca podíváme, je Case dei Guinigi. Dvěma spojeným palácům dominuje 44 metrů vysoká věž, na jejíž střeše rostou duby. Oba paláce byly postaveny ve 14. a 15. století a v jednom z nich dnes sídlí Národní muzeum.

 

GPS: 43°50'37.7"N 10°30'21.5"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: SailkoAlessandro Vecchi, Lucarelli, Zyance, Myrabella, Myrabella (2), Mihael GrmekDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 14.7.2022
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 4.11.2022
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve
Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.

Itálie – města duchů
Publikováno: 5.4.2021
V celé Itálii je až na dvacet tisíc měst duchů, ano, je to neuvěřitelné číslo. Na svědomí ho má časté zemětřesení a sesuvy půdy, a tím pádem nevyhovující podmínky pro zemědělství a život. Dnes spolu navštívíme ta nejznámější vylidněná města a dozvíme se něco o jejich minulosti a současnosti.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 6. 6. 2023
svátek:Norbert
dnes:
úterý 6.6.
14 °C
zítra:
středa 7.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X