www.infoglobe.cz » Itálie, Ravenna – město mozaik II

Itálie, Ravenna – město mozaik II

Publikováno: 12.1.2018
Minule jsme zmínili, že Ravenna je městem mozaik. Nikde jinde na světě jich tolik nenajdete, možná v tureckém Istanbulu. Také jsme vám prozradili, že se tu konají hudební festivaly.

Konkrétně Ravenna Music Festival se tu koná každoročně během května a června více jak čtvrtstoletí. Poslechnout si můžete klasickou hudbu, jazz a world music. Koncerty se konají v nádherných prostorách, např. v Národním muzeu, bazilice San Basilica di Sant'Apollinare v ClasseVitale nebo v Chiostro della Biblioteca Classense.

Navštívit byste měli také baziliku Sant’Apollinare Nuovo, jednu z osmi ravennských památek, která je na seznamu UNESCO. Kořeny baziliky sahají až do 6. století, kdy ji nechal postavit ostrogótský král Theodorich Veliký. Vchod do kostela je ozdoben mramorovým portikem, jenž pochází ze 16. století. Válcovitá zvonice napravo od portika byla postavena pravděpodobně v 9. nebo 10. století. Jedním z význačných znaků kostela je zřetelná fúze mezi západní a východní architekturou konce 5. a začátku 6. století. Uvnitř uvidíte nádherné mozaiky, a dokonce i pravděpodobně první vyobrazení Satana v západním umění. Za vstup zaplatíte necelých 10 eur.

Sant'Apollinare Nuovo

Bazilika Sant’Apollinare Nuovo byla původně ariánským kostelem. Arianismus byl směr křesťanství, který říkal, že Ježíš Kristus a Duch svatý jsou bytosti podřízené Bohu. Koncil v Nikaji tento směr odsoudil jako herezi, avšak germánské kmeny arianismus ještě několik stovek let praktikovaly. S arianismem je spojeno ještě babtisterium. Tato oktogonální budova byla stejně jako bazilika postavena Theodorichem Velikým. Uvnitř můžete vidět zbytky mozaik ze 6. století. Ty zobrazují křest Ježíše Krista, dvanáct apoštolů a trůn s křížem.

Sant'Apollinare Nuovo

Ze 6. století pochází i bazilika Sant’Apollinare v Classe, nachází se ve starověkém přístavu přibližně 6 kilometrů od Ravenny. Kostel stojící na vyvýšeném terénu se chlubí mozaikami z konce 6. století. V lodích kostela spočívají arcibiskupové uložení v mramorových sarkofázích z 5. až 8. století.

ariánské baptisterium   ariánské baptisterium

Pokud si budete chtít odpočinout od všech těch mozaik a památek, které jsme v tomto a minulém článku zmínili, vyjeďte mimo město! Zhruba patnáct kilometrů od Ravenny totiž najdete Terme Beach Resort. Jedná se o moderní dřevěnou budovu s lázněmi, která stojí hned u pláže. Ideální místo na dokonalý relax.

GPS: 44°25'31.5"N 12°12'36.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Sailko, Ruge, Pufui Pc Pifpef I, Sansa55, Georges Jansoone, Petar MilosevicDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Ravenna – město mozaik
Publikováno: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky nejvýznamnějších měst v Itálii. V letech 402 až 476 bylo hlavním městem Západořímské říše. Dnes tu žije téměř 160 tisíc obyvatel a každoročně se tu koná letní festival opery a klasické hudby.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 3.11.2017
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Pisa – okolo slavné věže
Publikováno: 27.10.2017
Ve starověku byla Pisa významným římským přístavem. Ovšem řeka Arno se od té doby zanesla bahnem a mezi Pisou a mořem tak vznikla desetikilometrová mezera. Určitě Pisu znáte jako domov slavné šikmé věže, ale možná už nevíte, že kromě ní se mezi hlavní památky řadí také hřbitov Campo Santo nebo místní katedrála.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.1.2020
Národní galerie Praha oslaví výročí 224 let od svého založení volným vstupem. Ve dnech 1. a 2. února se do sbírkových expozic dostanete zcela zdarma. Akci provází bohatý doprovodný program.
27.1.2020
Druhou únorovou sobotu (8. 2.) ožije obec Valaská jedinečným 3. ročníkem slovenského poháru v krňačkových závodech.
26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 1. 2020
svátek:Otýlie
dnes:
úterý 28.1.
4 °C
zítra:
středa 29.1.
2 °C