www.infoglobe.cz » Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce

Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Namířili jsme si to do oblasti Emilia Romagna, kde nedaleko soutoku řek Pád a Trebbia leží městečko Piacenza. Město, které bylo založeno jako římský vojenský tábor (218 př. n. l.), chránilo nížinu před Galy a útoky vedené Hannibalem. Přestože komunikační síť z římských dob se zachovala dodnes, Římané nebyli první obyvatelé města. Již před nimi tu žili Etruskové a Galové. Ve středověku zde vzniklo vévodství Langobardů, které dobyli Frankové (9. ​​století), význam města vzrostl po roce 1000, kdy se přesunula moc z feudálních pánů na podnikatele. Ve 13. století je už Piacenza jedním z nejbohatších měst v Evropě.

Palazzo Farense (Piacenza)

Z dějin nás zaujaly informace o řízení koncilu, který vyzval křesťany na první křižáckou výpravu (1095), účast města ve válce proti císaři Fridrichu Barbarossovi v bitvě u Legnana (1176) či získání kontroly nad obchodními trasami s Janovem. Za vlády Napoleona (1802) se Piacenza stala součástí Francie. V tomto období bylo město vydrancováno a umělecká díla, která mu kdysi patřila, jsou dnes obdivována ve francouzských muzeích. Během 2. světové války neuniklo bombardování, přičemž byly zničeny nejen mosty přes Trebbiu a Pád, ale nejvíce utrpělo historické centrum.

Palazzo Farense (Piacenza)

My začínáme v severní části města, na okraji historického centra. Zde kdysi stála pevnost rodu Visconti (1352), kterou vystřídal majestátní Palazzo Farnese (1558–1602). Palác byl postaven pro vévodu Ottavia Farnese a jeho manželku Markétu Rakouskou. Tento rod zde vládl v době, kdy se stalo město součástí vévodství Parma a Piacenza (1545). Architekt Jacopo Barozzi (známý jako Vignola) navrhl tento palác symbolizující moc rodu Farnese. Po smrti posledního vévody Farnese (1731) zámek chátral a s jeho obnovou se začalo až ve 20. století.

Palazzo Farense (Piacenza)

Dnes je z paláce nejvýznamnější muzeum města – Museo Civico. Prezentuje plastiky, obrazy, zbraně, kočáry, majoliku a nachází se zde i archiv. Avšak návštěvníky láká svým nejcennějším exponátem, kterým je Madona s dítětem a Janem Křtitelem od renesančního malíře Sandra Botticelliho. Archeologické oddělení muzea nabízí i další skvost – Fegata di Piacenza (Játra z Piacenzy), což jsou ovčí játra z etruského bronzu, která jsou popsaná jmény božstev. Kdysi je používali kněží při věštbě. V paláci se nachází i vévodská kaple Cappella Ducale – Cappella Grande, kterou používala rodina na náboženské obřady. Zdobená je symboly rodů – liliemi, jednorožci, hvězdicemi, delfíny či želvami.

Piazza Cavalli (Piacenza)

Od paláce se vzdalujeme po Via Cittadella, na jejímž konci se před námi otevřel prostor krásného historického náměstí Piazza Cavalli. Během druhé světové války bombardování spojenců zničilo železniční a silniční mosty přes Trebbiu a Pád a historické centrum utrpělo totální destrukci. Naštěstí dnes už tuto hrůzu vůbec nic nepřipomíná.

Uprostřed hlavního náměstí stojí sídlo obchodní komory – Pallazo del Governatore (1787) – se zajímavými slunečními hodinami. Hned naproti se nachází dominanta náměstí, která zaujme a okouzlí každého návštěvníka města – Palazzo Comunale. Il Gotico, takto nazývají tuto perlu města, kterou stavěli mnozí architekti z iniciativy Alberta Scota (1281). Jedná se o jeden z nejzachovalejších příkladů středověké světské budovy typu Lombardie bloretto (soudní a administrativní budova) v severní Itálii. Za oběť při její výstavbě padl klášter a kostel sv. Marie de Bigulis. Pět lomených oblouků z bílého kamene zepředu a tři zboku tvoří velké loubí, které nese stavbu z červeného veronského mramoru. Mezi čtvrtým a pátým ze šesti štíhlých románských oken je výklenek se sochou Madony s dítětem z nedalekého kostela San Francesco (13. století, originál je v Museo Civico). Průčelí budovy ukončuje cimbuří se třemi štíhlými věžemi, v prostřední je zvon na svolávání lidí. Zadní část stavby má střízlivější styl. Palác sloužil jistou dobu i jako divadlo, což je patrné na jeho interiéru, který zdobí fresky s motivem kulturních akcí.

Il Gotico (Piacenza)

Před palácem na náměstí je z pravé i z levé strany bronzová jezdecká socha. Francesco Mochi vytvořil v 17. století tyto dvě sochy představující vévodu Alexandra Farnese (synovce Filipa II. Španělského) a jeho syna Ranuccia, který ho následoval jako vévoda. Tyto sochy daly pojmenování celému náměstí, neboť cavalli v překladu znamená koně.

Il Gotico (Piacenza)

Při pohledu na Il Gotico se ostatní stavby na náměstí dostávají do pozadí zájmu. Ale pokud se dobře rozhlédnete, hned vedle stojí Palazzo dei Mercanti (17. století). Tuto žlutooranžovou budovu s verandou s dvojitými sloupy dala postavit Rada pro obchodníky ve městě z materiálu pocházejícího z demolice starého mostu přes řeku Trebbia. Během francouzské nadvlády se zrušily cechy a palác se stal sídlem volebního obvodu, obchodním soudem a později divadlem Filodrammatica. V současnosti je radnicí.

Při procházení uličkami Piacenzy narazíte na mnohé historické paláce. Z nich za zmínku stojí například Palazzo Landi (15. století), postavený na příkaz humanisty a poradce Viscontiovců a Sforzovců v Miláně, Manfreda Landi. Hostem tohoto paláce s portálem připomínajícím římský vítězný oblouk byl i císař Karel V. (1529). Později se stal sídlem Nejvyšší rady pro spravedlnost. V současnosti je zde soudní dvůr – Palazzo tribunali.

Il Gotico (Piacenza)

Na ulici Via San Siro na troskách jedné z nejstarších budov, pravděpodobně římské pevnosti, postavili z iniciativy hraběte Orazia Cavazza della Somaglia – Palazzo Somaglia (17. století). Mezi významné hosty paláce patřili Napoleon (1796), ruský generál Suvaroff (1799) či papež Pius VII. Dnes je sídlem Muzea přírodní historie.

Jedné z nejvýznamnějších rodin bohatých obchodníků a bankéřů patřil Palazzo Costa (17. století). Palác s rokokově zdobenou fasádou vlastnila rodina Costa až do smrti posledního potomka v roce 1880. Dnes v prvním patře sídlí Museo ambientale s malbami a sbírkou nábytku z 18. století. Zahrada paláce byla největší soukromou zahradou ve městě.

Procházkou po Piacenze můžete objevit i další historické paláce, nádherné zahrady nebo výlohy obchodů. Zřejmě narazíte i na výlohu s nápisem Armani (Giorgio Armani), vzpomeňte si na to, že právě tento známý módní návrhář se 11. července 1934 v tomto městě narodil.

GPS: 45°03'08.2"N 9°41'35.3"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni  II – cesta na farmu za parmezánem
Publikováno: 12.5.2019
Okouzlila vás historie, kultura, příroda či gastronomie italského regionu Emilia-Romagna? Tak doplňte skládačku cestovatelských poznatků o návštěvu farmy, kde začíná i končí příběh slavného sýra Parmigiano Reggiano.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 30.9.2022
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Grazzano Visconti I – historie jednoho nevšedního místa
Publikováno: 24.10.2018
Itálie nabízí mnoho architektonických skvostů, které vás provedou do různých období historie – od antiky až po současnost. Slyšeli jste už o městečku, které vypadá celé jako ze středověku?

Itálie: Grazzano Visconti II – procházka středověkými uličkami
Publikováno: 31.10.2018
Už jste někdy toužili vrátit se v čase, například do dob „temného“ středověku? Tak pojďte s námi a nahlédněte za brány pitoreskního městečka ukrytého mezi poli italského regionu Emilia-Romagna. Možná jste o městečku s názvem Grazzano Visconti nikdy neslyšeli, ale právě zde můžete nahlédnout do dob středověku a přesvědčit se, zda byl skutečně tak temný, jak o něm píší dějiny.

Itálie: Salsomaggiore Terme I. – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 9.12.2022
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Salsomaggiore Terme II. – lázeňské městečko na úpatí Apenin
Publikováno: 16.12.2022
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Itálie: Salsomaggiore Terme III. – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 23.12.2022
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie: Montecatini Terme I. – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 30.12.2022
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Montecatini Terme II. – rušné lázeňské centrum
Publikováno: 6.1.2023
Přes den místo, kde vaše tělo relaxuje a vstřebává léčivé vlastnosti minerálních vod, večer centrum zábavy, dobrého jídla či nakupování. Takto vnímají návštěvníci proslulé lázně Montecatini Terme. Po setmění vyrážíme do městských ulic, abychom objevili pulzující tepnu plnou života.

Itálie: Modena II – srdce města
Publikováno: 30.1.2019
Modena je dnes známé průmyslové centrum Itálie, ale to jí nijak neubírá na kráse. Toto historické město – sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octa a vína – láká všechny návštěvníky. My se vydáme přímo na náměstí s katedrálou, které je od roku 1997 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO.

Itálie, Parma I – historie města
Publikováno: 31.3.2019
Nejznámější italské město regionu Emilia-Romagna, jehož název si spojujeme zejména s lahodnými chutěmi šunky či sýra, vám nabídne nejen gastronomické zážitky. Než ochutnáme delikatesy této oblasti, zakousneme se do poznávání bohaté historie a památek města Parma.

Itálie, Parma II – světské památky v historickém centru
Publikováno: 7.4.2019
Téměř každé italské město se pyšní nejednou architektonicky zajímavou památkou. Výjimkou není ani Parma. Ve městě můžete na každém rohu objevit soukromý palác patřící některé ze zdejších zámožných rodin. Avšak my se dnes vydáme za nejnavštěvovanějšími památkami světské architektury v srdci města.

Itálie, Parma III – umělecké skvosty v historickém centru
Publikováno: 14.4.2019
Itálie je země, kde můžeme obdivovat mnoho kostelů z různých období. Samotná Parma jich má přes šedesát. Město nabízí návštěvníkům architektonický i gurmánský zážitek, který se dozajista neobejde bez návštěvy nějakého kostela. Sakrální stavby totiž lákají nejen na svou duchovní atmosféru, ale i umění. Pojďte s námi navštívit pár z nich a dozvědět se, jaké umělecké skvosty pod svými klenbami ukrývají.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 15.9.2022
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 23.9.2022
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, Arezzo – v srdci Toskánska
Publikováno: 9.2.2018
Arezzo leží asi jen 80 kilometrů jižně od Florencie, je však destinací, kterou turisté moc často nenavštěvují.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 4.11.2022
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Parma – tady si pochutnáte
Publikováno: 6.7.2018
Máte rádi parmskou šunku a parmazán? Teď už určitě tušíte, že tyto dvě pochutiny se zrodily právě ve městě Parma. Téměř dvoutisícové město leží mezi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavním městem severoitalského regionu Emilia Romagna.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, Assisi – za slavným světcem
Publikováno: 9.3.2018
Každý z vás musel alespoň jednou v životě zaslechnout jméno František z Assisi. Tento mnich, který byl znám pro svůj asketický způsob života, byl zakladatelem řádu menších bratří (františkáni). Řád se řídí řeholními pravidly stojícími na společném životě a chudobě. Hrob tohoto křesťanského světce naleznete právě ve městě Assisi, kam se dnes vydáme.

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie, Bolzano – Ötziho město I.
Publikováno: 14.8.2015
Bolzano je centrem autonomního regionu Tridentsko-Horní Adiže. Za čtyři roky tomu bude sto let, co Itálie tuto oblast, dříve patřící Rakousko-Uhersku a jeho předchůdcům, anektovala. Pod rakousko-uherskou vládou se region nazýval Deutschsüdtirol.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 3. 6. 2023
svátek:Tamara
dnes:
sobota 3.6.
11 °C
zítra:
neděle 4.6.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X