www.infoglobe.cz » Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Itálie, Pistoia – za poklady katolické církve

Publikováno: 25.5.2018
Toskánsko je kouzelné a je domovem mnoha měst, která alespoň stojí za zvážení, zda je navštívit.

Naším dnešním cílem je Pistoia. Třeba jste o tomto městě ještě nikdy neslyšeli, Pistoiakaždopádně velikostí se rovná Českým Budějovicím. Přibližně v 6. století př. n. l. se původně etruská osada stala římskou koloniíPistoia a bylo jí dáno jméno Pistorium.

Pistoia byla stejně jako jiná toskánská města silně ovlivňována nedalekou Florencií a Pisou, díky tomu zde dnes můžete vidět krásnou architekturu. Je možná až s podivem, že v tak malém městě je rozeseto tolik významných staveb.

Začněme v samém srdci města – na náměstí Piazza Duomo, kterému vévodí katedrála Cattedrale di San Zeno, jež byla postavena během 12. a 13. století na místě kostela z 5. století. Fasáda je tvořena portikem se sedmi oblouky a třemi vchody. Po levé straně kostela stojí 67 metrů vysoká zvonice, která zřejmě dříve byla lombardskou strážní věží. Uvnitř katedrály si povšimněte scén ze Starého a Nového zákona nebo ze života svatého Jakuba.

katedrála   katedrála

Baptisterium, které najdete naproti hlavnímu vchodu do katedrály, bylo postaveno v polovině 14. století. Zdi budovy tvoří střídavé horizontální linie zeleného a bílého mramoru. V tympanonu nad hlavním vchodem uvidíte sochu Panny Marie. Po stranách vchodu do baptisteria jsou sochy sv. Jana Křtitele a sv. Petra.

baptisterium

Dále se podíváme do Museo Capitolare, které schraňuje obrovské poklady katolické církve. O některých se dokonce zmiňuje Dante ve své Božské komedii. Uvidíte například relikviář svatého Zena a pozoruhodný relikviář svatého Jakuba z roku 1407, který stvořil Lorenzo Ghiberti. Pokud vám jeho jméno nic neříká, prozradíme, že se jednalo o jednoho z prvních zástupců florentské rané renesance. Ghiberti společně s Brunelleschim stvořili bronzové dveře florentského baptisteria s náměty ze Starého zákona. Ghiberti dále stvořil například sochy světců, které zdobí výklenky florentského oratoria Or San Michele.

Palazzo del Comune

Nalevo od katedrály uvidíte Palazzo del Comune, jehož stavba započala za vlády florentského guvernéra v roce 1294 a skončila až o téměř století později. Na fasádě věnujte pozornost zejména obrovskému erbu Medicejských. Uvnitř budovy vstoupíte do Městského muzea, jenž vystavuje fresky a malby z 13. až 18. století. Ty nejstarší malby naleznete ve dvou hlavních sálech v přízemí.

Milovníci historie, rychle sem!

GPS: 43°56'05.5"N 10°55'03.1"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Etienne, Mattis, Alexbarrow, MM, Malles, Idéfix~commonswikiDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 14.7.2022
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Livorno – jako v Benátkách
Publikováno: 4.11.2022
Na pobřeží severozápadní Itálie (přibližně 90 kilometrů západně od Florencie) se rozkládá město Livorno. Domov 160 tis. lidí je opravdu zajímavým místem, kam se vydat na dovolenou.

Itálie, Lucca – elegantní toskánské město
Publikováno: 11.11.2022
Lucca je městem, které za dobu své existence vystřídalo nespočet pánů. Ať to byli Římané, Ostrogóti, Lombarďané, Frankové, kdysi mocné město Florencie, nebo Napoleon, který město daroval své sestře.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.6.2023
Nenechte si ujít akci,  která dává lidem možnost poznat oblíbená místa zahradního umění naší republiky novým způsobem nebo nahlédnout do běžně nepřístupných parků a zahrad.
31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 4. 6. 2023
svátek:Dalibor
dnes:
neděle 4.6.
12 °C
zítra:
pondělí 5.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X