www.infoglobe.cz » Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů

Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

O Římě, jemuž se přezdívá věčné město, se někdy hovoří také jako o městě protikladů. Řím je nejen nadčasový, fascinující, magický a romantický, ale i chaotický, živelně se rozrůstající a naprosto nezkrotný. Jak je ale možné, že jedno jediné město dokáže vzbuzovat tolik protichůdných emocí?  

výhled na Řím

Řím je nejen hlavním městem (současné) Itálie, ale byl i hlavním městem římského impéria. V neposlední řadě je také světovým hlavním městem katolické církve. Kombinace všech těchto pilířů činí z Říma jedno z nejdůležitějších center kultury, umění, historie a náboženství na světě. I proto se může historické centrum Říma pochlubit zápisem na seznamu světového dědictví UNESCO. Půvab Říma na vás dýchne doslova na každém rohu, v každé restauraci, v každé ulici a jeho „osudové kouzlo“ vám ani na chvíli nedovolí zapomenout, proč jste se rozhodli právě pro eurovíkend v Římě.   

Jak se nejlépe dostat do Říma?

Nejpohodlněji a nejrychleji se do Říma, města ležícího na řece Tibeře cca 27 km od pobřeží Středozemního moře, dostanete letecky. Let z Prahy do Říma trvá průměrně 1 h 45 min. Letecký eurovíkend má především tu výhodu, že nemusíte trávit nekonečně dlouhé hodiny namačkaní někde v autobuse či autě na dálnici. V samotném Římě pak zcela odpadá nutnost shánět bezpečné místo na parkování. Doma si jen do příručního zavazadla zabalíte nezbytné věci a za pár hodin už můžete někde na prosluněné terase popíjet skleničku červeného vína.

fontána di Trevi

Proč a s kým vlastně Řím navštívit?

Antické zříceniny i raně křesťanské kostely stojí v Římě většinou vedle sebe, navíc v blízkosti renesančních paláců a barokních kašen. Pro začátek proto stačí najít třeba jen jednu z nekonečného seznamu významných římských památek a máte vyhráno. Uděláte-li později krok stranou, záhy narazíte na netradiční obchůdky i některou z typických římských tratorií. Po vzoru Italů můžete vestoje u pultu ochutnat třeba oranžovočervený kořeněný aperitiv nebo správně připravené espresso. Čas běží v Římě neuvěřitelně rychle a pořád se tu něco děje. Mějte proto oči otevřené, ať vám nic neunikne. Víkendové pobyty v Římě si jistě užijí jak jednotlivci, tak také páry, rodiny s dětmi i skupiny turistů. Zkrátka a dobře, zabaví i poučí se všichni bez rozdílu.

Koloseum

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Říma?

Návštěvu italské metropole mnozí turisté každoročně odkládají až na léto. Avšak v letních měsících jsou dlážděné ulice Říma natolik rozpálené, že se na nich turisté doslova pečou ve vlastní šťávě. V takových chvílích je jediným řešením pořádná porce pravého italského gelata a opakovaná studená sprcha. Prázdniny v Římě si proto raději naplánujte na jarní nebo podzimní měsíce (duben, květen, říjen). Teploty jsou mírnější, restaurace nepraskají ve švech, město pořádá spoustu přitažlivých akcí a velmi příjemně klesají i ceny za ubytování.

italská restaurace

Jak Řím co nejlépe poznat?

Nejlepší způsob, jak co nejlépe zakusit Řím, město, ve kterém se sice můžete spolehnout na dobré počasí, už ale méně na dopravu, je co nejvíce chodit pěšky. Na procházce objevíte místa, na která vás nezavede ani ten nejlepší průvodce. Nikam nespěchejte a nechte se zlákat vůní čerstvého pečiva z místní pekárny, prohlédněte si kožené výrobky italských řemeslníků, na chvíli si odpočiňte na zastrčeném náměstíčku, kde italská babička právě rozvěsila čerstvě vyprané prádlo… Řím se v průběhu času sice nijak zásadně nemění, to ale rozhodně neznamená, že vás nemůže příjemně překvapit!

výhled na Řím

Co si v Římě nenechat ujít?

Jak již bylo výše zmíněno, ty nejslavnější římské památky se nacházejí vždy v těsné blízkosti, bez problémů si je proto stihnete prohlédnout i za jeden jediný víkend. A co je vůbec nejlepší, jejich prohlídka je zdarma. Do ulic se vydejte brzo ráno a pro začátek si běžte prohlédnout třeba baziliku svatého Petra (otevírá již v 7.00 h), barokní náměstí Piazza Navona, Forum Romanum, Koloseum (snad nejvýznamnější dominantu města, jež dříve sloužila jako aréna pro konání her), Trajánův sloup, Andělský hrad, proslulou fontánu di Trevi atd. Římská antika, gotika i baroko jsou tu hezky pospolu. V Římě rozhodně nezapomeňte ochutnat symbol italské kuchyně – pizzu, navštívit slavná filmová místa, známá ze stříbrného plátna (z filmů jako Prázdniny v Římě, Sladký život…), zajít si na výstavu moderního umění (např. do Palazzo delle Esposizioni), ponořit se do víru nočního života (zkuste okolí ulice Via di Monte Testaccio)… Lákadel pro návštěvníky je v Římě skutečně tolik, že se sem budete rádi vracet.

Věřte nám, na čas strávený v Římě jen tak nezapomenete!

GPS: (Koloseum) 41°53'24.9"N 12°29'31.4"E

 

Text a foto: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Řím I. -  část 1.
Publikováno: 11.8.2009
V první části se blíže seznámíme s Kapitolem, památníkem Viktora Emanuela II. a Forem Romanum. Jde o jedny z nejvýznamnějších památek v celém Římě, které se rozprostírají na poměrné velké ploše, což je způsobeno především rozsáhlostí Římského fóra (Forum Romanum), a přesto však se nalézají v těsné blízkosti.

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu
Publikováno: 14.10.2022
Sto kilometrů severně od Říma leží umbrijské město Orvieto. Vyjímá se vysoko nad údolím řeky Paglia. Město založili dávní Etruskové. Později se z něj stala významná pevnost, a to zejména díky své strategické poloze. Dnes sestává ze dvou částí. Staré město je výše položené, ta novější část leží v údolí a je to místo, kde vystoupíte z vlaku nebo kde zaparkujete své auto. Abyste se dostali do historického centra, můžete použít například lanovku. Tam najdete většinu turistických atrakcí.

Itálie, Tivoli – město nádherných vil
Publikováno: 26.8.2021
Kdysi Tibur, dnes Tivoli. Šedesátitisícové město najdete přibližně 30 kilometrů východně od Říma v Sabinské pahorkatině. Císař Augustus měl kdysi toto místo velmi oblíbené. Utíkal sem před parným římským létem, aby se nadýchal chladného vzduchu.

Itálie, Ostia – závan historie
Publikováno: 30.3.2018
Jaru se letos nějak nechce přijít, a tak se vyplatí zamířit někam, kde je počasí přívětivější. Jako cíl dnešní cesty jsme si proto vybrali italské městečko Ostia. V minulosti bylo známé jako nejdůležitější římský přístav několik kilometrů od Tyrhénského moře, dnes jako druhé největší vykopávky v Itálii (hned po Pompejích).

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Publikováno: 18.5.2022
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Řím II. - Colosseo
Publikováno: 18.8.2009
Naší cestu po Římě jsme minule zakončili na Plazza del Colosseo, jen několik metrů od stanice B, která je označena modrou barvou. Nicméně stanice není zde naším hlavním cílem. Na nevelkém prostranství tohoto náměstí se rozprostírá několik zatravněných ploch, které především během turistické sezóny okupují spolu s turisty prodejci suvenýrů a nutno říci, bohužel i kapsáři.

Řím II.- Colosseo 2. část
Publikováno: 25.8.2009
Název Colosseum, pod kterým je v současnosti stavba známa, však tento název vždy nenesla. Původní název Flavian Amphitehater později zlidověl na Colosseum, jež odráželo jak jeho velikost, tak umístnění nedaleko Colossu císaře Nera.

Řím III.- Fórum Románum 2. část
Publikováno: 8.9.2009
Vstupní část Fóra Románum z Via di S. Gregorio, je paradoxně nejmladší částí celého Fóra. Nalezneme zde část postavenou již v období římského Impéria, tedy v období pozdního císařství.

Řím IV. - Palatinum a zbytek Fora
Publikováno: 17.9.2009
Jak už bylo řečeno na konci minulého dílu, Forum Romanum jsme již opustili a nyní se posuneme o několik desítek metrů směrem k Palatinu. Palatinum je další historický římský kopec a jako jediný ze sedmi je umístěn nejblíže centru. O jeho funkci, či lépe řečeno historické roli, do značné míry napovídá už samotný název, který je odvozen od slova palác tedy Palazzo.

Řím V. - Capitoline Museums
Publikováno: 23.9.2009
Kromě návštěvy klasických pamětihodností, jež římská metropole nabízí, zamíříme také do muzea, o kterém zde již byla řeč. Jde o Kapitolské muzeum (Capitoline Museums), přesněji mluvíme o dvou muzeích. Naše cesta se tedy opět stočí směrem ke Kapitolu (Plaza del Campidoglio).

Řím VII. - Piazza di Spagna
Publikováno: 22.10.2009
Opustili jsme sídlo rodiny Medici a po Plaza della Trinita dei Monti zamířili až ke kostelu Trinitá dei Monti se dvěma kopulemi (věžemi). Tento barokní kostel je především znám pro podobu, jež se naskytne návštěvníkovi, který stojí na náměstí za zábradlím ohraničujícím egyptský obelisk.

Řím VIII. - Fontana di Trevi
Publikováno: 17.11.2009
Nyní se vydáme za, svým způsobem, dalším gigantickým dílem italské architektury. Jestliže na minulé zastávce bylo hlavní „atrakcí“ schodiště, nikoliv však ledajaké, ale rovnou největší svého druhu a s kaskádovými zahradami v Evropě, nyní navštívíme obdobně velkolepou fontánu, rovněž jeden ze symbolů Říma, která je ohromující nejen svou velikostí, ale i samotným vzhledem.

Vatikán - katolická enkláva I.
Publikováno: 22.6.2011
Při návštěvě Říma je téměř neodmyslitelnou zastávkou nejmenší stát světa, který je centrem katolické církve.

Vatikán - katolická enkláva II.
Publikováno: 29.6.2011
V dnešním díle se podíváme na vatikánské pozoruhodnosti a stručně na jeho dějiny.

Vatikán - katolická enkláva III.
Publikováno: 6.7.2011
V posledním díle seriálu o nejmenším státu světa se dozvíte o slavné Sixtinské kapli.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2022
Vánoční trhy patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Tentokrát vás pozveme k našim sousedům. Začneme v Praze, kde se od 26. listopadu 2022 do 6. ledna 2023 rozzáří Staroměstské náměstí.
22.11.2022
Město Vysoké Tatry spolu s městem Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotras, jehož cílem bylo zvýšení dostupnosti přírodního a kulturního dědictví na obou stranách Tater, a to prostřednictvím rozvoje rekreační infrastruktury.
15.11.2022
Když se největší barokní venkovské sídlo Rakouska oděje do zimních šatů, jeho nádvoří rozzáří tisíce světélek, vzduchem se šíří vůně pražených mandlí nebo lahodných punčových variací a scéna na zámeckém nádvoří patří tradičním tónům vánočních písní, můžete se těšit na nezapomenutelný (před)vánoční zážitek.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 26. 11. 2022
svátek:Artur
dnes:
sobota 26.11.
4 °C
zítra:
neděle 27.11.
1 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X