www.infoglobe.cz » Itálie: Modena II – srdce města

Itálie: Modena II – srdce města

Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Žádný návštěvník Modeny nesmí vynechat náměstí Piazza Grande, které je obklopeno významnými stavbami a pamětihodnostmi.

Torre della Ghirlandina (Modena)

Věž je vždy ten správný bod, který vás přivede k něčemu významnému. V našem případě je to centrum. Na náměstí Piazza della Torre nás vítá 86,12 m vysoký symbol města, pětipatrová šikmá Kampanila Torre della Ghirlandina (1224–1319). Věž je zvonicí katedrály a její architekturu tvoří románský styl, který navazuje na katedrálu s gotickou osmibokou částí a pyramidovým vrcholem. Na vrcholu zvonice jsou dva věnce – girlandy, podle kterých dostala jméno. Vnitřek zvonice s pěti renesančními zvony je zdobený sochami i freskami z 15. století.

Duomo Modena

Obešli jsme věž a před námi se otevřelo náměstí s bílým mramorovým průčelím katedrály, jedné z nejvýznamnějších románských staveb v Evropě. U příležitosti svátku patrona města (31. 1.) se toto náměstí vrací do starodávného ruchu. Svatému Geminianovi, biskupovi z Modeny (4. století), je zasvěcena i samotná katedrála (1099–1184, na pokyn hraběnky Matildy Toskánské), jejíž celý název zní Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiani (Metropolitní katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Geminiana), ale všichni ji označují  Duomo di Modena. Katedrálu vysvětil 12. července 1184 papež Lucius III.

Už v 5. století byl postaven kostel nad hrobem světce a lidé z Modeny věří, že jeho zázračná intervence je zachránila od Hunů, kdy vykouzlil hustou mlhu, která schovala město. V umění světce objevíme zřídka, ale bývá zobrazen jako biskup držící zrcadlo s odrazem Marie, s modelem města Modena nebo jako člověk uklidňující bouři na moři.

radnice – Pallazzo Communale (Modena)

Portál dómu sv. Geminiana podpírají dva lvi a antické sloupy, následuje galerie a rozetové okno. Fasádu dekorují reliéfy od Wiligelma (portréty proroků a patriarchů, biblické příběhy), postranní vchody Porta Regia a Porta dei Principi zdobí reliéfy ze života sv. Geminiana. Vchod ze severu Porta della Pescher je zdoben reliéfy inspirovanými ročními obdobími a králem Artušem. Trojlodní chrám s kazatelnou zdobenou malými terakotovými soškami uchovává i dřevěný krucifix (14. století) a dva betlémy od významných modenských mistrů (Antonia Begarelliho, 1527 a Guida Mazzoniho, 1480 – známý jako Madonna della Pappa). Ostatky patrona města jsou uchovávány v kryptě katedrály.

Pallazzo Communale (Modena)

Právě v tomto chrámu se konal 8. září 2007 i pohřeb slavného rodáka Modeny, tenoristy Luciana Pavarottiho, který má ve městě zřízeno i své muzeum.

Naši pozornost jsme obrátili napravo od katedrály, na budovu radnice. Pallazzo Communale (17. a 18. století) upoutá návštěvníky svou hodinovou věží Torre Dell'Orologio (15. století). Tato důležitá budova s ​​arkádovým podloubím vznikla spojením několika přilehlých středověkých budov využívaných jako společenské sídlo.

Bonissima, Pallazzo Communale (Modena)

Renesanční fresky a gobelíny zdobící vnitřní sál paláce jsou skryté, ale na první pohled si všimnete podstavce na rohu budovy s malou sochou. Bonissima (12. století), jak tuto ženskou postavu nazývají, pravděpodobně představuje zobrazení poctivosti v podnikání, avšak legenda o ní hovoří jako o štědré dámě, která pomohla chudým během častých hladomorů.

Před monumentálním schodištěm radnice je třímetrový mramorový obdélník – Preda Ringadora (pravděpodobně část římské budovy), který ve středověku sloužil jako kazatelna, ale také jako místo pro trest smrti a odhalení mrtvoly (aby ji mohli identifikovat) nebo jako kámen studu (provinilec zde byl vystaven v den trhu, před tím ještě obešel náměstí s oholenou hlavou a speciálním kloboukem).

Preda Ringadora, Pallazzo Communale (Modena)

Náměstí bylo vždy centrem obchodu, sobotních týdenních trhů, místem setkání, politických, náboženských i filozofických rozprav, turnajů, výkonu spravedlnosti i oslav. A tak je to i dnes, konají se zde festivaly a různé společenské akce. Hukot motorů na náměstí to jen potvrzuje. V době naší návštěvy zde totiž probíhalo setkání milovníků automobilových veteránů.

Piazza Grande (Modena)

U aut, která v tomto městě zanechala také svou významnou historickou stopu, ještě zůstaneme. Už za týden totiž nahlédneme do Enzo Ferrari Museum.

GPS: 44°38'45.4"N 10°55'31.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
6.8.2020
Letošní ročník přehlídky letecké techniky a akrobacie se uskuteční na chebském letišti na konci prázdnin 22.–23. srpna. Hvězdou na nebi bude letoun L-39 Albatros, účast po oba víkendové dny potvrdily i vzdušné síly Armády České republiky.
5.8.2020
Spišské muzeum vás zve strávit léto na Spišském hradě. Připraven je pro vás bohatý program, který tvoří koncerty, divadelní představení, šerm i noční prohlídky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 7. 8. 2020
svátek:Lada
dnes:
pátek 7.8.
29 °C
zítra:
sobota 8.8.
30 °C