Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán

K Vatikánu je možné se přiblížit asi všemi druhy městské hromadné dopravy. My jsme zvolili metro, a to kvůli dobré přehlednosti tras, které jsou navíc zobrazeny téměř na každé turistické mapě. Z naší výchozí zastávky Roma Termini jsme se linkou A dostali na stanici Ottaviano – S. Pietro. Odtud jsme pokračovali ulicí Via Ottaviano přes Pizza Risorgimento a ulici Via di Porta Angelica až k samotnému vstupu do Vatikánu – konkrétně na Svatopetrské náměstí. Mapa zde téměř není třeba, protože stačí jít směrem jako většina dalších turistů. Během chvíle jsou již vidět hradby tohoto městského státu. Navíc je zde plno bezpečnostních pracovníků, kteří vám s čímkoliv ochotně pomohou.
Vstup na Svatopetrské náměstí je zcela zdarma a nejsou zde žádné kontroly. Jedná se o první okamžik, kdy máte možnost prohlédnout si hlavní část Vatikánu v celé své kráse. Je však ještě jedno místo, které nabídne lepší výhled – bazilika sv. Petra, která vévodí celému náměstí. My jsme měli v plánu navštívit primárně kupoli této baziliky, a to kvůli již zmíněnému slavnému výhledu, ale zvažovali jsme i prohlídku Sixtinské kaple. Z důvodu úmorných front jsme nakonec zůstali pouze u návštěvy baziliky. Minimálně totiž celou polovinu náměstí tvoří davy lidí čekající na kontrolu zavazadel, aby mohli dále pokračovat do baziliky sv. Petra či na jiná slavná místa. Ani se vstupenkou zakoupenou online jsme se nemohli dostat dovnitř dříve než po hodinovém čekání ve frontě. Kontrola probíhá obdobně jako na letišti, nicméně je mírnější. Pití je zde povoleno, ale dejte pozor na velké batohy – s těmi by vás dovnitř pustit nemuseli. Batohy jsou přímo na cedulích zakázány, avšak ty menších rozměrů vůbec nikdo neřeší.
Vstup do baziliky sv. Petra je zdarma a uvnitř je na většině místech možné fotit. Jedná se o ohromnou stavbu (jedna z největších bazilik na světě) vybudovanou za císaře Konstantina I. Velikého. V průběhu času prošla dalšími rekonstrukcemi a úpravami, se kterými je také spojeno jméno slavného italského umělce Michelangela (převážně pak freska Poslední soud v Sixtinské kapli).
Po návštěvě interiéru baziliky jsme se vydali do kupole. Vstup je za 6 euro bez výtahu a za 8 euro s výtahem. Doporučuji využít výtah, protože i tak musíte absolvovat šílené množství schodů – tato prohlídka není vhodná pro starší nebo nemocné lidi, výstup je poměrně náročný. Ještě nebyla hlavní sezona a tím pádem ani tolik návštěvníků, proto kdo potřeboval, udělal si v průběhu pauzu. Samotná vyhlídka přes Svatopetrské náměstí je však po výšlapu skvělou odměnou. Navíc na samotném vršku kupole se před vámi rozprostře celý Řím. Je zde i možnost občerstvení. Zpět na náměstí jako bonus můžete odeslat pohled přímo z vatikánské pošty – jsou zde k dispozici stylové známky s charakteristickými náboženskými motivy.
Od Vatikánu jsme se pěšky přesunuli k Andělskému hradu (Castel Sant´Angelo) – na pravý břeh řeky Tibery. Tato kruhová stavba původně sloužila jako mauzoleum císaře Hadriána. Před hradem spojuje druhý břeh Tibery neméně slavný Andělský most (Ponte Sant´Angelo), který dříve sloužil jako popraviště. Z něj je krásný výhled na kupoli baziliky sv. Petra i na sousedící most Viktora Emanuela II. (Ponte Vittorio Emanuele II.). Z mostu jsme pokračovali na krásné barokní náměstí Piazza Navona, které je jen kousek od další význačné římské stavby – Pantheonu, jež leží na Piazza della Rotonda. Tento chrám patří k nejvýznamnějším antickým památkám. Jeho stavba započala roku 29 před naším letopočtem za Marca Vipsania Agrippa. Vstup do chrámu je zdarma.
Od Pantheonu jsme vyrazili na Piazza di Spagna, kde se nachází slavné Španělské schody a Berniniho fontána Barcaccia. Schody zakončuje kostel Trinitá dei Monti z 16. století. Jen pár kroků od kostela stojí vila rodu Medicejských (Villa Medici). Poslední zastávkou během procházky bylo náměstí Piazza del Popolo.
GPS: 41°54'08.3"N 12°27'19.0"E
Text a foto: Veronika Schubertová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu II

Itálie, Orvieto – historie tesaná do tufu

Itálie, Tivoli – město nádherných vil

Itálie, Ostia – závan historie

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie II

Itálie, Amalfitana – za sluncem na jih Itálie I

Itálie, Florencie – město uměleckých velikánů

Itálie, Siena – renesanční městečko

Itálie, Bologna – monumentální bazilika a další památky

Itálie, Pisa – okolo slavné věže

Itálie, okolí Říma – Frascati a Ostia Antica

Itálie, okolí Říma – návštěva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)

Itálie, okolí Říma – návštěva etruské nekropole Banditaccia u Cerveteri

Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu I
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Příroda – mezi snem a skutečností
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.
Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY V ANDOŘE A VE VATIKÁNU:
Andorra – malá země v srdci velkých hor
Itálie, Řím – výlet mimo hlavní sezonu II – Vatikán
Vatikán – katolická enkláva I.
Vatikán – katolická enkláva II.
Vatikán – katolická enkláva III.
Řím aneb procházka "Věčným městem"
FOTOGALERIE
Vše důležité, co byste o Andoře měli vědět, najdete zde a o Vatikánu zde.