www.infoglobe.cz » Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu II

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu II

Publikováno: 21.10.2022
Tento pátek se ještě na skok vrátíme do 20tisícového umbrijského města. Pokračování našeho výletu zahájíme u té nejdůležitější památky ve městě, kterou je místní katedrála – Duomo di Orvieto. A takovou jen tak někde v Itálii neuvidíte. Na první pohled totiž zaujme svou zdobností.

Podzimní čtení vám přináší:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Na dekoracích se podíleli nejslavnější architekti své doby. Spatříte jak nádherné reliéfy, tak velké barevné mozaiky. Katedrála je vyzdvihována jako jeden z nejlepších příkladů italské gotiky.

Orvieto

Kostel samotný byl postaven v roce 1290, ale například masivní bronzové dveře byly vyrobeny až koncem 60. let 20. století rukou předního italského sochaře Emilia Greca. Jeho bronzové sochy jsou například vystaveny v petrohradské Ermitáži, londýnské galerii Tate Modern a v dalších prestižních uměleckých institucích.

katedrála

Třešničkou na dortu však v případě katedrály nejsou dveře, nýbrž fresky s motivy posledního soudu a zmrtvýchvstání, které vytvořil Luca Signorelli. Jedná se o dílo, které vyniká svým humanistickým přístupem, velmi lidským ztvárněním emocí. Pokud vám jméno Signorelli nic neříká, tak určitě znáte alespoň Sixtinskou kapli. Tento umělec se totiž společně s Botticellim a Peruginem podílel na dnes světoznámém cyklu fresek.

Možná je lepší se sem vydat mimo turistickou sezonu. Bývá zde dost rušno, a tak nějakou dobu potrvá, než se vůbec dostanete dovnitř. Počet návštěvníků, kteří najednou v kostele mohou být, je striktně omezen.

Orvieto

Katedrálu ale opustíme a půjdeme přibližně pět minut pěšky úzkou středověkou uličkou Via del Duom. Mineme malinká náměstíčka, malebné obchůdky s roztodivnými suvenýry, vinárny nebo zmrzlinárny, dokud nedorazíme k Torre del Moro.

Věž Torre del Moro, která zde stojí již od 13. století, na vás z úzkých uliček vykoukne jakoby z ničeho nic. Původně se jmenovala po papežovi, ale později dostala přívlastek Moro, který se rovněž stal jménem pro přiléhající čtvrť. Věž se nachází prakticky ve středu města. Je otevřená veřejnosti, ale musíte překonat velké množství schodů.

Orvieto

K věži přiléhá nejdůležitější ulice ve městě, která se táhne z východu na západ – Corso Cavour. Krásná ulice je lemována středověkými domy včetně renesančního paláce Palazzo Gualterio. Na západním konci ulice se dostanete na náměstí Piazza della Repubblica, jenž se rovněž pyšní skvostnými budovami, jako je například Palazzo Comunale z 12. století nebo kostel Sant’Andrea s jeho dvanáctistěnnou zvonicí z 11. století.

Město je opravdu krásné, když budete někde poblíž, určitě sem zajeďte. 

 

GPS: 42°43'07.2"N 12°06'39.2"E

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com (úvodní), Wikimedia Commons: Pavel Satrapa, Luca Aless, Geobia, Kufareu, ZyanceDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu
Publikováno: 14.10.2022
Sto kilometrů severně od Říma leží umbrijské město Orvieto. Vyjímá se vysoko nad údolím řeky Paglia. Město založili dávní Etruskové. Později se z něj stala významná pevnost, a to zejména díky své strategické poloze. Dnes sestává ze dvou částí. Staré město je výše položené, ta novější část leží v údolí a je to místo, kde vystoupíte z vlaku nebo kde zaparkujete své auto. Abyste se dostali do historického centra, můžete použít například lanovku. Tam najdete většinu turistických atrakcí.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 18.5.2022
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

7.6.2023
Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism ve spolupráci s kraji sestavila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů po celé České republice, vycházejíc ze statistických dat z minulého roku Jejich přehled se dozvíte v následujících řádcích.
6.6.2023
V sobotu 10. června 2023 se v prostorách Akademie Policejního sboru na Sklabinské ulici v Bratislavě uskuteční Den Ministerstva vnitra Slovenské republiky i pro nejmenší odkud si odnesete skvělé zážitky i hodně nových informací.
2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 8. 6. 2023
svátek:Medard
dnes:
čtvrtek 8.6.
15 °C
zítra:
pátek 9.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X