www.infoglobe.cz » Itálie, Milán – Duomo

Itálie, Milán – Duomo

Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Dnem i nocí rušné náměstí Piazza del Duomo, kde se to hemží pouličními prodavači a holuby, to je centrum Milána. Pokud náhodou vystrčíte ruku a někdo vám do dlaní nasype kukuřici, shluknou se kolem vás holubi. Takto ověnčeni můžete projít celým náměstím, kolem jezdecké sochy krále Vittoria Emanuela II. uprostřed náměstí až ke vstupu do páté největší katedrály světa – Duomo di Milano.

Duomo di Milano

Chrám zasvěcený Narození Panny Marie je sídlem arcibiskupa. Původně na tomto místě zvaném římské Mediolanum stála počátkem 5. století bazilika, kterou spolu s přilehlou bazilikou (836) zničil požár (1075). S výstavbou nového dómu se začalo v roce 1386 a gotickou katedrálu stavěli téměř 600 let. V roce 1805 se na nařízení Napoleona stavba přiblížila k cíli, Napoleon zde byl korunován za italského krále. Stavební práce pokračovaly ještě ve 20. století a v roce 1965 byla inaugurována poslední brána katedrály. Chrám z cihel a růžového mramoru z lomů v Candoglii je dlouhý 157 m, široký 92 m a pojme až 40 000 lidí.

Duomo di Milano – výhled ze střechy

Pokud chcete dóm navštívit, myslete na to už ráno při oblékání, aby vás strážník nevrátil od vchodu, což se zde stává běžně. Dovnitř se nedostanete, tak jako i do jiných chrámů v Itálii, dokud si nezahalíte holé nohy a ramena. Takže přihodit si jemný šátek do tašky se v tomto případě vyplatí. A to platí i pro pány, kalhoty musí sahat pod kolena. Teprve pak vás pustí mezi 50 sloupů pětilodní katedrály s největší sbírkou mramorových soch. V interiéru jsou erby rodiny Viscontiových, náhrobky, sochy atd. V kryptě se nachází klenotnice se zlatem, stříbrem a uměleckým díly raného křesťanství a románského období. Je zde pohřben reformátor sv. Karel Boromejský.

Pod dómem je baptisterium – Battistero Paleocristiano, zřícenina raně křesťanské osmiboké křtitelnice ze 4. století. Zde sv. Ambrož křtil sv. Augustina. Do této části, kde jsou i pozůstatky chrámu sv. Teky, musíte zaplatit vstupné. Lístky se dají koupit v různých kombinacích prohlídky.

Duomo di Milano – interiér

Při pohledu na hlavní oltář věnujte pozornost malé červené žárovce v kopuli nad apsidou. Označuje místo, kde je jeden z hřebíků z ukřižování Krista. Vystavený pro veřejnost bývá během oslavy Nivola, součást obřadu Ambrosiano. Tradice oslav se datuje do 16. století a Nivola (v Miláně Nuvola) znamená oblak. Výtah ve formě třímetrového koše ve tvaru oblaku se při obřadu používá, aby duchovní dosáhl ke hřebu, který uloží do kříže a snese dolů. Dnes je to mechanizovaným způsobem, ale v 16. století, kdy podle návrhů Leonarda da Vinci vznikl, byl ovládán 20 muži ze střechy. Tradice byla založena sv. Karlem Boromejským na svátek objevení kříže 3. května, datum však bylo změněno na 14. září. V listopadu a prosinci, kolem data narození sv. K. Boromejského, podél lodě vystavují sérii velkých pláten – Quadroni.

Piazza del Duomo

Proti oltáři nad vstupem jsou situovány varhany, které byly postaveny na příkaz Mussoliniho a patří mezi největší v Itálii. V přední části bývalého mauzolea stojí socha muže, který má přes sebe přehozenou svou staženou kůži. Je to nejznámější dílo katedrály – socha sv. Bartoloměje od Marca D'Agrate. Dokonale znal lidské tělo, což se odráží v propracovaných svalech, cévách a kostech, a tak nám nabízí morbidní, naturalistický obraz detailní práce sochaře 16. století.

Duomo di Milano – výhled ze střechy

Jedinečným zážitkem je návštěva střechy dómu. Platí se zde vstupné, pokud se nebojíte schodů, bude vás to stát méně než výtahem. Z chládku úzkého točitého schodiště přejdete do promenády mezi žebry chrámu zdobenými gotickými architektonickými prvky. Ocitnete se ve spleti gotických fiál a soch. Ještě pár strmých mramorových schůdků na vrchol a před vámi se otevře impozantní pohled na Milán. V ideálním případě jsou vidět až Alpy. Je to něco nádherného. Ani několik dní by nestačilo na prozkoumání detailů této stavby, jsou zde reliéfy ptáků, zvířat, ovoce či rostlin zakletých v kamenné krajce.

Duomo di Milano – výhled ze střechy

Vrcholem celé stavby je nejvyšší věž chrámu (108,5 m), které dominuje socha Madony – Madonnina, symbol města. Věž navrhl Francesco Croce (1762) a polychromovanou sochu Madony Giuseppe Perego (1774). Podle tradice žádná budova v Miláně nebyla vyšší než Madonnina. Za dobré počasí se tu považuje, když je vidět z dálky Madonninu, která je většinou ukrytá v mlze.

Když Gio Ponti a Pier Luigi Nervi vytvořili 31patrovou (127,1 m) budovu – mrakodrap Pirelli (1956–1958, další ze symbolů města), na vrchol umístil menší kopii Madoninny. Po roce 2010 se nejvyšším bodem stal Palazzo Lombardia (161 m) a další kopii Madonniny osadili i tam, aby zůstala nejvyšším bodem města. Píseň „O mia bela Madunina“ od Giovanniho d'Anzi o zlaté soše Madony na věži se považuje za neoficiální hymnu Milána. Na střeše dómu se odehrává i scéna z filmu Rocco a jeho bratři (1960).

Duomo di Milano

Krásu této katedrály vyjádřil americký spisovatel Mark Twain slovy: „Je to div. Tak grandiózní, tak slavnostní, tak ohromná. A zároveň tak jemná, vzdušná, graciézní. Je zosobněním hmotnosti a zároveň jako kresba, kterou dokáže vytvořit jen mráz." Měl pravdu, ale i tak mám pocit, že žádná slova nedokážou zprostředkovat její kouzlo, to se dá jedině zažít. A na závěr jedna rada pro ty, co se bojí výšek. Vyplatí se na chvíli překonat svůj strach.

GPS:  45°27'51.0"N 9°11'25.2"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Kalábrie – klid ve špičce italské boty
Publikováno: 21.7.2022
Někdy mám dojem, že se na tuhle část Itálie trochu zapomíná, a přitom je tak překrásná. Kalábrie se nachází na jihu Apeninského poloostrova a je známá především dlouhými plážemi, nádhernou krajinou, národními parky, přírodou a skvělou kuchyní.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin
Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie: Modena III – muzeum Ferrari
Publikováno: 6.2.2019
Město bel canta (krásného zpěvu), hudby a divadla neláká jen milovníky umění, ale i ty, kteří milují hluk černých koní pod kapotou. Už od konce 19. století je Modena známá jako centrum strojírenství a následně výroby automobilů známých značek – Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V následujících řádcích vás zveme k nahlédnutí do Museo Enzo Ferrari.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Itálie: Podzim v Dolomitech
Ti, kdo už dávno objevili Dolomity a kraj Alta Badia vědí, že kromě vynikajících podmínek na ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X