Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Publikováno: 11.5.2022
Rozmýšleli jsme se, zda jsou zima a začátek jara vhodné termíny pro pobyt v Římě, ale výsledně se to ukázalo jako skvělá varianta. V Římě v tu dobu není hlavní sezona, tudíž ubytování je podobně jako letenky podstatně levnější, neprodíráte se davy turistů (i když s dalšími návštěvníky minimálně ve Vatikánu a na hlavním vlakovém nádraží i tak počítejte), ale také utečete do nádherného počasí. Ač po ránu bývalo trošičku mrazivo, slunce zde má opravdu sílu a během poledne se teploty vyšplhaly povětšinou až na 18 °C, takže jsme chodili pouze v mikině (a někteří turisté nosili už i krátké kalhoty a tričko).
Samozřejmě tento pobyt přinesl i pár úskalí – vstup na památky je zkrácený, uzavírají se mezi půl čtvrtou až pátou, takže je opravdu dobré si předem zjistit otevírací dobu. Zároveň pokud chcete i vycestovat do okolí Říma, je potřeba vzít v úvahu, že autobusy nejezdí jako v sezoně. Nicméně i tak se bez problémů dostanete téměř všude. Přímo v Římě je během zimy v provozu vše, nicméně v okolí tomu již tak není. Znovu tedy připomínám, že je potřeba si dopředu ověřit otevírací dobu.

Let z Prahy do Říma na letiště Ciampino trvá necelé dvě hodiny. Jelikož letiště leží mimo město, je ještě potřeba využít autobusové nebo kombinované dopravy (případně taxi). Autobusem trvá cesta 40 min. Podstatně levnější je kombinace pravidelné autobusové linky, kterou se dostanete do Ciampina na stejnojmennou vlakovou stanici a vlakem pak pokračujete na Roma Termini. Tato cesta oficiálně trvá jen polovinu času než již výše zmíněná autobusová doprava. Bohužel však realita byla po přistání jiná. Před letištěm byly ohromné fronty lidí, a tak jsme strávili celou hodinu stáním v řadě, než jsme jen mohli nastoupit do autobusu směr Ciampino. Cesta vlakem byla pak už bezproblémová. Ještě bych ráda vyzdvihla právě tento druh dopravy – vlaky jsou moderní, pohodlné a čisté. Cenově se vyrovnají našim a navíc jezdí včas. Lístky si můžete zakoupit online, na nádraží v moderních a uživatelsky velice příjemných automatech nebo klasicky u přepážky. Jen nikdy nezapomeňte jízdenky před nástupem do vlaku označit (v podobných zařízeních jako v pražském metru).

Bydleli jsme nedaleko hlavního vlakového nádraží – Roma Termini a v docházkové vzdálenosti k nejrůznějším památkám. Jelikož jsme letěli časně z rána, na první prohlídku města nám zbývalo ještě skoro celé odpoledne. Pěšky jsme tedy vyrazili prvně ke katedrále Santa Maria Maggiore, která se nachází na stejnojmenném náměstí. Odtud jsme se přibližně za 10 min dostali k jedné z nejznámějších římských památek – ke Koloseu (Colosseum). Přímo před Koloseem se ještě rozkládá park Parco Oppio, kde se nachází různé historické prvky, ale pokud se nezajímáte o historii intenzivněji, daleko více vás zaujmou žlutí papoušci, kteří zde čas od času proletí. Samotné Koloseum je opravdu impozantní stavba a v záři odpoledního slunce bylo doslova ohromující.

Za Koloseem se již rozkládá Forum Romanum, které bývalo centrem antického Říma. Celému komplexu vévodí Konstantinův oblouk (Arco di Constantino). Areál je rozhlehlý a je zde možnost zpoplatněné prohlídky. Nicméně i z okolních ulic uvidíte téměř vše.


Od Kolosea jsme ulicí Via del Fori Imperiali vedoucí přes turistické informace (dokonce zde pracuje jedna paní z Česka, takže možná budete mít štěstí jako my na rodný jazyk) pokračovali směrem k Památníku Viktora Emanuela II. (Monumento a Vittorio Emanuele II) a po pravé straně ulice jsme ještě zhlédli Trajánský trh (Mercati Traianei). Památník je ohromná stavba z bílého vápence, znázorňuje sjednocení Itálie, o které se zasloužil právě panovník Viktor Emanuel II. Uvnitř něj se nachází bronzová jezdecká socha tohoto panovníka a také hrob neznámého vojáka, který padl během první světové války – Altare della Patria.


Z Památníku je opravdu úžasný výhled na celý Řím. Pomocí výtahu se můžete nechat vyvézt až na jeho vrchol. Tato služba je již zpoplatněna, ale klasický vstup do něj je zdarma. Z náměstí Piazza Venezia jsme si ještě udělali závěrečnou fotku a pak se již vydali hlavní ulicí Via del Corso směrem k fontáně di Trevi. Voda je do této nádherné fontány přiváděna kanálem Aqua Virgo, který byl vybudován již v roce 19 před naším letopočtem. Nyní již noční fontána měla své kouzlo a byla ohromná. Vzhledem k tomu, že čas již pokročil, dali jsme si večeři v jednom místním bistru a poté přes náměstí Republiky (Piazza della Repubblica) pokračovali na hostel.


Více o naší návštěvě Říma se dočtete už za týden.
GPS: 41°53'27.6"N 12°29'18.1"E
Text a foto: Veronika Schubertová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 18.5.2022
Asi žádná prohlídka Říma by se neobešla bez návštěvy slavného městského státu – Vatikánu. Jedná se o nejmenší a nejméně obydlený stát na světě. Každoročně však láká miliony turistů na prohlídku nejrůznějších muzeí, Sixtinské kaple či baziliky sv. Petra. Celé území je ohraničeno hradbami a v souhrnu se skládá z Vatikánských zahrad, Svatopetrského náměstí, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláce a následně dalších kulturně významných budov.
Publikováno: 25.8.2022
Více než dvě třetiny Sardinie pokrývají hory. Nedosahují závratných výšek, ale najdete tu krásnou a neporušenou přírodu. Není proto divu, že je tento ostrov vyhledávanou outdoorovou destinací Středomoří se zajímavými treky. Jestli na Sardinii existuje místo, kde si bude připadat úplné maličcí, je jím kaňon Su Gorropu. Skalní strany soutěsky se tady tyčí do výšky 500 metrů, jedná se tak o nejhlubší soutěsku v Evropě.
Publikováno: 4.8.2022
Cílem letošní dovolené byla rozmanitá Sardinie. Během 14 dní jsme měli možnost projet ostrov od jihu přes hory ve vnitrozemí na východ, poté na sever a severozápad. Naše cesta začíná v Cagliari, odkud se pak přesouváme na východ ostrova.
Publikováno: 21.10.2022
Tento pátek se ještě na skok vrátíme do 20tisícového umbrijského města. Pokračování našeho výletu zahájíme u té nejdůležitější památky ve městě, kterou je místní katedrála – Duomo di Orvieto. A takovou jen tak někde v Itálii neuvidíte. Na první pohled totiž zaujme svou zdobností.
Publikováno: 14.10.2022
Sto kilometrů severně od Říma leží umbrijské město Orvieto. Vyjímá se vysoko nad údolím řeky Paglia. Město založili dávní Etruskové. Později se z něj stala významná pevnost, a to zejména díky své strategické poloze. Dnes sestává ze dvou částí. Staré město je výše položené, ta novější část leží v údolí a je to místo, kde vystoupíte z vlaku nebo kde zaparkujete své auto. Abyste se dostali do historického centra, můžete použít například lanovku. Tam najdete většinu turistických atrakcí.
Publikováno: 30.3.2018
Jaru se letos nějak nechce přijít, a tak se vyplatí zamířit někam, kde je počasí přívětivější. Jako cíl dnešní cesty jsme si proto vybrali italské městečko Ostia. V minulosti bylo známé jako nejdůležitější římský přístav několik kilometrů od Tyrhénského moře, dnes jako druhé největší vykopávky v Itálii (hned po Pompejích).
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.
Publikováno: 26.8.2021
Kdysi Tibur, dnes Tivoli. Šedesátitisícové město najdete přibližně 30 kilometrů východně od Říma v Sabinské pahorkatině. Císař Augustus měl kdysi toto místo velmi oblíbené. Utíkal sem před parným římským létem, aby se nadýchal chladného vzduchu.
Publikováno: 20.6.2018
Milán patří mezi města, kde můžete strávit několik dní a stále objevujete něco nového. Město se od dob Keltů rozvinulo na moderní ekonomické centrum Itálie. Ve spleti uliček přeplněných auty občas natrefíte na něco zajímavého z historie, což sice nepatří mezi top lákadla Milána, ale když jsme už tady, proč se na chvilku nezastavit.
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.
Publikováno: 1.8.2020
Asi všichni už jsme slyšeli: „Vidět Neapol a zemřít“. Ano, Neapol je krásná, ale je také drsná, autentická a špinavá. Snad právě proto se vám vryje pod kůži. Polorozpadlé domy, páchnoucí hromady odpadků, ale popojdete kousek dál a dýchne na vás atmosféra pravé Itálie. Neapol je považovaná za kolébku novodobé pochoutky, kterou není nic jiného než pizza. I my máme tu pravou neapolskou pizzu v plánu ochutnat.
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.
Publikováno: 23.3.2017
Jelikož jsme do Říma jeli na pět dní, rozhodli jsme se podniknout také několik výletů do okolí. Po poradě v turistickém centru jsme se vydali navštívit městečko Cerveteri, které se nachází přibližně 40 km od Říma v regionu Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri se dostanete vlakem za necelou hodinu (jezdí několikrát denně ze stanice Roma Termini). Poté je potřeba dojít na autobusovou zastávku (cca 100 metrů od nádraží), odsud jezdí zdarma minibus až do historického centra Cerveteri (na náměstí Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minut.
Publikováno: 30.3.2017
V neděli jsme se rozhodli opustit rušný Řím a vydat se na návštěvu městečka Tivoli, které je vzdálené asi 40 km. Dříve toto město sloužilo pro rekreační účely bohatých Římanů, kteří si zde stavěli svá letní sídla. Nyní turisty nejvíce láká návštěva velkolepé renesanční vily – Villa d'Este.
Publikováno: 6.4.2017
Náš poslední den v Římě vhodný pro výlet do okolí jsme využili hned dvojnásobně a navštívili dvě úplně odlišná místa. Po nadšení z Villa d‘Este jsme se rozhodli vydat ještě do městečka Frascati, kde se nachází Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km jihovýchodně od Říma a jezdí sem pravidelně vlak z Roma Termini. Cesta trvá půl hodiny a pozor si dejte jen na to, že vlak vyjíždí z poměrně vzdáleného nástupiště, takže rozhodně nevyrážejte na nádraží na poslední chvíli.
Publikováno: 1.12.2017
Na mapě najdeme Sienu v centrálním Toskánsku, regionu, který byl kolébkou renesance a jehož obyvatelé jsou pro svou regionální uvědomělost často považováni za národ v národě.
Publikováno: 19.1.2018
Dnes se podíváme do italského regionu Kampánie. Její převážně kopcovitou krajinu naleznete na jihu země. Kampánii budete milovat. Její pobřeží je nádherné, historie bohatá a jídlo návykové. To celé je zabalené do krásné přírody a jako perlami je region posetý okouzlujícími městečky.
Souvisejicí fotogalerie
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...