www.infoglobe.cz » Itálie: Město Terst

Itálie: Město Terst

Publikováno: 20.6.2011
Město Terst patří k největším přístavům na pobřeží Jaderského moře. Za Rakousko-Uherska býval hlavním přístavem habsburské monarchie, což z něho udělalo nejen mondénní letovisko plné historických památek, ale i významné hospodářské a obchodní centrum.

TriesteDnes přibližně dvěstětisícové město leží na konci dlouhého koridoru italského pobřeží Terstského zálivu (Golfo di Trieste), odděleného horami od slovinského vnitrozemí. Terst je také administrativní centrum italského regionu Friuli – Venezia Giulia a ve městě sídlí i univerzita. Nadále sice připomíná svou minulou slávu, ale většina turistů sem dnes přijíždí spíše za historickými a kulturními památkami než za odpočinkem u moře. Přeci jen průmyslový charakter města a rušný přístav jaksi nejdou dohromady s představou klidu na pláži.

Trieste

Trieste - James JoyceO tom, že to tak asi nebylo vždy, svědčí početné památníky, připomínající pobyty slavných, jimž zdejší přímořské podnebí, pod úpatím hor, zřejmě svědčilo. Nás zaujal pomník irského básníka Jamese Joycea, ale ve městě je i muzeum zasvěcené renesančnímu básníkovi Francescovi Petrarcovi, papeži Piccolominimu a dalším středověkým i novodobým kulturním osobnostem.

Mnohé historické paláce připomínají, jak si toto město už v minulosti oblíbila nejen šlechtická honorace, ale i bohaté rejdařské, obchodní a finanční kruhy, které sem často umísťovaly sídla svých firem a bank. O kosmopolitním charakteru města svědčí i početné chrámy různých církví. Nejvíce památek se nachází podél pobřeží, v blízkosti starého přístavu Porto Vecchio, případně umělého – vybudovaného podle vzoru Benátek – Canalu Grande, a samozřejmě v okolí centrálního náměstí Piazza Unita d‘Italia (Náměstí sjednocení Itálie), jemuž dominuje majestátní palác radnice (Palazzo del Municipio).

TriesteTrieste

K turistickým atrakcím patří i několik památek z antických dob, jako je například torzo amfiteátru. V centru města stojí za pozornost zbytky starého hradu San Giusto s pěkným výhledem na město, v jeho prostorech jsou dnes muzea a pod ním nádherná stejnojmenná středověká katedrála. Okolo hradního návrší se rozkládá příjemný park Parco della Rimembranza. K tradičním turistickým cílům patří i historická tramvaj Trenovia Opicina z roku 1902, která město spojuje s městečkem Opicine v kopcích nad městem.

TriesteTrieste

Když do Terstu přijíždíte z italského vnitrozemí, vyplatí se cestou zastavit u romantického zámečku Miramare (Castello di Miramare) na skalním útesu na pobřeží, který svými luxusními sbírkami potvrzuje moc a slávu habsburské dynastie, Trieste - Miramarek níž patřil i vrchní admirál císařského námořnictva arcivévoda Maxmilián, pozdější mexický císař. Ten se zasloužil nejen o výstavbu tohoto pozoruhodného sídla, ale jeho zásluhou se do přilehlého parku dostalo množství exotických dřevin. Park je proto vyhlášen za přírodní rezervaci. Nachází se v něm také menší napodobenina zámku Castelletto. Zámek je z pohledu dějin zajímavý například pobytem císařovny Sissi, na jejíž počest se tu konají pravidelné hudební koncerty, nebo tím, že v něm krátce pobýval následník trůnu Ferdinand d’Este s manželkou těsně před tím, než jejich smrt při Sarajevském atentátu odstartovala první světovou válku.

Trieste - Canal Grande

Text a foto: Lýdia Výborná

Překlad: Jiří VýbornýDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie, Terst – na skok do Miramare
Publikováno: 13.7.2018
Říká se, že pokud chcete objevit klíč ke šťastnému životu, zamiřte do Terstu (Trieste).

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.

Itálie: Benátské ostrovy – Murano
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.

Itálie: Zámek Miramare
Publikováno: 30.5.2011
Země s mnoha pozoruhodnostmi a místo, kam se lidé opětovně rádi vracejí. Itálie nabízí historické památky, nevšední krásu a oddech v mnoha atraktivních lokalitách. Ať už to jsou přímořské pobyty nebo poznávací zájezdy, turistika nebo jiné skvosty, každý tu může uspokojit své cestovatelské touhy.

Itálie: historické městečko Aquileia
Publikováno: 29.8.2011
K zajímavým památkám severoitalského pobřeží Jaderského moře patří historické městečko Aquileia. Pokud by si někdo myslel, že právě tam pramení známá značka pitné vody, je na omylu. Jediné, co mají tyto dva názvy společné, je orel – latinsky aquila – ve svém znaku.

Bibione: symbol benátské riviéry
Publikováno: 23.5.2011
Italské letovisko Bibione patří u nás asi k nejznámějším destinacím pobytů u moře, navíc vzdáleností a cenovou hladinou i nejdostupnějším z nabídky cestovních kanceláří. I proto je dobré vědět o něm něco nad rámec příjemných chvil, strávených na dlouhých písečných plážích.

Itálie: Udine
Publikováno: 25.4.2011
Není jednoduché si představit, že se severoitalským městem Udine jsme kdysi patřili do společného státu – habsburské monarchie, a to až do roku 1866. Město každého návštěvníka okouzlí zachovanou svéráznou historickou architekturou a množstvím památek, ale i dalšími zajímavostmi.

Itálie: Benátky
Publikováno: 15.11.2010
Město plné turistů, kteří neustále přicházejí, aby obdivovali jeho krásy za dne i v noci. Hlavní náměstí s bazilikou, úzké uličky, neutichající městský ruch, veselí Italové, ale hlavně Canale Grande s množstvím výletních lodí a gondol jsou největšími lákadly pro ty, kdo se rozhodli navštívit toto pohádkově romantické místo.

Itálie: Nejoblíbenější lyžařská střediska
Publikováno: 1.12.2019
Přemýšlíte, které lyžařské středisko v Itálii si vyberete pro svou zimní dovolenou? Poradíme vám, která místa dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Prozradíme vám také, proč tomu tak je.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 5. 2022
svátek:Valdemar
dnes:
pátek 27.5.
14 °C
zítra:
sobota 28.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X