www.infoglobe.cz » Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru

Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Při procházce nejznámějším městem regionu Emilia-Romagna jsme zavítali na náměstí Piazza del Duomo. Jelikož se blíží poledne, čas kdy se většina kostelů v Itálii zavírá, směřujeme rovnou do katedrály v lombardsko-románském stylu.

Duomo (Parma)

Chrám Santa Maria Assunta byl postaven v roce 1074 po požáru, který zničil raně křesťanskou baziliku ze 6. století. V roce 1117 byl zdejší chrám poškozen zemětřesením. Z původní stavby tak zůstal presbytář, příčná loď, sbor, apsidy a fragmenty soch.

Mezi sochami a reliéfy v chrámu se zaměřte zejména na malby, kterými je celý interiér zdobený, aby vám neuniklo mistrovské iluzionistické dílo od Antonia da Correggia. Freska Nanebevzetí Panny Marie (16. století) v kopuli chrámu má rozlohu přibližně 650 m² a vyniká svou perspektivou. Toto nezaměnitelné dílo slavného renesančního malíře vtáhne váš pohled vysoko mezi mraky a spleť lidských těl do zářícího světla věčnosti.

interiér Duomo (Parma)

Mezi další pozoruhodnosti patří freskový cyklus podél celé centrální lodi, jehož autorem je Lattanzio Gambara (1567–1573). Cyklus zaznamenává život Krista a epizody ze Starého zákona. Pravou i levou stěnu zdobí epizody z Nového zákona, nad nimi jsou výjevy z evangelia a v lunetách jsou alegorické postavy. Apsidě dominuje freska zobrazující Krista vystupujícího na nebesa od Gerolama Mazzola Bedoli. V katedrále se nachází i krypta se dvěma renesančními kapličkami – kaplička Rusconi a kaplička Ravacaldi.

Nanebevzetí Panny Marie, Duomo (Parma)

Když se vrátíte zpět na náměstí, můžete obdivovat průčelí chrámu zdobené třemi sloupovými lodžiemi a třemi portály. Vchod do katedrály přes centrální portál hlídají dva mramoroví lvi (1281, Giambono da Bissone). Jeden je červený a druhý bílý. Dřevěné vyřezávané dveře jsou dílem Luchina Bianchiniho (1494). Na fasádě mezi centrálními a pravými dveřmi je umístěna hrobka matematika Biagi Pelacaniho (1416). Až 63 metrů vysoká gotická zvonice se šesti zvony tyčící se napravo od chrámu byla přidána až v letech 1284–1294 jako následovnice původní věže.

Baptisterio (Parma)

O kousek dál se nachází osmiboká křtitelnice Battistero di Parma (Benedetto Antel, 1196–1216), která patří mezi nejdůležitější středověké památky v Evropě, a to i díky vnitřní freskové výzdobě (13. a 14. století). Z té je nejvýraznější malovaný klenutý strop se šestnácti žebry. Klenba je rozdělena do šesti horizontálních pásem. První zobrazuje epizody ze života Abrahama, druhé život Jana Křtitele, třetí Krista s Pannou Marií a Janem Křtitelem, kteří jsou obklopeni proroky a králi, čtvrté život apoštolů a evangelistů, páté nebeský Jeruzalém s hvězdami a šesté je nebe zobrazeno červenou barvou lásky.

Do křtitelnice z růžového veronského mramoru a čtyřmi lodžiemi vedou tři portály: portál Panny Marie, portál Spasitele a portál Křtitele. Do budovy se můžete podívat za poplatek.

kostel sv. Jana Evangelisty (Parma)

Za katedrálou se dostáváme na náměstíčko Piazzale San Giovanni, ke klášternímu kostelu sv. Jana Evangelisty s bílou mramorovou fasádou. Kostel San Giovanni Evangelista (10. století, přestavěn po požáru 1498 a 1510) je součástí komplexu tvořeného bývalým renesančním benediktinským klášterem a dominuje mu 75 m vysoká zvonice (Giovanni Battista Magnani, 1613), která je nejvyšší v Parmě.

Interiér zdobí iluzionistická freska Vize sv. Jana v Patmose od Correggia (1520–1522), který vytvořil i další díla v chrámu. Na výzdobě se kromě jiných umělců podílel i parmský rodák Parmigianino.

kostel Santa Maria della Steccata (Parma)

Postupně jsme se vrátili na Via Garibaldi a na malé náměstíčko Piazzale della Steccata, kde se tyčí monumentální renesanční Basilica di Santa Maria della Steccata (1521–1539). Vstupujeme do chrámu s půdorysem řeckého kříže, na jehož místě do roku 1392 byla jen malá modlitebna se zázračným obrazem sv. Jana Křtitele, ale dnes patří mezi nejkrásnější stavby města.

kostel Santa Maria della Steccata, interiér (Parma)

Interiér zdobí malby předních umělců. Fresková výzdoba od Parmigianina, fresky v apsidě Korunovace Panny Marie (1541) a Klanění tří králů od Michelangela Anselma, fresky na stropě od Bernardina Gattiha či Svatá rodina od Jana Soense. V kryptě je 26 hrobů rodiny Farnese (Alexander Farnese a jeho manželka Maria Infanta Portugalská – vnučka portugalského krále Manuela I., známého uměleckým slohem manuelismem, je tu i křišťálová urna se srdcem vévody z Parmy Karla III. A naposledy zde byl 28. 8. 2010 pohřben Karel Hugo, vévoda Parmský).

Ještě bychom se mohli dlouho toulat mezi uličkami a vychutnávat si atmosféru rušného severoitalského městečka, jeho chrámů i parků. My jsme se však vydali za jeho hranice poznávat gurmánské výrobky, které Parmu proslavily.

O tom si však řekneme až za týden.

GPS: 44°48'12.1"N 10°19'50.0"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni  II – cesta na farmu za parmezánem
Publikováno: 12.5.2019
Okouzlila vás historie, kultura, příroda či gastronomie italského regionu Emilia-Romagna? Tak doplňte skládačku cestovatelských poznatků o návštěvu farmy, kde začíná i končí příběh slavného sýra Parmigiano Reggiano.

Itálie: Ochutnávka se značkou města Parma
Publikováno: 21.4.2019
Pokud zavítáte do regionu Emilia-Romagna či oblasti kolem města Parma, určitě neodoláte pokušení, které na vás v podobě známých delikates číhá. Zakousněte se spolu s námi do lahodných produktů. Okouzleni krásami Parmy jsme zamířili na jeden z mnoha statků, který nabízí zážitek nejen pro oči, ale hlavně pro chuťové a čichové smysly.

Itálie, Langhirano – místo, kde se rodí Prosciutto di Parma
Publikováno: 28.4.2019
Určitě znáte nezaměnitelnou sušenou šunku Prosciutto di Parma. My jsme se do těchto tenkých plátků zakousli a vydali se na cestu severoitalským regionem Emilia-Romagna. Naším cílem byla místa výroby této speciality. Společně dnes nahlédneme do zákulisí výroby prosciutta – dobroty, kterou si svět zamiloval.

Itálie, Lesignano de' Bagni I – vznik slavného Parmigiano Reggiano
Publikováno: 5.5.2019
Pokud jste neodolali chutím, které s sebou přináší návštěva okolí Parmy, určitě nevynechejte ani návštěvu farmy, kde vám představí proces vzniku parmazánu, který je neodmyslitelnou součástí italské gastronomie. My se nyní vydáme na jednu z těchto farem nedaleko městečka Lesignano de' Bagni, známého i svými termálními prameny.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru
Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – významný i méně známý
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.

Itálie, Milán –  Leonardo da Vinci a Poslední večeře
Publikováno: 4.7.2018
Itálie nabízí svým návštěvníkům umělecké skvosty světoznámých výtvarných umělců. Milán je spojen s jedním z nejznámějších renesančních malířů, jehož dílo jen tak jednoduše nepřevezou do některé ze světových galerií. Jedná se o slavnou Poslední večeři Leonadra da Vinci.

Itálie, Milán – centrum módy a designu
Publikováno: 27.6.2018
Město módy a designu, financí, sportu a čilého nočního života. Právě to do Milána láká mnohé. A když se sem už jednou dostanete, i když váš prvotní cíl byly památky, nemůžete vynechat ani tuto jeho stránku, která z něj dělá nejbohatší město země.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Brescia – zajímavé město mezi Benátkami a Milánem
Publikováno: 23.2.2018
Brescia patří ke skrytým klenotům severní Itálie a je snadné ji přehlédnout, protože v okolí je mnoho jiných měst, která jsou turistickými průvodci protěžována. Jmenujme například Milán nebo nedaleká jezera Gardo a Como. Přitom v Brescii je toho k vidění poměrně hodně. Navíc považte, že město leželo na důležité římské obchodní stezce.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka III
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 14. 8. 2020
svátek:Alan
dnes:
pátek 14.8.
26 °C
zítra:
sobota 15.8.
23 °C