www.infoglobe.cz » Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri

Itálie: Salsomaggiore Terme III – symbol města Terme Berzieri

Publikováno: 25.11.2018
Krásné přírodní prostředí, blahodárné účinky termálních pramenů, pulzující večerní život v ulicích a krása stylu liberty a art deco uplatněna v architektuře – to je lázeňské městečko Salsomaggiore Terme. Dnes poznávání tohoto městečka ukončíme, a to pohledem na jeho symbol – lázeňský dům Terme Berzieri.

Liberty styl, který se rozvinul v Evropě v době Belle Époque, ovlivnil umění a design svou rostlinnou ornamentalitou a měl výrazný vliv i na celkový charakter města Salsomaggiore Terme, které se přeměnilo na oázu této architektury a designu. Styl liberty a art deco je zde vidět na mnoha lázeňských domech, nejprestižnějších hotelech i soukromých budovách v centru města. Tvoří tak další rys tohoto lázeňského skvostu.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Ze vší té krásy se dominantou a symbolem lázeňského městečka stal jednoznačně secesní palác Terme Berzieri. Tato velkolepá budova je zároveň jedna z nejsložitějších a nejzajímavějších staveb města a patří mezi nejkrásnější v Itálii.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

První lázeňské budovy na tomto místě byly postaveny ve stylu art deco na konci 19. století. Ačkoliv již staří Římané a Keltové těžili místní sůl a užívali si lahodné vlastnosti jodobromové solanky na hydroterapii, první lékař, který systematicky studoval léčebné vlastnosti zdejších přírodních minerálních vod a úspěšně určil terapeutické vlastnosti, byl až Lorenzo Berzieri. Psal se rok 1839. Toto poznání podmínilo vznik hlavního lázeňského domu, který pojmenovali právě po Berzierim.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

S jeho výstavbou začali architekti Ugo Giusti a Giulio Bernardino v roce 1912 a slavnostně byl otevřen 27. května 1923. Luxusní lázně musely vyhovět náročné klientele a elitě, která sem zavítala. Palác je dodnes centrem zdraví a wellnessu, který návštěvníky města stále oslňuje svou krásou. Tu úchvatnou dekorativní keramickou výzdobu fasády s nádechem dálného východu vytvořil Galileo Chini (1919–1923). Architekt, malíř, sochař, keramik italského stylu liberty (secese), Galileo Chini proslavil město svým dílem nejen na lázních Berzieri, ale i v sále Palazzo dei Congressi.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme)

Celá výzdoba fasády čerpá ze snových námětů, jsou tu fantastická zvířata, tanečníci, otroci a mnohé ornamenty. Střechu nad vchodem do paláce zdobí lvi (Francesco Aloisi). Lázeňská budova je nádherná také zevnitř, takže návštěvník lázní se cítí téměř jako v pohádce. Ukrývají se zde nástěnné malby a štuky (Giuseppe Moroni), dvouramenné schodiště na konci vestibulu nebo štukové růžice na stropě kolem osvětlení. Střešní okno přináší do celého prostoru jas. Na konci schodiště jsou fresky od Galilea Chini. Ženské postavy na pozlaceném pozadí v magické zemi vody a rostlin jsou zřejmě alegorií charakterizující lázně. Na čelní stěně je secesní freska od Giuseppe Moroniho.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme), okolí

Pro vše jmenované čerpal Chini inspiraci ze svých cest. Například ze Siamu (dnešní Thajsko) nebo z vídeňské secese reprezentované dílem Gustava Klimta. Když nakoukneme přes okno, vidíme, že stoly a židle jsou prázdné, za klavírem také nikdo nesedí, je tu prázdno a ticho, jako by právě odešli lázeňští hosté ze začátku 20. století.

Terme Berzieri (Salsomaggiore Terme), fontána

K hlavní budově lázní ještě patří velký Grand hotel z roku 1901. Pokud rádi zkoumáte a jste zvědaví, co se skrývá za nádherným průčelím paláce Terme Berzieri, stačí zajít za roh. Přes bránu bočního vchodu paláce uvidíte velký komín, který ve vás může probudit myšlenky, jak zde od počátku 20. století lidé relaxují ve vyhřátých bazénech.

studna Gabbia del Pozzo Scotti  (Salsomaggiore Terme)

Před palácem na Piazza Berzieri je krásná artéská studna jodizované vody vyvrtaná v roce 1864. Studnu Gabbia del Pozzo Scotti navrhl Giuseppe Boni v roce 1912. Tvoří ji betonová základna, kterou překrývá secesní klec ze skla a tepaného železa ve tvaru větví a listí. Studna je dalším ze symbolů města a jeho uměleckého stylu. Rozprostírá se zde i jakási fontána v podobě velké vodní plochy, v níž se nádherně odráží obraz stavby a kovový nápis názvu paláce s dvěma ještěrkami.

Salsomaggiore Terme je dalším místem Itálie, kde kombinace termálních a minerálních pramenů s nádherným prostředím tvoří v jeho návštěvnících krásné vzpomínky.

GPS: 44°48'57.4"N 9°58'44.7"E

 

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Langhirano – místo, kde se rodí Prosciutto di Parma
Publikováno: 28.4.2019
Určitě znáte nezaměnitelnou sušenou šunku Prosciutto di Parma. My jsme se do těchto tenkých plátků zakousli a vydali se na cestu severoitalským regionem Emilia-Romagna. Naším cílem byla místa výroby této speciality. Společně dnes nahlédneme do zákulisí výroby prosciutta – dobroty, kterou si svět zamiloval.

Itálie: Montecatini Terme II – rušné lázeňské centrum
Publikováno: 2.1.2019
Přes den místo, kde vaše tělo relaxuje a vstřebává léčivé vlastnosti minerálních vod, večer centrum zábavy, dobrého jídla či nakupování. Takto vnímají návštěvníci proslulé lázně Montecatini Terme. Po setmění vyrážíme do městských ulic, abychom objevili pulzující tepnu plnou života.

Itálie: Montecatini Terme I – léčivá síla vyvěrající ze země
Publikováno: 26.12.2018
Po krátké době vás opět pozveme na procházku do italského lázeňského městečka. Tentokrát se přesuneme do Toskánska, přesněji do jeho největšího a nejznámějšího lázeňského města, které navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, odpočinek a únik od každodenní rutiny a povinností si můžete dopřát i vy, pokud navštívíte proslulé lázně Montecatini Terme.

Itálie: Salsomaggiore Terme I – od malé vesničky až po lázeňské město
Publikováno: 11.11.2018
Při cestování lze spojit příjemné s ještě příjemnějším, proto vás dnes zavedeme do lázní. Mezi množstvím italských lázeňských městeček, kde si můžete zregenerovat svou duši i tělo, jsme si vybrali Salsomaggiore Terme, nacházející se na úpatí Apenin v oblasti Emilia-Romagna.

Itálie: Salsomaggiore Terme II – lázeňské městečko na úpatí Apenin
Publikováno: 18.11.2018
Itálie je mimo jiné ideální destinací pro zdravotní turistiku. Zdejší lázně nejsou jen o teplých pramenech, vždy nabídnou i něco navíc, ať už jde o kulturní aktivity, nebo krásné prostředí. Pojďme tam teď spolu nahlédnout.

Itálie: Piacenza I – historické budovy a paláce
Publikováno: 5.9.2018
Ačkoli je město obchodním a industriálním centrem, sídlem plynárenských a ropných rafinerií a 2. světová válka zasáhla do jeho srdce, stále nabízí řadu krásných historických památek. V následujících řádcích nakoukneme do jeho centra a budeme se kochat místními architektonickými skvosty.

Itálie: Piacenza II – úchvatné sakrální stavby
Publikováno: 12.9.2018
V následujících řádcích nahlédneme do některých významných chrámů Piacenzy, které poskytnou prostor na tiché rozjímání, pohled na krásná umělecká díla i útočiště před horkými slunečními paprsky. Historické paláce zároveň reprezentují bohatství a slávu města, jakož i jeho výjimečného ducha.

Itálie: Cremona – město houslí
Publikováno: 26.9.2018
Kdo miluje hudbu, určitě toto město zná. Dnes se vydáme za slavnou houslařskou minulostí Cremony. Navštívíme několik památníků a představíme si některé osobnosti v čele se slavným básníkem Vergiliem, který zde studoval.

Itálie: Cremona – oddechněte si a ochutnejte speciality města
Publikováno: 3.10.2018
Cremona je místem, které omámí všechny vaše smysly. Viděli i dotkli jsme se nádherných architektonických skvostů, zaposlouchali se do nenahraditelných zvuků houslí, a tak nadešel čas podráždit i naše chuťové buňky. Ve městě totiž necítite jen vůni dřeva a barev z houslařských dílen, ale šiří se také ze stánků nabízejících místní speciality.

Itálie: Cremona – památky historického centra
Publikováno: 19.9.2018
Když se ocitnete v italském regionu Lombardie, určitě zavítáte do Milána, ale tento region ukrývá i další místa a městečka, která stojí za návštěvu. My jsme se vydali do města s nejvyšší středověkou věží v Itálii. Pojďte i vy s námi do historického centra malebné Cremony.

Itálie, Busseto – po stopách Verdiho
Publikováno: 23.5.2018
Z rodiště slavného hudebního skladatele Giuseppe Verdiho – Le Roncole – přejedeme do pár kilometrů vzdáleného městečka Busseto. To sehrálo významnou roli nejen v hudebním, ale i osobním životě slavného skladatele.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: místo posledního odpočinku
Publikováno: 6.6.2018
Milán je druhé největší město Itálie a je známé jako město módy, sportu, umění a obchodu. My sem přicházíme, abychom doplnili a zároveň završili skládačku života jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdiho.

Itálie, Le Roncole – po stopách Verdiho
Publikováno: 16.5.2018
V Itálii můžete obdivovat mnoho turistických zajímavostí z oblasti módy, přírody, gastronomie a umění. Tato země je neodmyslitelně spojena i s hudbou. Dnes navštívíme malou vesnici Le Roncole, kde světlo světa poprvé spatřil jeden ze světově nejznámějších hudebních skladatelů – Giuseppe Verdi.

Itálie, Milán – po stopách Verdiho: chrám hudby La Scala
Publikováno: 13.6.2018
Když navštívíte Itálii, musíte ochutnat něco z místní vynikající kuchyně. Ale k této zemi patří i umění. Italové žijí hudbou a návštěva Apeninského poloostrova se neobešla bez hudebního vystoupení. A co je víc než světoznámý operní dům La Scala?


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Kouzelná města i městečka
Když se řekne Itálie, každý si představí módu, umění, hudbu, nádherné památky, výjimečnou gastron...

Itálie: Starověká kráska – Řím
Pojďte se s námi podívat do srdce Itálie a vychutnejte si všechny známé stavby. Nezapomenutelná a...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie: Pompeje
Vítejte v Pompejích, ve městě, ktěré bylo chloubou římské říše a zaniklo živelnou katastrofou... ...

Itálie: Maják v Bibione
Málokdo z návštěvníků jadranského letoviska Bibione na Benátské riviéře viděl zblízka maják Al Fa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.2.2020
Každý, kdo tyto nejvyšší české hory miluje, jistě uvítá obrazového knižního průvodce po známých, ale také zcela opomíjených koutech Krkonoš.
24.2.2020
21. ročník mezinárodního festivalu horského filmu a dobrodružství se uskuteční od 25. do 29. března v prostorách CINEMAX Bory a nákupního centra Bory Mall v Bratislavě.
23.2.2020
Nechte se unést horskou atmosférou a inspirujícími přednáškami a filmy. Festival Vysoké hory bude probíhat v zasedačce Městského úřadu v Žilině, a to už v sobotu 7. března.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 25. 2. 2020
svátek:Liliana
dnes:
úterý 25.2.
8 °C
zítra:
středa 26.2.
3 °C