www.infoglobe.cz » Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru

Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru

Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.

Z množství památek světského charakteru, které ve městě stojí, jsme se rozhodli navštívit jen některé. Od náměstí Piazza Giuseppe Garibaldi s místodržitelským palácem přecházíme ulicí Via Garibaldi ke královskému divadlu Theatro Regio di Parma (1821–1829, Nicola Bettoli). Stojíme před strohým neoklasicistním průčelím divadla, které bylo dlouho považováno za největší a nejkrásnější divadelní stavbu Evropy. Budovu dala postavit manželka Napoleona, vévodkyně z Parmy Maria Louisa Habsbursko-Lotrinská, na místě bývalého kláštera sv. Alexandra.

Theatro Regio di Parma (Parma)

Divadlo, původně známé jako Teatro Ducale, bylo otevřeno 16. 5. 1829 operou Zaira, jejímž autorem je Vincenzo Bellini. To, co máme v současnosti možnost vidět, se velmi liší od originálního vzhledu divadla. Původně byla tato stavba určena pro různé druhy divadelních představení, představení zvířat, gymnastiku, vědecké demonstrace či iluzionizmus.

Postupně přistupujeme blíže pod kolonádu divadla, abychom nakoukli do foyer s dvěma řadami iónských sloupů. Schodiště na levé straně vede do malého divadla v prvním patře, které je zdobené freskami. Velký salon zvaný ridotto, který sloužil vévodkyni Marii Luise, byl propojen přímo s vévodským palácem. Pokud má někdo zájem, za poplatek si může prohlédnout prostory, kde se v současnosti konají malé koncerty. Strop je tu vyzdoben postavami největších dramatiků (Seneca, Goldoni, Alfieri, Euripides, Plautus, Aristophanes a Metastasio). Zajímavé je i osvětlení, které zajišťuje 1 100 kilogramů vážící lustr z Paříže. Divadelní opona je jednou z mála, která přežila do dnešních dnů. Zobrazuje alegorii moudrosti s Minervou, která je obklopena bohy, vílami, básníky a muži. Předlohou pro Minervu byla samotná vévodkyně Marie Luisa.

Palazzo della Pilotto

Divadlo je úzce spojeno s Giuseppe Verdim, který se stal čestným občanem města a po kterém je od roku 2004 pojmenován i každoroční Verdiho festival, který se koná v říjnu. Dalším známým jménem je rodák z Parmy a dirigent Arturo Toscanini.

Palazzo della Pilotto

Pokračujeme ulicí a hned se nám otevírá velký prostor parku na Piazza della Pace, který ze západu uzavírá velkolepý renesanční Palazzo della Pilotta (1583). Tento prázdný prostor vznikl leteckým bombardováním za druhé světové války, kdy byl poškozen i samotný palác. Dnes zde kromě zelené výsadby můžete vidět i pomník partyzánů a památník Giuseppe Verdiho.

Přicházíme blíž ke komplexu staveb postavených pro Ottavia Farnese a procházíme arkádovou galerií, která spojovala dva vévodské paláce s parkem. Jméno paláce Pilotta pochází ze hry pelota (míčová hra, kterou hráli španělští vojáci na dvoře). Na pravé straně byl kdysi dominikánský kostel sv. Petra, který zničilo bombardování. V současné době tento komplex zastřešuje množství kulturních institucí, a proto patří mezi nejnavštěvovanější památky města.

Teatro Farnese, Palazzo della Pilotto

Nachází se zde Národní archeologické muzeum i Národní galerie Galleria Nazionale di Parma s díly umělců zvučných jmen. Komplex se může pochlubit i nejstarším italským typografickým muzeem Museo Bodoniano, které bylo otevřeno v roce 1963 u příležitosti 150. výročí smrti významného tiskaře Giambattisty Bodoniho.

V roce 1752 zde vznikla akademie výtvarných umění – soukromá umělecká škola Scuola Lombarda. Od roku 2011 se nazývá Liceo Artistico Statale Paolo Toschi. Tato škola umění je pojmenována po rytci a kreslíři Paolu Toschi (1788-1854), rodákovi z Parmy. Další institucí je knihovna Biblioteca Palatina, kterou oficiálně otevřeli v květnu 1769 za přítomnosti rakouského císaře Josefa II.

Torre San Paolo

Postupně se přesouváme k divadlu Teatro Farnese (1618–1619, Giovani Battista Aleotti), které vzniklo na příkaz knížete Ranuccia I., a to kvůli návštěvě Cosima II. Medicejského. Kvůli jeho nemoci se divadlo slavnostně otevřelo až 21. 12. 1628 hrou Merkur a Mars s hudbou Claudia Monteverdiho, a to u příležitosti svatby vévodova syna Eduarda a dcery Cosima II., Margarety Medicejské. Inscenace tohoto divadla byly tak nákladné, že se využilo pouze při dalších osmi představeních. Poslední se konalo během návštěvy Karla III. Španělského v roce 1732. Ani tato část paláce neunikla hrůzám bombardování. Za poplatek můžete nahlédnout i do tohoto celodřevěného divadla vybudovaného uprostřed paláce. Smrkový interiér je zdoben štukem, který připomíná mramor. Půlkruhové hlediště tvoří 14 pater pro 3000 diváků.

Palazzo Vescovile

Ulicí Via Makedonio Melloni směřujeme k Monumento ai Caduti. Tento válečný památník věnovaný padlým ve všech válkách je vsazen do starobylé věže Torre San Paolo. Nachází se zde i benediktinský klášter San Paolo (11. století) se vzácnými freskami, díky kterým dnes slouží jako muzeum. Na výzdobu si abatyše kláštera objednala Alessandra Araldiho a mladého Correggia. Araldi vytvořil výzdobu komory sv. Kateřiny (1514) stylem groteska (drobné dekorativní malby či plastiky z rostlinných, figurálních i fantastických motivů, inspirované nástěnnými malbami ze starověkých Pompejí a Říma). Freska na stropě soukromého salonu abatyše – v pokoji sv. Pavla byla pro Correggia první velkou zakázkou. Strop vyzdobil cherubíny, rostlinnými motivy a černobílými mytologickými motivy.

O něco dále je náměstí Piazza del Duomo, kde naproti katedrále stojí biskupský palác Palazzo Vescovile (1045–1234), který je sídlem parmského biskupa a diecézní kurie. Pro dnešek už končíme, ale za týden se podíváme dále. 

GPS: 44°48'17.6"N 10°19'35.4"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce 

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni  II – cesta na farmu za parmezánem
Publikováno: 12.5.2019
Okouzlila vás historie, kultura, příroda či gastronomie italského regionu Emilia-Romagna? Tak doplňte skládačku cestovatelských poznatků o návštěvu farmy, kde začíná i končí příběh slavného sýra Parmigiano Reggiano.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Ochutnávka se značkou města Parma
Publikováno: 21.4.2019
Pokud zavítáte do regionu Emilia-Romagna či oblasti kolem města Parma, určitě neodoláte pokušení, které na vás v podobě známých delikates číhá. Zakousněte se spolu s námi do lahodných produktů. Okouzleni krásami Parmy jsme zamířili na jeden z mnoha statků, který nabízí zážitek nejen pro oči, ale hlavně pro chuťové a čichové smysly.

Itálie, Langhirano – místo, kde se rodí Prosciutto di Parma
Publikováno: 28.4.2019
Určitě znáte nezaměnitelnou sušenou šunku Prosciutto di Parma. My jsme se do těchto tenkých plátků zakousli a vydali se na cestu severoitalským regionem Emilia-Romagna. Naším cílem byla místa výroby této speciality. Společně dnes nahlédneme do zákulisí výroby prosciutta – dobroty, kterou si svět zamiloval.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka III
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z nejatraktivnějších objektů válečné historie na Dukle – vyhlídková věž – je v současnosti otevřena pouze v expoziční části v přízemí. Ve vyhlídkové části věže probíhají rekonstrukční práce a veřejnosti by měla být jako celek zpřístupněna od 1. srpna 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prošel zásadní proměnou. Obnovy se dočkaly nefunkční staré objekty, hájovna i oblíbený zookoutek. Tam mají teď nové útočiště například kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštěvnické centrum zprostředkuje pohled na výsledky archeologických průzkumů a nálezů v oblasti zaniklé obce Mušov, která ustoupila vodní nádrži Nové Mlýny v Jihomoravském kraji.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – MAURICIUS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 13. 7. 2020
svátek:Markéta
dnes:
pondělí 13.7.
22 °C
zítra:
úterý 14.7.
23 °C