www.infoglobe.cz » Itálie, Milán – významný i méně známý

Itálie, Milán – významný i méně známý

Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Město založili Keltové (600 př. n. l.) a později se stalo součástí Římské říše (222 př. n. l.) pod názvem Mediolanum. Setkáte se s ním i pod názvy Milanesi, Meneghini či Ambrosiani. Ve 4. století bylo hlavním městem Západořímské říše a druhým největším městem v Evropě. Statut hlavního města ztratilo kvůli pohybu barbarských kmenů Vizigótů (402). Vpád Hunů krále Atila (452) způsobil jeho další úpadek, dokud tu nevzniklo hospodářské centrum říše Langobardů (569) a příznivý vliv měl i vstup do Lombardské ligy (1167, sdružení italských městských států). V 18. století bylo jedním z center hnutí Risorgimento (proces sjednocení). To byla předzvěst postupného vymanění se zpod vlády Habsburků (1859) jako součást Sardinského království a později Italského království. Vynechat nemůžeme ani temnější stránku historie v podobě vzniku fašistického hnutí nebo popravy jeho čelního představitele – Mussoliniho.

Palazzo Reale

Přes město protékají tři řeky – Olona, ​​Lambro a Seveso a je zde vytvořen i důmyslný systém umělých kanálů Naviglio, na kterém pracoval i slavný vynálezce a umělec Leonardo da Vinci. Tyto kanály v minulosti sloužily k přepravě zboží po vodě, takto například mohli do města dopravit i materiál potřebný na stavbu katedrály.

starý a moderní Milán

Od hradu Sforza to máte jen kousek na náměstí Piazza Luigi Cadorna. Stojí zde moderní skulptura, kterou vytvořil Claes Oldenburg s manželkou Coos van Brüggen pod názvem Ago, filo e nodo (Jehla, nit a uzel, 2000). Tato socha jehly s barevnou nití přešívá střed náměstí a železničního uzlu. Jedna část niti ukončená uzlem je nad zemí a vchází do podzemí, aby pak vycházela zpět v druhé části náměstí. Barevná skulptura je symbolem města módy, vlaku vystupujícího z metra i hada ze znaku Milána.

Nedaleko tohoto místa na ulici Corso Magenta, která vede od kostela Santa Maria delle Grazie k dómu, stojí nenápadná budova, zakomponovaná mezi domy ulice. Kostel Convento di San Maurizio Maggiore byl původně připojen k nejvýznamnějšímu ženskému klášteru benediktinů ve městě. Neváhejte a vejděte dovnitř. Kostel je nádherně vymalovaný, každičká jeho část je pokrytá barvou. V tomto kostele se slouží každou neděli od října do června mše v byzantském ritu (v řečtině). Je to vynikající místo pro koncerty a sídlí zde také Archeologické muzeum, kde jsou pozůstatky římských staveb (Maximianovy zdi, velkého amfiteátru, trosky Herkulových lázní a 16,6 m vysoké věže, která sloužila jako zvonice).

Convento di San Maurizio Maggiore

Na Piazza del Duomo jste si možná pro majestátnost katedrály nevšimli od ní napravo stojícího Palazzo Reale. Což je královský neoklasicistní palác (18. století), kde sídlily rodiny Visconti a Sforza, španělští a francouzští guvernéři. Od roku 1598 zde bylo divadlo. V roce 1739 v reprezentačních apartmánech paláce během návštěvy milánského vévodství setrvala i Marie Terezie. V roce 1776 palác neunikl ničivému požáru a byl zničen i během 2. světové války. V současnosti ho město využívá jako prostor na prestižní výstavy velikánů světového umění.

Palazzo Reale

Za katedrálou se dostanete na Piazza Fontana a Via Verziere, kde objevíte kostel San Bernardino alle Ossa. Počátky chrámu souvisejí s historií nemocnice, která už neexistuje. Vstupujte jen jestli jste odvážní, protože chrám je známý svou kostnicí (13. století) s lidskými kostmi a lebkami. Tyto krásné obrazce na stěnách vytvořené z kostí inspirovaly krále Jana V. Portugalského (1738) k vytvoření podobné v portugalské Évore. V chrámu je i hrobka potomků Kryštofa Kolumba, rodáka z italského Janova ve službách španělského království Kastilie a Leonu, což dokazuje i rodinný erb na oltáři.

San Bernardino alle Ossa

Ve městě můžete objevit i různé zříceniny přímo uprostřed cesty. Jedny z nich jsou ve středu křižovatky na Piazza Missori. Jde o zříceninu bývalé baziliky San Giovanni in Conca. Kostel ze 4. století, přestavěn v 11. století, zničil Fridrich Barbarossa (1162). Ale neznamenalo to ještě konec této stavby, ve 13. století ho opět přestavěli a stal se soukromou kaplí Viscontiovců. Francesco Sforza II. (1531) ji daroval karmelitánům, kteří zde postavili věž – Campanile, v 19. století využívanou jako observatoř. 20. století poničilo mnoho a znamenalo i konec této stavby, která musela ustoupit silnici. Zůstaly zde jen cestou obklopené zbytky románské apsidy, pod kterou se nachází krypta San Giovanni in Conca. Dovnitř se v určitých hodinách dostanete zdarma, ale zbytky mozaiky chodníku budovy jsou již ukryté v Archeologickém muzeu.

zříceniny San Giovanni in Conca

Na opačné straně tohoto náměstí se nachází jezdecká socha plukovníka Garibaoldiho vojska Giussepe Missoriho, po kterém je pojmenováno toto náměstí. Za tímto památníkem je zadní část kostela Sant'Alessandro in Zebedia (1601), kterému na průčelí dominují dvě zvonice. Kostel s malbami lombarskeho baroka patřil řádu barnabitů, který založil (1530) přímo v Miláně sv. Anton Maria Zaccaria.

To bylo pár tipů na možná méně známé památky a místa velkolepého Milána. Avšak nemůžeme opomenout ještě jednu stránku, která dělá toto město zajímavým. A to je sport. Zatímco dámy navštěvují vychytané módní butiky, páni určitě nevynechají fotbalový zápas či závody F1 v nedaleké Monze. Monza je právě to, co láká do této oblasti mnoho mužů.

Závodní okruh, Autodromo Nazionale Monza, na kterém se od roku 1950 konají závody F1, leží přibližně 20 km od centra města. A když pány omrzí formule, čas čekání na své polovičky stráví na fotbalovém utkání na slavném stadionu Giuzeppe Meazza, známém jako San Siro. Stadion s kapacitou 85 700 diváků je domovem dvou známých fotbalových klubů – AC Milán a FC Internazionale Milano. Je zde také muzeum obou klubů, kde jsou umístěny trofeje, poháry, dresy a suvenýry všeho druhu, které patří k těmto fotbalovým ikonám. Stačí mít jen plnou peněženku a o zábavu je postaráno.

GPS: 45°28'05.5"N 9°10'37.1"E (Piazzale Luigi Cadorna)

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Dolomity – jak jsem propadla jejich kouzlu I.
Publikováno: 13.9.2015
V loňském roce jsem se seznámila s fajn lidmi, kteří cestují nejen po České republice, ale i po celém světě. Tentokrát se chystali do Dolomit a mě vzali s sebou...

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 23.9.2022
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 15.9.2022
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 30.9.2022
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I
Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

Itálie, Tivoli – město nádherných vil
Publikováno: 26.8.2021
Kdysi Tibur, dnes Tivoli. Šedesátitisícové město najdete přibližně 30 kilometrů východně od Říma v Sabinské pahorkatině. Císař Augustus měl kdysi toto místo velmi oblíbené. Utíkal sem před parným římským létem, aby se nadýchal chladného vzduchu.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 4.11.2022
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Itálie, Turín – nejen Turínské plátno I.
Publikováno: 22.12.2017
Patrně jste slyšeli jméno města v souvislosti s Turínským plátnem. Traduje se, že do něj byl krátce po svém ukřižování zahalen Ježíš Kristus. Je však významné také proto, že otisk obličeje, který je na něm patrný, údajně patří samotnému Kristu. Plátno je dlouho předmětem debat a spekulací, bylo nesčetněkrát zkoumáno, vzniklo velké množství teorií, které buď vyvracejí, nebo potvrzují jeho věrohodnost.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X