www.infoglobe.cz » Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře

Itálie, Milán – Leonardo da Vinci a Poslední večeře

Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Piazza Della Scala (Milán)

Uprostřed příjemného milánského náměstí Piazza Della Scala, obklopeného několika historickými budovami, stojí socha mistra Leonarda da Vinci z carrarského mramoru (Pietro Magni, 1872). Leonardova tvář působí zamyšleně, snad opět přemýšlí nad nějakým převratným vynálezem či uměleckým dílem. Socha stojí na žulovém podstavci, kolem jsou jeho nejoblíbenější žáci (Giovanni Antonio Boltraffio, Andrea Salaino, Marco d'Oggiono a Cesare da Sesto) v životní velikosti. Mezi postavami na podstavci jsou basreliéfy znázorňující disciplíny, ve kterých Leonardo vynikal – anatomie, hydraulické inženýrství, malířství a architektura.

socha Leonarda da Vinci (Milán)
socha Leonarda da Vinci (Milán)

Leonardo da Vinci pracoval a žil ve městě v letech 1482–1499 a 1506–1513 za panování Ludovica il Moro na zámku Sforza. Jeho úkolem bylo starat se o kulturní život a umění v Miláně. Během tohoto období byl Leonardo zaneprázdněn vynálezy, rozšířením systému kanálů Navigli a stavbou zámků, jakož i studiem člověka.

Přestože náměstíčko Piazza Della Scala poskytuje oddechový prostor na lavičce ve stínu stromů, my se od sochy mistra Leonarda, která stojí mezi světoznámým operním domem La Scala, milánskou radnicí Pallazo Marino (16. století), bankou Palazzo della Banca Commerciale Italiana, Palazzo Beltrami a pasáží Galleria Vittorio Emanuele II., vydáváme za jeho uměním na přibližně 2 km vzdálené náměstí Piazza Santa Maria delle Grazie.

Na náměstí stojí goticko-renesanční kostel a klášter řádu dominikánů Santa Maria delle Grazie. Tato část města je vždy plná turistů. Během pobytu v Miláně Leonardo vytvořil slavné malby – Poslední večeři a Dámu s hranostajem. Druhé ze zmíněných děl, které představuje favoritku milánského vévody Lodovica Sforzy Cecilii Gallerani, se nyní nachází v muzeu v Krakově. Poslední večeři ale jen tak snadno z Milána nikdo nepřeveze. Toto slavné dílo je namalované přímo na stěně v refektáři (jídelně) kláštera Santa Maria delle Grazie.

Santa Maria delle Grazie (Milán)

Abyste mohli toto dílo vidět na vlastní oči, musíte si prohlídku objednat v dostatečném předstihu. Lístky se dají buď rezervovat přes oficiální stránky, nebo je seženete přes cestovní kanceláře. Částka na lístku a ta, za kterou vám ji prodá některá z cestovních agentur, se bude lišit několikanásobně. Ale milovník umění si tuto příležitost nemůže nechat ujít.

Přestože je malba zpřístupněna od úterý do neděle od 8.15 do 19.00, lístky se kupují na přesný čas. Do refektáře může najednou vstoupit pouze 25 osob a pobýt tu 15 minut. Nejprve si počkáte v klimatizované chodbičce na přesný čas vstupu, kdy se otevřou dveře a přes místnost, kde z vás vysají všechen prach, který by mohl uškodit malbě, můžete pokračovat přímo do refektáře.

Santa Maria delle Grazie (Milán)

Zde se nachází výtvarné dílo, které patří mezi nejznámější na celém světě. Už za dob Leonarda se jednalo o jeho nejslavnější a nejlepší dílo. Objednavatelem byl Lodovico Sforza, na dvoře kterého se Leonardo proslavil. Na díle se podíleli malíři z Akademie malířství v Miláně (M. d'Oggiono, G. A. Boltraffio). Malba s rozměry 8,8 × 4,6 m je vytvořena vaječnou temperou na povrchu stěny technikou suché malby – al secco. Její kompozice je jakoby výřez ve stěně s pohledem do sálu, kde se odehrává příběh, který má řadu výkladů. Přes namalovaná okna uvidíte krajinu, postavy jsou komponovány ve čtyřech skupinách po třech apoštolech po stranách osamoceného Krista. Dílo zachycuje okamžik, kdy Ježíš říká: „Jeden z vás mě zradí.“ Každý z apoštolů je zobrazen v póze vystihující jeho povahu v kontextu náboženského výkladu. Dílo je symbiózou tří prvků: tradice, hodnověrnosti a anatomicko-fyziognomického přístupu. Leonardo studoval pózy, výrazy tváří a fyziognomii současníků v Miláně, které maloval.

Santa Maria delle Grazie (Milán) – prodejní stánky

Na protilehlé straně je malba Ukřižování od Giovanni Donata da Montorfana (1495), které si návštěvník zahleděný na dílo mistra Leonarda ani nemá čas všimnout. Leonardo se touto freskou inspiroval, protože dlaně Kristových rukou jsou různě otočené; levá dlaň směřuje nahoru jako symbol kajícího se zločince ukřižovaného po boku Krista a pravá dlaň dolů – jako toho, co se nekaje.

Poslední večeře vydržela v původním stavu krátce. Ještě za malířova života začala malba praskat a opadávat. Po dvaceti letech byla téměř nesrozumitelná. První restaurování se uskutečnilo na začátku 18. století a poslední v roce 1999. Pokud si chcete odnést vzpomínku ve formě plakátu, magnetky, trička a podobně, můžete si je koupit v obchůdku se suvenýry, přes který se vychází z refektáře.

rajská zahrada Santa Maria delle Grazie (Milán)

Přilehlý kostel Santa Maria delle Grazie je zapsán na seznamu UNESCO a spolu s klášterem ho dal postavit pro konvent dominikánů Francesco Sforza (architekt Guiniforte Solari, 1469). Vévoda Ludovico Sforza se rozhodl z něj vytvořit hrobku rodiny Sforza. Je zde pohřbena jeho žena Beatrice (1497). Za autora apsidy v tomto kostele je považován italský renesanční architekt Donato Bramante. Další slavný malíř – Tizian  – pro kostel vytvořil obraz Korunován trním (1543), který byl po dobytí města Napoleonem (1797) převezen do Louvru.

Letecké útoky na město během druhé světové války poškodily většinu kostela, avšak některé stěny odolaly, podobně jako severní část refektáře, kde se nachází Poslední večeře. K její tehdejší ochraně přispěly pytle s pískem. V zadní části chrámu je nádvoří, kde si můžete odpočinout v příjemném chládku křížové chodby, než vyrazíte opět do ulic Milána.

GPS: (Piazza Santa Maria delle Grazie) 45°27'57.6"N 9°10'13.8"E 

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Nejoblíbenější lyžařská střediska
Publikováno: 1.12.2019
Přemýšlíte, které lyžařské středisko v Itálii si vyberete pro svou zimní dovolenou? Poradíme vám, která místa dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Prozradíme vám také, proč tomu tak je.

Itálie: Ochutnávka se značkou města Parma
Publikováno: 21.4.2019
Pokud zavítáte do regionu Emilia-Romagna či oblasti kolem města Parma, určitě neodoláte pokušení, které na vás v podobě známých delikates číhá. Zakousněte se spolu s námi do lahodných produktů. Okouzleni krásami Parmy jsme zamířili na jeden z mnoha statků, který nabízí zážitek nejen pro oči, ale hlavně pro chuťové a čichové smysly.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 25.6.2021
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X