www.infoglobe.cz » Itálie: ostrov Ischia - místo mnoha kontrastů

Itálie: ostrov Ischia - místo mnoha kontrastů

Publikováno: 26.4.2015
Opouštíme umělci tolik milovaný Neapolský záliv a míříme na středomořský ostrov, který díky vulkanické činnosti vyrostl z moře na konci třetihor a po miliony let se formoval do útvaru, který dnes nazýváme Ischia.

Přes čtyři tisíce let objevený ostrov, kde je od dob starého Říma stále zachována rybářská tradice, zaujal řecké mořeplavce. Právě Řekové byli ti, co ovlivnili místní kulturu. Ostrov zaujímá plochu 46,5 km² a od činné sopky Vesuv a ostrova Capri je vzdálen jen něco málo přes tři desítky kilometrů.

Ischia

Kromě úrodné půdy pro citrusy, z kterých jistě ochutnaté během nějaké exkurze nepřekonatelné citrusové likéry, zde díky vulkanické činnosti vyvěrá stovka minerálních pramenů místy i 90 °C teplých. To je hlavní důvod, proč ostrov ročně vyhledá tisíce turistů. Najdete tu termální lázně umístěné v překrásných zahradách, nebo vytesané ve skalách, a nebo v podzemí. Jiné podzemní prostory jsou zas plné jílovitého bahna, které se nechává zrát v minerálních pramenech a používá se např. v kosmetice.

Ischia

Hlavní plodinou je také víno. K jeho uskladnění je využíván sopečný masiv, v němž se dobře hloubí sklepy. Z kvádrů vyřezaných z lávy si účelně postavili svá obydlí nejen lidé, ale i ptáci. Tak vznikla i restaurace L'Arca, připomínající loď. A zdejší specialita? Králík ala Ischia (králík na divoko).

restaurace L'Arca

Ischia Porto a Ischia Ponte

To jsou dvě části hlavního města. Porto - přístavní zátoka byla ještě před 150 lety sopečným jezerem. Právě tady to začíná žít. Světově proslavený hotel Excelsior díky hollywoodskému filmu "Nebožtíci přejí lásce" se nachází u parku v oáze klidu. V zahradě La Mortella s obrovskou rozlohou najdete rostliny pěti kontinentů, umělý déšť a další zajímavou exotickou flóru a stavby. Castello Aragonese - nepřehlédnutelná historická památka Aragonský hrad byl ve středověku zbudován jako útočiště před nájezdy barbarů. Jednalo se o nedobytnou pevnost, později používanou jako vězení. Nynější podoba hradu je však z 15. stol. Právě na konci 15. stol se u rybářských domků rozrostlo město Ischia Ponte. Cestou do Foria míjíte zvláštní útvar Fungo (houba), který zdobí pobřeží u přístaviště a nechybí na žádné pohlednici z Lacco Amena. I zde najdete termální park - Negombo.

Ischia, Fungo

Forio

Nejrozlehlejší město západního pobřeží. Městu se dříve přezdívalo město věží, neboť sloužily jako obrana proti pirátům. Díky včasné zprávě se obyvatelé schovali v jeskyních či přímo ve věžích, kterých původně bylo 14. Kostelů zde najdete 16 a všechny oddané římskokatolické víře. Raritou je kostel Santa Maria del Soccorso ze 13. stol. s kaplí, známý též ze jmenovaného filmu. Jeho umístění si vysloužilo mnoho metafor. Pro námořníky je to bílé zjevení mezi modrou barvou oblohy a nebe a v noci jakýmsi varováním před blížící se skálou. Ve Foriu se nachází nejznámější a největší termální park na ostrově - Poseidonovy zahrady (4000 m²). 25 bazénů pod širým nebem, jejichž teplota vody se pohybuje od 25 do 40 °C. Architekti zde spojili tradiční léčbu starou 2000 let s moderním vybavením a navíc ho začlenili do sopečného svahu. Bazény jsou stupňovité, některé s pohyblivými masážními tryskami. Vyzkoušet můžete přírodní jeskynní sauny, inhalace, kneipová jezírka, bahenní zábaly, ale také butiky a restaurace.

Ischia, Poseidonovy zahradyIschia, Poseidonovy zahrady

Sant'Angelo

Romantické a nejjižnější místo - ostrůvek - je spojen písčitou cestou s rybářskou vesnicí, z které se stalo turistické V.I.P. centrum. Je to nejkrásnější zákoutí ostrova. Ze zátoky dříve vyplouvali rybáři, dnes jachtaři a turisté a lodní taxi. Odtud se dostanete i do termálních lázní Afrodita.

Ischia, Sant'Angelo

Stavby na ostrově jsou stavěny tak, aby nezasáhly přírodní charakter a kouzlo zátok. Každý hotel tu má termální bazén a když je to jen trochu možné, tak i balneocentrum. O prostor je tu velký boj.

Při výstupu na horu Monte Epomeo (789 m n. m.), což je nejvyšší bod ostrova, pochopíte, proč se ostrovu přezdívá zelený ostrov. Pronajmout si můžete mulu, ale ani na zvířeti se nedostanete až na vrchol. Sopka je údajně příbytkem bohů a její poslední výbuch byl r. 1301, při němž byla zalitá celá severovýchodní část. V místě, kde přebývaly podle pověsti nymfy, objevili místní teplý pramen, který lze i pít. Odtud máte nádherný výhled na pevninu s Neapolským zálivem.

Ischia, kostel Santa Maria del Soccorso

O celé historii ostrova se nejlépe dozvíte v Museum Villa Arbusto, kde je také vystaven nejcennější 2000 let starý Nestorův pohár. Ve slohu antických staveb se dochoval kamenný aquadukt ze 17. stol., který sloužil pro přívod pitné vody z hor, ale bohužel dnes není funkční.

A jaké je podnebí na Ischii? Podzim teplý s málo srážkami, v zimě tak okolo 7 °C a v létě klidně 35 °C. Většina dnů slunečných, jen na jaře více přeháněk.

Text a foto: Monika BabickáDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie III
Publikováno: 2.2.2018
Dnes již potřetí zavítáme do Amalfitany, nádherného regionu podél Tyrhénského moře.

Itálie, Mantova – perla italské renesance
Publikováno: 9.8.2015
Světovou proslulost a stálou pozornost milovníků umění zajišťují severní Itálii její renesanční města, vystavěná ve 14. až 16. století zámožnými měšťany, obdivovateli antické kultury. Samotné slovo renesance je odvozeno od italského rinascita (znovuzrození), tzn. opětovný obdiv umělců k architektuře, výtvarnému umění, literatuře a hodnotám starověkého Říma.

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Bolzano – Ötziho město II.
Publikováno: 21.8.2015
Malebné velkoměsto, i když tato dvě slova k sobě příliš nesedí, v případě Bolzana je jeho šarm zřejmý.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie: ostrov Capri – synonymum luxusu
Publikováno: 12.1.2013
Tato přírodní rezervace s prvotřídními službami pro náročné, místo pro zastoupení světových věhlasných firem s množstvím obchodů, leží jen několik kilometrů od přístavního města Neapol. Na malém území žije poměrně dost obyvatel, které živí právě čilý turistický ruch.

Itálie: Alpentrip III. - Návštěva u ledového muže
Publikováno: 26.8.2012
Třetí pokračování naší cesty po Alpách věnujeme městu Bolzano, jehož největší atrakcí se stala postava muže z doby měděné, jehož ostatky jsou spolu s nadmíru zajímavou výstavou součástí expozice Jihotyrolského archeologického muzea.

Itálie: Benátské ostrovy – Murano
Publikováno: 26.9.2011
V Benátské laguně se údajně ukrývá 118 větších a malých ostrovů. Některé jsou vzájemně spojeny mosty a od pradávna tak vytvářely zajímavé osídlení, chráněné před nepřáteli hlubokou vodou a zrádnými močály. Některé leží trochu bokem od historických památek v centru Venezie, přesto však více z nich stojí za návštěvu.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikováno: 27.7.2013
Nago je jeden ze skalních útvarů v této oblasti, který nabízí velmi kvalitní lezení. Útvar lezcům nabízí přes 135 cest různých obtížností (od 4a do 7c+).

Itálie: Alpentrip II. - Brennerem do Jižních Tyrol
Publikováno: 19.8.2012
Druhá část cesty nás zavede přes Brennerský průsmyk do Jižního Tyrolska, za červeným vínem, pálenkou a vzpomínkou na K. H. Borovského.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie: Benátské ostrovy – Burano
Publikováno: 10.10.2011
K nejnavštěvovanějším ostrovům v Benátském zálivu patří malebný ostrůvek Burano. Přestože se nepyšní takovými historickými pamětihodnostmi jako samotné Benátky, turisty tam láká zejména pestrobarevný kolorit poklidného městečka a také výrobky místní krajkářské tradice.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
20 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X