www.infoglobe.cz » Itálie, Modena I – historie města

Itálie, Modena I – historie města

Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Město Modena je v současnosti významné italské průmyslové centrum, ale pochlubit se může i bohatou historií. Začátky osídlení sahají do dob pravěku, avšak první písemná zmínka je z doby, kdy městem procházel Hannibal (3. století před Kristem). Modena (tehdejší název Mutina) byla domovem Galů i Etrusků, během římské doby se řadila mezi významná centra, kde přebýval Pompeius či Cézar. Nelze se proto divit, že se tu v té době odehrály dvě známé bitvy. V roce 194 př. n. l. zde Římané zvítězili nad Galy a později v r. 43 př. n. l. u Muti utrpěl druhou porážku Marcus Antonius, který však nakonec město dobyl. Zajímavostí je, že se zde ukrýval i Caesarův vrah Decimus Brutus, kterého však krátce po dobytí města zabili.

Parco Giardino Ducale Estense (Modena)

V období Longobardů (5. století) Modenu napadli Hunové vedení Attilou. Stará Modena byla zaplavena a opuštěna (7. století), až noví osadníci (9. století) dali základ modernímu městu. Vznikla zde univerzita (1175) a vlády se ujal rod d'Este (13.–18. století).

V roce 1671 město poškodilo zemětřesení, po němž následovala výstavba v barokním stylu. Bylo to velkolepé období vzniku paláců bohatých modenských rodin. Rozhodně to ale nebylo jediné zemětřesení v této oblasti a v tomto městě. Škody zde přírodní živel napáchal i v roce 2012.

Parco Giardino Ducale Estense (Modena)

Dodnes se město pyšní mnoha historickými budovami sakrálního i světského charakteru, na které natrefíte během procházek uličkami. Najdete zde i místo k odpočinku – park Parco Giardino Ducale Estense.

Tempio Monumentale San Giuseppe (Modena)My začínáme prohlídku města trošku netradičně, a to odpočinkem ve zmíněném parku, který má také svou dlouhou historii. Park původně nazývali Giardini Pubblici a jeho kořeny lze sledovat od 16. století, kdy zde byla zahrada přilehlého vévodského zámku. Františkem I. d'Este byl park zvelebován. V roce 1739 František III. prohlásil zahrady za společné a následně byly zpřístupněny pro obyvatele města. Se sjednocením Itálie zahrada přešla do vlastnictví panovníka, ale od roku 1870 je opět majetkem města.

Ve stínu stromů je rybník s kachnami a labutěmi. Je tu i dětské hřiště, bar i toalety. Přírodní scenerii dominuje nádherná stavba Palazzina dei Giardini (1634), která tvoří jakýsi vstup do parku. Kdysi byla místem na zábavu v podobě hudby a tance, ale od roku 1983 je prestižní a mezinárodně uznávanou výstavní síní. V další části parku je pavilon, ve kterém byla v roce 1772 založena univerzitní botanická zahrada s exotickými rostlinami.

Palazzo Ducale (Modena)

Na první pohled má návštěvník při příchodu k parku pocit, že je uzavřený a nedá se přes něj projít. Avšak opak je pravdou. Během otevíracích hodin si ušetříte množství času jeho obcházením a zpříjemníte si prohlídku města. Zakrátko se dostanete od muzea Ferrari či kostela postaveného na památku padlých v první světové válce – Tempio Monumentale San Giuseppe (1923–1929, Domenico Barbanti) do historického centra Modeny.

Chiesa di San Giorgio (Modena)

Z parku jsme přešli na Piazza Roma, kde se před námi odkrývá barokní fasáda někdejšího rezidenčního sídla rodiny d'Este (17.–19. století). Současný palác stojí na místě hradu z roku 1291. Vévodský palác Palazzo Ducale začali stavět na pokyn Františka I. d'Este (1634, Bartolomeo Avanzini) a dokončen byl za Františka V. Je jedním z nejprestižnějších a největších barokních paláců v Itálii. Narodili se zde mnozí členové rodu d'Este.

Tato největší stavba města je dnes sídlem vojenské akademie – Accademia di Modena Militare, vojenského muzea a knihovny a Univerzitního astronomického a geofyzikálního muzea.

Del Voto (Modena)

Cestou do centra míjíme barokní chrám Chiesa di San Giorgio. Kostel sv. Jiří (známý i jako svatyně Panny Marie Pomocnice) tvoří půdorys řeckého kříže zaklenutý kupolí, kterou podpírají korintské sloupy. Zaujme i jeho oranžová fasáda, kterou zdobí cyklus mramorových soch.

Modena

Dnes ještě zamíříme do kostela Del Voto (1634–1640, Christopher Galaverna). Ten byl postaven, aby obyvatelé Modeny a vévoda František I. d'Este splnili slib z roku 1630, který dali Madonně della Ghiara, když ji žádali, aby zastavila epidemii, která ve městě řádila. Po krátké zastávce pokračujeme do srdce města. Co všechno objevíme nebo uvidíme, se však dozvíte až za týden.

GPS: 44°38'56.9"N 10°55'59.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Zápis lipicánu do seznamu UNESCO
Publikováno: 6.4.2020
V těchto dnech byla předána společná nominace tradice spojené s chovem koní plemene lipicán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. To by mělo být i ochranou jednoho z nejstarších kulturních plemen koní chovaných v Evropě.

Itálie: Nejoblíbenější lyžařská střediska
Publikováno: 1.12.2019
Přemýšlíte, které lyžařské středisko v Itálii si vyberete pro svou zimní dovolenou? Poradíme vám, která místa dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Prozradíme vám také, proč tomu tak je.

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie: Modena III – muzeum Ferrari
Publikováno: 6.2.2019
Město bel canta (krásného zpěvu), hudby a divadla neláká jen milovníky umění, ale i ty, kteří milují hluk černých koní pod kapotou. Už od konce 19. století je Modena známá jako centrum strojírenství a následně výroby automobilů známých značek – Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V následujících řádcích vás zveme k nahlédnutí do Museo Enzo Ferrari.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Evropské morové sloupy – kamenní svědkové vítězství nad epidemiemi I
Publikováno: 24.5.2020
V dobách, kdy se nemůžeme vydat za poznáním jiných kultur, možná přijde vhod poohlédnout se i kolem sebe. Uvědomíme si, že i v minulosti se lidé museli vyrovnávat s nástrahami nemocí, které ve velkém zasáhly do chodu společnosti. Důkazem toho jsou památníky vyjadřující vděčnost. Jedny z těchto památníků, které jsme možná v minulých letech vnímali pouze jako body setkávání, jsou morové sloupy.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 11. 8. 2020
svátek:Zuzana
dnes:
úterý 11.8.
29 °C
zítra:
středa 12.8.
29 °C