www.infoglobe.cz » Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země

Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Tato oblast a blahodárné účinky vody vyvěrající zpod země mají dlouhou historii. Již v dobách starověkého Říma byly dobře známé. První zdokumentované písemné zprávy o termálních lázních se však datují do roku 1201. Oficiální historie termálních lázní začala, když učenec Ugolino Simoni da Montecatini prozkoumal povahu minerálních vod v jednom z jeho děl (De Balneorum Italiea Proprietatibus ac Virtutibus, 1417). Píše zde o lázni, kde když se rolníci ponoří, vyléčí se jejich bolesti kloubů a zad. Druhá popsaná lázeň zas léčila svrab a v díle se zmiňuje i třetí lázeň.

Montecantini Terme; na kopci Montecatini Alta

Samotná výstavba termálních lázní se uskutečnila však až v druhé polovině 18. století pod záštitou velkovévody Pietra Leopolda di Lorena. V roce 1773 se začalo stavět první zařízení Bagno Regio. V následujících letech byly postaveny Leopoldine (1775) a Tettuccio (1779). Velkovévoda nařídil i výstavbu budovy „Bibite gratuite“, kde mohli zdarma využívat prospěšné vlastnosti vody i chudší.

Počátkem 20. století se vesnička na úpatí vrchu Montecatini stává městem Bagni di Montecatini (dnes Montecatini Terme). Bahenní terapie se vrátila do módy až v roce 1928.

Období mezi 19. a 20. stoletím, nazývané Belle Époque, je dobou, kdy Montecatini Terme dosáhlo vrcholu své slávy. Tato doba se odrazila i na uměleckém a architektonickém ztvárnění památek, staveb a uměleckých děl v secesním stylu. Bylo to období velké prosperity a slávy města. Proudila sem elita intelektuálů a aristokracie nejen z Itálie, ale i ze zbytku Evropy. Vzpomeňme alespoň skladatele Giuseppe Verdiho, Ruggera Leocavalla, Giacoma Pucciniho, ale i italského krále Vittoria Emanuela II.

Montecantini Terme

Do dnešních dob termální lázně stále pracují na zvyšování své slávy. Jejich luxus dokazuje nejen dlouhý seznam celebrit, které využily služby místních zařízení, ale i počet filmů a reklam, které zde byly natočeny.

Z hloubky země vyvěrají čtyři prameny léčivé vody – Rinfresco, Tettuccio, Regina a Leopoldine, které se využívají v termálních komplexech. Minerály obsažené v této vodě umožňují širokou škálu procedur. Ty hlavní jsou pitné kúry, inhalace, bahenní kúry, fyzioterapie, rehabilitace a balneoterapie.

Jejich účinky jsou prokazatelné a využívají se hlavně při chorobách jater, žlučníku a dvanáctníku, ledvin, močových cest a trávicího systému. Příznivě ovlivňují i ​​na srdečně-cévní systém, kosti, svaly, klouby, kůži, plíce a dýchací cesty. Nemalou měrou přispívají i při problémech se stresem a úzkostmi.

Termální lázně v Montecatini Terme jsou oázou harmonie a pohody. Nabízejí prostor pro všechny, kteří si rádi vychutnají lázně se vším všudy. Kompletní lázeňský balíček kombinuje tradiční výhody termální vody a bahna s nejnovějšími wellness a kosmetickými metodami, jako jsou masáže, zkrášlovací procedury, hubnutí a relaxace. Proto zde nesmí chybět ani speciální kosmetický sortiment.

Terme Excelsior, Montecatini Terme

Centrem jsou lázeňské domy. Budova lázeňského domu Terme Excelsior byla postavena ve stylu Liberty (1907). Fasádu stavby tvoří architektonické prvky v podobě korintských sloupů, girland a věnců. Charakteristickým rysem budovy je otevřená galerie inspirována florentskou renesancí. Nacházejí se zde kulaté oblouky se sloupy s reliéfními bustami, které vykreslují renomované osobnosti historie lázní. Budova se skládá ze dvou částí. K historické části je přidružena moderní část (60. léta 20. století), tvořená cementovou konstrukcí s plně zasklenými okny.

Terme Excelsior, Montecatini Terme

Budete-li pokračovat od ruchu města, přijdete k domu Terme Leopoldina (1775) a hned za ním v srdci termálního parku k ukrytému pavilonu Tamerici (1903, Giulio Bernardino). Dvě toskánské renesanční arkády vás dovedou do Salone delle Esposizioni, jehož stropní stěny zdobí freskové dekorace (Luigi Arcangioli, Galileo Chini). Komplex se skládá ze čtyř budov propojených překrytými chodbami. Jeho styl evokuje středověk, ale polychromie odkazuje na východní svět. Sjednocujícími prvky jsou keramika, kameninové dekorace na věžích, lvi, rozety a polychromní majolika. Všechny prvky byly zhotoveny v ateliéru Galilea Chini (1910). Zajímavý je proto i sál Chini.

Terme Tettuccio, Montecatini Terme

Stíny stromů okolního parku vás přivedou k monumentálnímu bílému průčelí lázeňského domu Terme Tettuccio (1779), který byl rekonstruován architektem Ugem Giovannozzim. Zajímavý je sál Gallerie delle bibite, který slouží k pitné kúře a zdobí jej sedm keramických panelů znázorňujících etapy života (Basilio Cascello, 1927).

V krásných sálech a pavilonech lázeňských domů si kromě léčivé síly vyvěrající ze země můžete vychutnat i koncerty či výstavy. Rovněž se využívají pro konání konferencí a setkání.

Nedílnou součástí lázní jsou parky. Ty aktivují psychiku a přispívají ke zvýšení léčebného účinku lázní. V parcích se konají i různé fitness programy a outdoorové aktivity.

Dior, Montecatini Terme

Chanel, Montecatini Terme   Loren, Montecatini Terme

S lázněmi však ještě nekončíme, už za týden se přesuneme do nočního centra města. Cestou budeme sledovat zlaté značky, ve kterých jsou jména slavných osobností a rok, kdy sem zavítaly.

GPS: 43°53'19.4"N 10°46'34.9"E

 

Text foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Modena I – historie města
Publikováno: 23.1.2019
Itálie je země vlnících se vrchů a rovin s nádhernými sceneriemi historických míst. Tentokrát vás zavedeme do malebné nížiny regionu Emilia-Romagna, kterou protéká řeka Pád. Naším cílem bude známé město Modena, které je spojeno mimo jiné i s úchvatnými hlasy jeho rodáků – Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie: Modena III – muzeum Ferrari
Publikováno: 6.2.2019
Město bel canta (krásného zpěvu), hudby a divadla neláká jen milovníky umění, ale i ty, kteří milují hluk černých koní pod kapotou. Už od konce 19. století je Modena známá jako centrum strojírenství a následně výroby automobilů známých značek – Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V následujících řádcích vás zveme k nahlédnutí do Museo Enzo Ferrari.

Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru
Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Lesignano de' Bagni  II – cesta na farmu za parmezánem
Publikováno: 12.5.2019
Okouzlila vás historie, kultura, příroda či gastronomie italského regionu Emilia-Romagna? Tak doplňte skládačku cestovatelských poznatků o návštěvu farmy, kde začíná i končí příběh slavného sýra Parmigiano Reggiano.

Itálie: Nejoblíbenější lyžařská střediska
Publikováno: 1.12.2019
Přemýšlíte, které lyžařské středisko v Itálii si vyberete pro svou zimní dovolenou? Poradíme vám, která místa dlouhodobě patří k nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším. Prozradíme vám také, proč tomu tak je.

Itálie: Montecatini Terme II – rušné lázeňské centrum
Publikováno: 2.1.2019
Přes den místo, kde vaše tělo relaxuje a vstřebává léčivé vlastnosti minerálních vod, večer centrum zábavy, dobrého jídla či nakupování. Takto vnímají návštěvníci proslulé lázně Montecatini Terme. Po setmění vyrážíme do městských ulic, abychom objevili pulzující tepnu plnou života.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin
Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X