www.infoglobe.cz » Itálie: Modena II – srdce města

Itálie: Modena II – srdce města

Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Žádný návštěvník Modeny nesmí vynechat náměstí Piazza Grande, které je obklopeno významnými stavbami a pamětihodnostmi.

Torre della Ghirlandina (Modena)

Věž je vždy ten správný bod, který vás přivede k něčemu významnému. V našem případě je to centrum. Na náměstí Piazza della Torre nás vítá 86,12 m vysoký symbol města, pětipatrová šikmá Kampanila Torre della Ghirlandina (1224–1319). Věž je zvonicí katedrály a její architekturu tvoří románský styl, který navazuje na katedrálu s gotickou osmibokou částí a pyramidovým vrcholem. Na vrcholu zvonice jsou dva věnce – girlandy, podle kterých dostala jméno. Vnitřek zvonice s pěti renesančními zvony je zdobený sochami i freskami z 15. století.

Duomo Modena

Obešli jsme věž a před námi se otevřelo náměstí s bílým mramorovým průčelím katedrály, jedné z nejvýznamnějších románských staveb v Evropě. U příležitosti svátku patrona města (31. 1.) se toto náměstí vrací do starodávného ruchu. Svatému Geminianovi, biskupovi z Modeny (4. století), je zasvěcena i samotná katedrála (1099–1184, na pokyn hraběnky Matildy Toskánské), jejíž celý název zní Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiani (Metropolitní katedrála Nanebevzetí Panny Marie a svatého Geminiana), ale všichni ji označují  Duomo di Modena. Katedrálu vysvětil 12. července 1184 papež Lucius III.

Už v 5. století byl postaven kostel nad hrobem světce a lidé z Modeny věří, že jeho zázračná intervence je zachránila od Hunů, kdy vykouzlil hustou mlhu, která schovala město. V umění světce objevíme zřídka, ale bývá zobrazen jako biskup držící zrcadlo s odrazem Marie, s modelem města Modena nebo jako člověk uklidňující bouři na moři.

radnice – Pallazzo Communale (Modena)

Portál dómu sv. Geminiana podpírají dva lvi a antické sloupy, následuje galerie a rozetové okno. Fasádu dekorují reliéfy od Wiligelma (portréty proroků a patriarchů, biblické příběhy), postranní vchody Porta Regia a Porta dei Principi zdobí reliéfy ze života sv. Geminiana. Vchod ze severu Porta della Pescher je zdoben reliéfy inspirovanými ročními obdobími a králem Artušem. Trojlodní chrám s kazatelnou zdobenou malými terakotovými soškami uchovává i dřevěný krucifix (14. století) a dva betlémy od významných modenských mistrů (Antonia Begarelliho, 1527 a Guida Mazzoniho, 1480 – známý jako Madonna della Pappa). Ostatky patrona města jsou uchovávány v kryptě katedrály.

Pallazzo Communale (Modena)

Právě v tomto chrámu se konal 8. září 2007 i pohřeb slavného rodáka Modeny, tenoristy Luciana Pavarottiho, který má ve městě zřízeno i své muzeum.

Naši pozornost jsme obrátili napravo od katedrály, na budovu radnice. Pallazzo Communale (17. a 18. století) upoutá návštěvníky svou hodinovou věží Torre Dell'Orologio (15. století). Tato důležitá budova s ​​arkádovým podloubím vznikla spojením několika přilehlých středověkých budov využívaných jako společenské sídlo.

Bonissima, Pallazzo Communale (Modena)

Renesanční fresky a gobelíny zdobící vnitřní sál paláce jsou skryté, ale na první pohled si všimnete podstavce na rohu budovy s malou sochou. Bonissima (12. století), jak tuto ženskou postavu nazývají, pravděpodobně představuje zobrazení poctivosti v podnikání, avšak legenda o ní hovoří jako o štědré dámě, která pomohla chudým během častých hladomorů.

Před monumentálním schodištěm radnice je třímetrový mramorový obdélník – Preda Ringadora (pravděpodobně část římské budovy), který ve středověku sloužil jako kazatelna, ale také jako místo pro trest smrti a odhalení mrtvoly (aby ji mohli identifikovat) nebo jako kámen studu (provinilec zde byl vystaven v den trhu, před tím ještě obešel náměstí s oholenou hlavou a speciálním kloboukem).

Preda Ringadora, Pallazzo Communale (Modena)

Náměstí bylo vždy centrem obchodu, sobotních týdenních trhů, místem setkání, politických, náboženských i filozofických rozprav, turnajů, výkonu spravedlnosti i oslav. A tak je to i dnes, konají se zde festivaly a různé společenské akce. Hukot motorů na náměstí to jen potvrzuje. V době naší návštěvy zde totiž probíhalo setkání milovníků automobilových veteránů.

Piazza Grande (Modena)

U aut, která v tomto městě zanechala také svou významnou historickou stopu, ještě zůstaneme. Už za týden totiž nahlédneme do Enzo Ferrari Museum.

GPS: 44°38'45.4"N 10°55'31.9"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Město mýma očima

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
2. cena:
Kniha Jak si užít cestování z Knižního klubu
1. cena redakce:
Hotel Jítravský Dvorec - voucher na noc v hotelovém apartmánu pro dva se vstupem do wellness!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci šitou fotoknihu A4 o 40 stranách!
3. cena redakce:
2 vstupenky na exkurzi do Velkopopovického pivovaru Kozel

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.10.2019
U příležitosti Mezinárodního dne archeologie vás Sázavský klášter zve v sobotu 19. října na speciální tematické prohlídky s archeology, které budou náhledem nejen do výzkumů kláštera a okolí, ale i do prostředí české počítačové hry z časů pozdního středověku.
16.10.2019
Během víkendu 26. a 27. října se zámecký komplex Schloss Hof stane ideálním místem pro všechny milovníky tajemna, duchů a strašidel.
15.10.2019
Šumavská příroda zaznamenala po více jak sto letech výskyt pralesního bezobratlého živočicha – kornatce velkého, 1,5 centimetru velkého černého brouka, který se znovu objevil v národním parku Šumava.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - IRSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 10. 2019
svátek:Hedvika
dnes:
čtvrtek 17.10.
16 °C
zítra:
pátek 18.10.
16 °C