www.infoglobe.cz » Itálie, Ravenna – město mozaik

Itálie, Ravenna – město mozaik

Publikováno: 5.1.2018
Ravenna je jedno z historicky nejvýznamnějších měst v Itálii. V letech 402 až 476 bylo hlavním městem Západořímské říše. Dnes tu žije téměř 160 tisíc obyvatel a každoročně se tu koná letní festival opery a klasické hudby.

V Ravenně je snad nevětší koncentrace mozaik na světě. Ty byly zachovány v místních bazilikách nebo baptisteriích. Osm ravennských památek bylo pro své vzácné mozaiky začleněno do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi další významná místa se řadí Domus dei Tappeti di Pietra nebo starověký přístav Classe.

bazilika svatého Františka

I když Ravenna zažila svůj vrchol ve starověku / raném středověku, nechybí tu ani zajímavé památky z pozdějších historických období, například renesanční hrob Dante Alighieriho, básníka, který se kromě své Božské komedie proslavil i tím, že jako první prosazoval sjednocení italštiny. Do té doby totiž lidé z různých koutů Itálie hovořili různými jazyky a dorozumět se byl problém. Z památek by každý návštěvník Ravenny neměl opomenout ani benátskou pevnost Rocca Brancaleone nebo knihovnu Biblioteca Classense ze začátku 19. století.

Neonovo baptisteriumZačněme u Neonova baptisteria, které je vůbec nejstarší Neonovo baptisterium starověkou památkou ve městě. Částečně stojí na bývalých římských lázních. Tuto oktogonální stavbu z cihel začal stavět biskup Ursus na konci 4. století, ale dokončena byla za biskupa Neona v 5. století. Původně bylo součástí rozsáhlé baziliky, která však byla na začátku 18. století zničena. Uvnitř uvidíte nádherné mozaiky, jejichž hlavním motivem je křest Ježíše Krista Janem Křtitelem.

Po asi deseti minutách chůze od baptisteria dojdete k raně byzantské bazilice San Vitale, která patří k ravennským památkám UNESCO. Postavena byla v letech 527–548. Veškerou vnitřní výzdobu tvoří mozaiky a několik barokních fresek. Při pohledu na stropní mozaiky budete mít dojem, že splývají a připomínají spíše malby, to byl však záměr. Místní mozaiky jsou po těch v Istanbulu (bývalé Konstantinopoli, hlavním městě Byzantské říše) nejrozsáhlejší a nejvíce zachované.

San Vitale   San Vitale

Pár kroků od baziliky stojí mauzoleum Gally Placidie, manželky císaře Honoria. Uvnitř si budete muset chvíli přivykat na tlumené světlo, které sem proniká přes průsvitné akáty zasazené do oken mauzolea. Vnitřní klenby zdobí mozaiky z 5. století, zobrazují Krista, apoštoly a lva, orla, vola a anděla (symboly spojené se čtyřmi evangelisty). Sarkofágy, v nichž leží Galla Placidia, císař Honorius a jejich syn, jsou vyrobené z mramoru.

mauzoleum Gally Placidie

Bazilika svatého Františka byla postavena v 10. století a najdete ji díky vysoké románské věži poměrně snadno. Právě na nádvoří baziliky se nachází výše zmíněný hrob Danteho. Bazilika je rovněž zajímavá pro svoji poněkud strašidelně působící kryptu.

GPS: 44°25'17.4"N 12°11'48.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: José Luiz Bernardes Ribiero, Testus, Lstorato, Petar Milosevic, Petar Milosevic (2), Tango7174, currybet, Petar Milosevic (3)Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Pisa – Campo Santo a skvosty města
Publikováno: 14.7.2022
V prvním díle o italské Pise jsme navštívili trojici památek, které jsou hned vedle sebe. K těm dalším to také není daleko, takže nebojte, nenachodíte se.

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky
Publikováno: 17.11.2017
V dnešním článku se opět budeme věnovat krásné Bologni.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Ravenna – město mozaik II
Publikováno: 12.1.2018
Minule jsme zmínili, že Ravenna je městem mozaik. Nikde jinde na světě jich tolik nenajdete, možná v tureckém Istanbulu. Také jsme vám prozradili, že se tu konají hudební festivaly.

Itálie, Bologna – nejen boloňské špagety
Publikováno: 10.11.2017
Turisté často považují Bolognu za jedno z nejatraktivnějších měst v Itálii – a to ne jen pro místní vynikající jídlo, které má mezinárodní dosah. Ale než se pustíme do jídla, měli bychom se ve městě trochu porozhlédnout.

Itálie, Florencie – kolébka renesance I.
Publikováno: 8.12.2017
Minulý týden jsme vám představili renesanční Sienu a zmínili jsme, že jejím velkým konkurentem byla Florencie. A abyste si o Florencii (italsky Firenze) udělali lepší představu, v dnešním článku se vydáme do jejích uliček.

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů
Publikováno: 15.12.2017
Do italské Florencie se dnes vrátíme, abychom se společně podívali na další zajímavá místa.

Itálie, Siena – renesanční městečko
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
16 °C
zítra:
sobota 3.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X