www.infoglobe.cz » Itálie: Modena III – muzeum Ferrari

Itálie: Modena III – muzeum Ferrari

Publikováno: 6.2.2019
Město bel canta (krásného zpěvu), hudby a divadla neláká jen milovníky umění, ale i ty, kteří milují hluk černých koní pod kapotou. Už od konce 19. století je Modena známá jako centrum strojírenství a následně výroby automobilů známých značek – Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V následujících řádcích vás zveme k nahlédnutí do Museo Enzo Ferrari.

Historické vozy na náměstí Piazza Grande nám odhalily další stránku tohoto města. Díky zanícení pro strojírenství, rychlost a podnikání je Modena a její okolí přezdívané krajinou motorů. Může se pochlubit takovými slavnými značkami jako Ferrari, Maserati, Pagani Automobili a De Tomaso (zanikla v roce 2004). Podle města byl dokonce pojmenován i jeden z vozů Ferrari, model 360 Modena.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Fanoušci čtyř kol si město spojují zejména s jeho významným rodákem, po kterém je pojmenována jedna z nejslavnějších automobilových značek na světě. V roce 1898 se zde narodil Enzo Ferrari. Automobilka nesoucí jeho jméno v současnosti sídlí v nedalekém městě Maranello, místem jejího vzniku byla Modena, a proto zde vzniklo i muzeum. Fanoušci motorismu zde najdou i další zajímavou atrakci, fabriku luxusních a designových sportovních aut značky Maserati.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

My jsme přibližně za 20 minut přešli z náměstí přes park Parco Giardino Ducale Estense a přesunuli se tak k muzeu Casa Natale Enzo Ferrari. Zářivě žlutá střecha připomínající kapotu sportovního automobilu byla naším prvním setkáním s muzeem automobilového závodníka, zakladatele automobilky Ferrari, Enza Ferrariho, který v historii místního motosportu sehrál významnou roli.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Samotná budova je pozoruhodná nejen pro fanoušky rychlých kol, ale i milovníky moderní architektury. Je posledním realizovaným projektem renomovaného architekta českého původu Jana Kaplického a jeho studie Future Systems. Projekt muzea vznikl v roce 2004, ale stavět se začalo až v roce 2009, těsně po Kaplického smrti. Projekt za 18 milionů eur převzal Andrea Morganti, bývalý Kaplického spolupracovník z Future Systems. Muzeum složené ze dvou budov otevřeli veřejnosti 10. března 2012 (s výstavní plochou 5 200 m2), přičemž Ferrariho rodný dům – Casa Natale zabírá 1 000 m2 a moderní výstavní hala 4 200 m2.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Symbolem muzea, které vzniklo na Ferrariho počest, je myšlenka samotného Enza Ferrariho „Když o tom dokážeš snít, dokážeš to i uskutečnit.“ Prohlídka začíná v klasické stavbě v podobě cihlového domu (1830), kde se Enzo Ferrari narodil a vyrůstal. Jan Kaplický už ale nestihl navrhnout jeho interiér, ten je dílem A. Morgantiho, který ho pojal jako knihu života. Expozice je věnována životu zakladatele a historii slavné automobilky a jejich spojitosti s městem a světem motorů. Zde se dozvíte o kořenech původní značky Scuderia Ferrari, založené v roce 1929, kterou Enzo Ferrari řídil většinu svého života (zemřel v roce 1988 ve věku 90 let). Najdete zde multimediální projekce, historické záznamy z Ferrariho života či písemnosti.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Zajímavý je i příběh vzniku světoznámého symbolu týmu a značky aut Ferrari. Každý určitě zná černého hřebce ve žlutém štítu s iniciálami S F (Scuderia Ferrari) a trikolorou italské národní vlajky. Jeho historie směřuje k hraběti Francescovi Barraco, který byl stíhacím pilotem za dob první světové války. Na letadle měl namalovaného červeného koně na bílém oblaku. Dne 17. června 1923, když vyhrál Enzo Ferrari závody na trati Savio di Ravenna, potkal hraběnku Paolinu, matku hraběte Francesca. Ta mu navrhla, aby značka Ferrari používala tohoto koně, který značce jako symbol padlých vojáků přinese štěstí. Enzo na znak smutku a památku na zesnulého pilota namaloval koně černou. Žluté pozadí štítu zvolil jako symbol (barvu) jeho rodného města Modeny. Kůň Ferrari se od toho na letadle lišil ještě ocasem směřujícím nahoru.

Ferrari používá hřebce jako oficiální znak od roku 1929. Pro úplnost dodáváme, že od roku 1932 se používal tento znak i na autech Alfa Romeo, která závodila pod záštitou týmu Scuderia Ferrari.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Pokud nepatříte mezi milovníky historických dokumentů, určitě vás to bude lákat více do moderní části muzea. Pro vznik této futuristické stavby Kaplického inspirovaly elegantní linie modelu Ferrari. Organicky tvarovaná žlutá střecha je kapotou i s typickými chladiči, přes které do interiéru proniká denní světlo (někomu může připomínat rybu se žábrami). Střecha plynule navazuje na travnaté plochy pozemku a vytváří tak soulad s krajinou kolem. Svou výškou 12 m nepřesahuje rodný dům Ferrariho, který jakoby objímala vlnitá skelná fasáda připomínající čelní sklo auta.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Větší část expozice je umístěna pod zemí. Ve vstupní části se nachází kavárna, obchod se suvenýry a pokladna. Čistý bílý interiér tvoří jednolitou plochu, kdy stěny přecházejí plynule svými křivkami do podlahy. Vystavené automobily zaměstnanci muzea neustále oprašují a leští. Kromě značky Ferrari v muzeu najdete i další výrobce z této oblasti, například De Tomaso, Lamborghini, Maserati, Minardi či Ducati.

Museo Enzo Ferrari (Modena)

Muzeum však není jen o estetice, je plné nejmodernějších technologií. Je například prvním muzeum v Itálii, které využívá geotermální energii.

Pokud vám to ale nestačí, ve dvacet kilometrů vzdáleném Maranellu se můžete oddat rychlosti. Jsou tam vystaveny kultovní modely a trofeje F1, a dokonce si můžete vyzkoušet simulátor jízdy.

GPS: 44°39'07.3"N 10°56'13.0"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, ČR: Evropská noc vědců – ONLINE
Publikováno: 26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.

SR, ČR: Noc muzeí a galerií 2020 – změna termínu!
Publikováno: 3.5.2020
Celoevropská akce Noc muzeí a galerií, která je realizovaná pod patronací Rady Evropy s cílem v co největší míře prezentovat kulturní dědictví a šířit informace o kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí, se uskuteční v listopadu 2020.

Absolvujte prohlídku světových muzeí a galerií doma
Publikováno: 1.4.2020
V důsledku celosvětové pandemie koronaviru jsou uzavřená i muzea a galerie. Prostřednictvím bezplatné služby Google Arts & Culture však můžete z pohodlí vašeho domova virtuálně navštívit přes 500 umělecko-vědních institucí.

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 26. 11. 2020
svátek:Artur
dnes:
čtvrtek 26.11.
-2 °C
zítra:
pátek 27.11.
1 °C