www.infoglobe.cz » Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin

Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Začneme na rohu ulice Bacchelli a Viale Cavour před bronzovým památníkem Monumento al Fante (1922, Alberto Bazzoni), který je věnován 1. světové válce. Na druhé straně silnice dominanta města lázeňský dům Terme Berzieri a zároveň začátek pěší zóny a centra města.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Zde si mohou začít vychutnávat odpočinek ti, kteří rádi posedí u kávy, dobrého vína, jídla, ale i ti, co rádi nakupují. Městečko bylo v minulosti sídlem uměleckých řemesel, takže dodnes se zde vyrábějí keramické i mramorové výrobky a nádherně zdobené produkty z kůže. My jsme zamířili k malému stánku s nápisem Galateria. Italské gelato (zmrzlina) je v širokém okolí proslulé.

radnice (Salsomaggiore Terme)

Prošli jsme na náměstí Piazza Libertà, kde stojí budova radnice Palazzo Comunale (14. století, fasáda 18.–19. století) a naproti ní je Caffè Eden – Pastricceria Martinelli, kavárna s cenným dřevěným secesním nábytkem. Na rohu ulice Via Roma se nachází zajímavá budova v neo-středověkém stylu Gallerie Warowland (1914, Orsini Bongo) s romantickou zahradou a lavičkami. Budova měla sloužit galerii moderního umění, ale stala se sídlem správních úřadů lázní a turistického informačního centra města.

socha La Nostalgia (Salsomaggiore Terme)

Před Hotelem Regina je na malém náměstíčku bronzová socha ženy La Nostalgia (Cristofor Marzaroli, 1864–1865). Tato krásná romantická žena je jednou z nejvýznamnějších soch ve městě, představuje anatomický realismus a akademismus. Vznikla ve Florencii a byla vystavena i na světové výstavě v Paříži. Dnes tu stojí už jen její kopie, originál je v Parmě v Paolo Toschi Art Institute.

galerie Warowland (Salsomaggiore Terme)

Postupně jsme se dostali až na promenádu. Z jedné strany je Park Parco Mazzini (Giuseppe Roda, 1913), který je jakousi velkou zelenou oázou s jezírkem (v minulosti Parco Regina Marherita). Opomenout nemůžeme ani nádhernou botanickou zahradu, která se nachází na ploše 12 hektarů a roste v ní přes 450 druhů rostlin.

toalety (Salsomaggiore Terme)

Na druhé straně se za stromy ukrývají architektonické krásy období secese a art deca. Historické hotely, balkony, okapy, dekorace či zajímavé veřejné toalety. Vaši pozornost upoutá i malý bílý domek s dekorativní výzdobou, který ilustruje, že liberty styl se zde aplikoval všude.

Postupně jsme přišli až k monumentálnímu žulovému schodišti Scalinata Berardinelli (dar Aurelia Berardinelli, 1910), před kterým je památník filozofa a právníka Giana Domenica Romagnosi (1874, Cristofor Marzaroli), po kterém je ulice pojmenována.

galerie Warowland (Salsomaggiore Terme)

V tichu za stromy je zde ukryta budova s ​​cihlovou fasádou, která patří Grand Hotelu des Thermes, nazývanému i Palazzo dei Congressi (1898–1901, Luigi BROGGI). Budova je bohatá na architektonické a dekorativní prvky a patří k nejvýznamnějším příkladům stylu art deco v Itálii. Markýza nad vchodem a zábradlí jsou z tepaného železa. Po 1. světové válce byla budova rozšířena novou výstavbou s výhledem na park. Galileo Chini vytvořil výzdobu vnitřních prostor inspirovanou maurským stylem a kopuli jídelny v japonském stylu. Od roku 1965 je hotel ve vlastnictví města a postupně byl přeměněn na kongresové centrum. Ve třetím patře sídlí Paleontologické muzeum.

Grand Hotel des Thermes (Salsomaggiore Terme)

Jak na město padá soumrak noci, ulice a promenáda se začínají zaplňovat lidmi a hudbou. Promenáda nás přivádí zpět na náměstíčko mezi hotely Regina a Grand Hotel Salsomaggiore, kde to už pořádně žije! Hudba, zpěv, letní terasy plné lidí, na stolech drinky a kávičky. Hosté tohoto města se baví. Salsomaggiore Terme ožilo a lázeňští hosté se tancem baví přímo na ulici. Spát se tu jde až pozdě v noci.

Ve městě se konají různé zajímavé kulturní a společenské programy. Od roku 2007 je Salsomaggiore domovem evropského hudebního festivalu Incontrarsi Salsomaggiore – oslavy umění, hudby a divadla věnovaného ženám a jejich zdraví. Každoročně se právě zde pořádá i finále soutěže krásy Miss Itálie.

GPS: 44°48'47.9"N 9°59'03.6"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Sttanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Lesignano de' Bagni  II – cesta na farmu za parmezánem
Publikováno: 12.5.2019
Okouzlila vás historie, kultura, příroda či gastronomie italského regionu Emilia-Romagna? Tak doplňte skládačku cestovatelských poznatků o návštěvu farmy, kde začíná i končí příběh slavného sýra Parmigiano Reggiano.

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri
Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie, Langhirano – místo, kde se rodí Prosciutto di Parma
Publikováno: 28.4.2019
Určitě znáte nezaměnitelnou sušenou šunku Prosciutto di Parma. My jsme se do těchto tenkých plátků zakousli a vydali se na cestu severoitalským regionem Emilia-Romagna. Naším cílem byla místa výroby této speciality. Společně dnes nahlédneme do zákulisí výroby prosciutta – dobroty, kterou si svět zamiloval.

Itálie: Montecatini Terme II – rušné lázeňské centrum
Publikováno: 2.1.2019
Přes den místo, kde vaše tělo relaxuje a vstřebává léčivé vlastnosti minerálních vod, večer centrum zábavy, dobrého jídla či nakupování. Takto vnímají návštěvníci proslulé lázně Montecatini Terme. Po setmění vyrážíme do městských ulic, abychom objevili pulzující tepnu plnou života.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie, Milán – Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikováno: 11.7.2018
Nejen rušné módní ulice velkoměsta, ale i prostor k odpočinku v chládku městských parků nabídne svým návštěvníkům Milán. Z množství parků určitě nevynechejte alespoň ten přímo v centru města. A to nejen proto, že se zde nachází hrad Castello Sforzesco.

Itálie, Milán – Duomo
Publikováno: 18.7.2018
Milán je také město s církevní historií, o čemž svědčí množství světců, kteří zde působili během svého života. Ale jeho největší chloubou je nepochybně centrum s katedrálou. Il Duomo di Milano najdete na všech vyobrazeních města, proto při návštěvě Milána nesmíte tento architektonický skvost vynechat. V následujících řádcích se projdeme nejen jejím interiérem, ale navštívíme i střechu.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Busseto a Sant'Agata – po stopách Verdiho
Publikováno: 30.5.2018
Z Busseta jsme zcela neodešli, přesunuli jsme se jen z jeho centra na okraj a do tří kilometrů vzdálené usedlosti v Sant'Agata, abychom doplnili chybějící kousky skládačky Verdiho života.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Janov - příslib romantické dovolené
Publikováno: 20.6.2014
Dnes opět pokračujeme v procházkách po Janově, jednom z hlavních měst italské kultury a historie. V minulých dílech jsme se dozvěděli něco o Piazza Ferrari nebo Piazza Giacomo Matteoti. Dnes se podíváme na další charakteristické oblasti města a snad vám pomůžeme se naladit na blížící se léto a dodáme vám inspiraci pro případnou dovolenou.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města a městečka II
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie - ostrov Ischia
Vodní terapie v přírodě zeleného ostrova, to je důvod, proč sem míří tisíce turistů. Účinky teplý...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 2. 2020
svátek:Liliana
dnes:
úterý 25.2.
8 °C
zítra:
středa 26.2.
3 °C