Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.
Už z trajektu jsou vidět úzké serpentiny, po kterých se pohybují žluté autobusy, většinou plné turistů. Doprava je zde omezena, přednost má zásobování a taxi. Upřednostňuje se pěší chůze, což vzhledem k velikosti ostrova není překážkou. Ač se zdá, ostrov není vulkanického původu, vznikl odtržením od pevniny (Sorrentského poloostrova) a dělí se na dvě části – podle svých dvou měst. Spodní
část s městem Capri začíná v hlavním přístavu (Marina Grande) výletních lodí a pravé turistické centrum začíná nad přístavem. S městem Anacapri v horní části je propojeno starodávným schodištěm vytesaným do skály. Schodiště je úzkého profilu s vysokými stupni, aby mohl stoupat pouze jediný člověk, což v dobách okupace umožňovalo obranu před nájezdem kolonistů. Dnes turisty vyváží po jediné silnici ostrova autobus. Nejvyšším bodem ostrova je hora Monte Solaro (589 m n. m .), kam se lze dostat buď pěšky nebo lanovkou z Anacapri. K památkám architektury se řadí Hodinová věž – místo setkání italských spisovatelů, radnice a kostel sv. Štěpána ze 17. stol., kde jsou uloženy ostatky patrona ostrova.



Největší atrakcí ostrova je unikátní Modrá jeskyně (Grotta Azzura), která je přístupná z malých dřevěných lodiček, neboť vstupní otvor je úzký a navíc vysoký jeden metr. Vplout je dovoleno pouze za bezvětří, s jedním nebo dvěma osobami, což značně prodlužuje dobu čekání, takže ne každý má to štěstí. Proto se doporučuje navštívit jinou barevnou jeskyni, např. Zelenou.



Křivolaké uličky plné suvenýrů, kaváren, obchůdků a obchodů, kde vám například na počkání namíchají vysněný parfém nebo ušijí na míru boty, vás zavedou k Augustovým zahradám. Právě zahrady, pojmenované podle zakladatele říše římské - císaře Augusta, s upravenými záhony květin, pinií a kvetoucích stromů, se staly námětem italským malířům. Toto místo s nádhernou vyhlídkou na širé moře si zamiloval i císař Tiberius, který na ostrově trávil poslední roky svého života a nechal zde postavit několik vil a paláců. Nad vstupem do jednoho z nich byl vytesán do kamene nápis: „Vítejte v krásném městě, ve kterém není třeba nic dělat.“

Text a foto: Monika Babická
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 4.2.2009
Sopečná tragédie, jenž postihla italské městečko Pompeje (ležící na úpatí Vesuvu) roku 79 po Kr., nám dochovala cenné informace o životě lidí té doby.
Publikováno: 31.10.2018
Už jste někdy toužili vrátit se v čase, například do dob „temného“ středověku? Tak pojďte s námi a nahlédněte za brány pitoreskního městečka ukrytého mezi poli italského regionu Emilia-Romagna. Možná jste o městečku s názvem Grazzano Visconti nikdy neslyšeli, ale právě zde můžete nahlédnout do dob středověku a přesvědčit se, zda byl skutečně tak temný, jak o něm píší dějiny.
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?
Publikováno: 2.2.2018
Dnes již potřetí zavítáme do Amalfitany, nádherného regionu podél Tyrhénského moře.
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.
Publikováno: 21.8.2015
Malebné velkoměsto, i když tato dvě slova k sobě příliš nesedí, v případě Bolzana je jeho šarm zřejmý.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.
Publikováno: 26.4.2015
Opouštíme umělci tolik milovaný Neapolský záliv a míříme na středomořský ostrov, který díky vulkanické činnosti vyrostl z moře na konci třetihor a po miliony let se formoval do útvaru, který dnes nazýváme Ischia.
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.
Publikováno: 13.6.2014
Léto již sebevědomě dorazilo do našich končin s teplotami, které hravě překračují 30 stupňů Celsia. První červnový týden a vysoké teploty u mnohých jistě vyvolávají myšlenky na blížící se dovolenou, pokud možno strávenou u moře.
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.
Publikováno: 5.7.2013
Bari je hlavním městem stejnojmenné italské provincie. Je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Nachází se zde například Polytechnická univerzita nebo Bariská univerzita, na které studuje okolo 70 tisíc studentů (pro srovnání na Univerzitě Karlově studuje přibližně 50 tisíc studentů).
Publikováno: 16.9.2012
Ve druhém pokračování naší zastávky u známého severoitalského jezera se budeme věnovat více lehké horské turistice než vodním radovánkám či horolezeckému dobrodružství, o které tu však rozhodně není nouze.
Publikováno: 1.8.2020
Asi všichni už jsme slyšeli: „Vidět Neapol a zemřít“. Ano, Neapol je krásná, ale je také drsná, autentická a špinavá. Snad právě proto se vám vryje pod kůži. Polorozpadlé domy, páchnoucí hromady odpadků, ale popojdete kousek dál a dýchne na vás atmosféra pravé Itálie. Neapol je považovaná za kolébku novodobé pochoutky, kterou není nic jiného než pizza. I my máme tu pravou neapolskou pizzu v plánu ochutnat.
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.
Souvisejicí fotogalerie
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...
Letní večer v Benátkách...
Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou...
...
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...