www.infoglobe.cz » Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole

Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole

Publikováno: 17.8.2012
Dnes s námi projdete některé ze zajímavých památek, které toto město skrývá ve svých útrobách.

Když pozvednete hlavy od čerstvých ryb a šťavnatého ovoce, uvidíte, že Palermo je plné překrásné architektury, leč ošuntělé a zanedbané, až na pár výjimek samozřejmě. Většina domů, které uvidíte, pochází z 19. nebo 20. století a skvěle mi zapadaly do mé představy architektury italského přímořského města. Ne každému se možná budou ulice s úzkými chodníky, na kterých na vás číhá mnoho odpadků a často i jiné nepěkné překážky, a širokými silnicemi s bouřlivým provozem zrovna zamlouvat. Na druhou stranu Palermo oplývá těžce definovatelnou vlastní atmosférou, kterou si můžete podobně jako autor vychutnávat třeba s vynikající zmrzlinou v ruce zakoupenou konkrétně v cukrárně Ciccio (Corso dei Mille 73), která se pyšní královským výběrem a křesťanskými cenami (cca 1,5 eur za dva mohutné kopečky).

Palermo

Při vašich procházkách Palermem ale neopomeňte navštívit některé z jeho slavných památek: Teatro Massimo, palermská katedrála, Palazzo dei Normanni nebo Piazza Pretoria.
Palermo

Teatro Massimo (najdete na Piazza Verdi) se na rovinatém terénu, na němž se Palermo rozléhá, snadno ztratí mezi domy, ale když se ze změti uliček dostanete na náměstí, dáte názvu divadla za pravdu. Jednoznačně největší divadlo v Itálii s kapacitou téměř 1400 míst a jedno z největších v Evropě vůbec bylo otevřeno roku 1897 na počest Viktora Emanuela II., prvního krále sjednocené Itálie. Architektem kolosu byl Giovan Battista Filippo Basile, který však během výstavby zemřel, a tak v jeho díle musel pokračovat jeho syn Ernesto. Když už byste se chtěli na divadlo podívat více z blízka, ale nechtělo by se vám koupit si lístky na některý z baletů nebo oper, je možné si za 8 eur zaplatit prohlídku.

Katedrála

Přibližně patnáct minut chůze od Teatra Massima po rušné hlavní třídě Via Maqueda se dostanete k dalšímu krásnému palermskému monumentu – Piazza Pretoria, která je považována za jedno z hlavních palermských náměstí. V jeho středu se nachází úchvatná manýristická fontána (1554 - 1555), převezená z Toskánska do Palerma, a umístěná mezi barokní budovy kostelů svaté Kateřiny a svatého Giuseppe dei Teatini a barokní palác Palazzo Pretorio. Od pražícího slunce vám nicméně fontána žádnou úlevu nepřinese, protože je obehnána kovovým plotem. Zato věnujte pozornost nahým mytologickým bytostem, zvířatům i fantastickým monstrům, které ji lemují.

Piazza Pretoria

Cestou od Piazza Pretoria po Via Vittorio Emanuele se přibližně po deseti minutách chůze dostanete k jiné úchvatné památce Cattedrale di Vergine Assunta. Počítejte s tím, že se může stát, že neodoláte jednomu z řady obchodů se suvenýry, které jsou naskládány jeden vedle druhého naproti zdi ohraničující církevní komplex, a pořídíte si některý z širokého výběru lapačů prachu. Tak nebo onak si nenechte katedrálu uniknout. Její původ sahá až do konce 12. století - do doby, kdy se na ostrově chýlila ke konci stoletá vláda Normanů a Sicílie patřila k nejbohatším evropským královstvím. Palermo tehdy obývalo přes tři sta tisíc lidí, čímž bylo jedním z největších evropských měst.

Palermo 

Katedrála, která díky různým přístavbám je směsicí různých architektonických stylů, je také místem posledního odpočinku mnoha panovníků ostrova (Roger II. Sicilský, Jindřich VI. Štaufský, Petr II. Sicilský a další), jenž jsou uloženi v nádherných hrobkách.

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Itálie jednou, Itálie znovu!
Publikováno: 22.9.2009
Dnešní dovolenková turistika v cizině je bohatší, než před několika desítkami let – otevírají se před námi vzdálené a exotické destinace, lákající návštěvníky svou nezvyklostí a pozoruhodnými zážitky. Ale málo platné, některé i evropské země jsou jakési evergreeny. Stále se do nich vracíme a nikdy nám nezevšední. Takovým místem je i Itálie, kolébka evropské kultury, umění a architektury.

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.

Itálie: Janov – Piazza Giacomo Matteotti
Publikováno: 13.6.2014
Léto již sebevědomě dorazilo do našich končin s teplotami, které hravě překračují 30 stupňů Celsia. První červnový týden a vysoké teploty u mnohých jistě vyvolávají myšlenky na blížící se dovolenou, pokud možno strávenou u moře.

Itálie, Bari: výlet do jižní Itálie
Publikováno: 5.7.2013
Bari je hlavním městem stejnojmenné italské provincie. Je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Nachází se zde například Polytechnická univerzita nebo Bariská univerzita, na které studuje okolo 70 tisíc studentů (pro srovnání na Univerzitě Karlově studuje přibližně 50 tisíc studentů).

Itálie, Modena – město, kde si pochutnáte
Publikováno: 21.6.2013
Staré etruské a později římské město leží nedaleko horského pásma Apeniny v severní části Itálie. Město je srdcem regionu Emilia Romagna a je ohraničeno řekami Panaro a Secchia.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Pohledy na Sicílii
Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří. Jeho atmosféra je stejně pohlcující jako je spalujíc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 8. 2022
svátek:Bernard
dnes:
sobota 20.8.
19 °C
zítra:
neděle 21.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X