www.infoglobe.cz » Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie

Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Jihosicilské Agrigento, jedenácté největší sicilské město, je nástupcem Akragasu, významného a velmi lidnatého města (odhady mu přisuzují až 200 tisíc obyvatel) antického Řecka, z něhož pocházel například Empedokles. Dnes se podle něho jmenuje malé město ležící v administrativní oblasti Agrigenta – Porto Empedocle.

Agrigento

 

Z dřívější slávy, které se Akragas před tisíciletími těšil, nezbylo téměř nic, až na občasné vykopávky a především monumentální Valle dei Templi. To, co je pro dnešní Agrigento typické, jsou kopcovité a úzké uličky s nízkými domy, na jejichž balkónech častokrát visí čerstvě vyprané prádlo a z jejichž oken se na kolemjdoucí valí hrdelní zpěv nebo občas nějaká ta hádka. Agrigento profilem svých uliček tak mimo jiné našince obohatí i o představu toho, jak vypadala středověká a novověká města, kde domy byly na sebe těsně natěsnané, bylo málo prostoru pro zeleň a vymoženosti jako kanalizace byly velkou vzácností. Tento fakt doloží i pohled na satelitní mapu města, které je smrsknuté na úpatí Rupe Atenea.

 

Agrigento

 

Občas klaustrofobní pocit při procházení těsným historickým jádrem města se okamžitě vypaří, když je odněkud vidět pohled na krajinu rozkládající se pod městem, jež je na obzoru olemována Středozemním mořem. Na jeho druhém konci leží Tunisko, odkud po začátku tzv. Arabského jara začaly proudit vlny imigrantů, aby hledaly své štěstí v Evropě.

Město je díky přítomnosti mnoha historických památek velkým lákadlem pro turisty. Co tedy během návštěvy Agrigenta nevynechat?

Chiesa di Santa Maria dei Greci

Kostel najdete na konci hlavní agrigentské třídy Via Atenea, která je lemovaná nekonečným počtem butiků, obchodů se suvenýry nebo restauracemi. Normanská stavba byla postavena v 11. století na místě starého řeckého chrámu z 5. století př. Kr. Uvnitř si povšimněte dřevěného stropu a byzantinských fresek.

 

Santa Maria dei Greci

 

Monastero di Santo SpiritoaMonastero di Santo Spirito

Úchvatný katolický klášterní komplex vznikl ve 13. století pod patronací agrigentské šlechtičny Marchisie Prefoglie. Uvnitř se nachází zahrada s fontánou. Zdejší kaple se stropní klenbou má čtvercový tvar, kapitula je pak prosvětlena velkými okny a její stropy jsou podepřeny mohutnými oblouky. V jejím nitru se k tomu nachází krypta, která byla objevena relativně nedávno (1989). Je dost pravděpodobné, že v ní byl pohřben vnuk Prefoglie.


ChiesaAgrigento di San Nicola

Kostel byl postaven ve 13. století. Jeho fasáda je zdobena normanskou gotikou. Můžete vidět také mramorové dekorace, včetně basreliéfů svatého Petra a Pavla, nacházející se nad dvěma masivními sloupy a portálem. Mimo to si povšimněte mramorového sarkofágu.


Biblioteca Lucchesiana

V krásných dřevěných policích je uloženo na 45 tisíc starých knih a rukopisů. V hlavní hale najdete sochu biskupa Lucchesi Palliho. Knihy jsou uspořádány tak, aby světské texty byly nalevo a sakrální napravo.


Text/foto: Maxim Kucer
Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Bibione – ideální destinace na dovolenou
Publikováno: 17.7.2016
Asi už každý z nás slyšel o severoitalském přímořském středisku Bibione, které již léta patří mezi nejlevnější a zároveň nejoblíbenější dovolenková letoviska. Samozřejmě pokud přidáme poměrně malou vzdálenost od naší vlasti, tak rozhodnutí zda jet, nebo nejet padne rychle.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Bolzano – Ötziho město II.
Publikováno: 21.8.2015
Malebné velkoměsto, i když tato dvě slova k sobě příliš nesedí, v případě Bolzana je jeho šarm zřejmý.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, Bari: výlet do jižní Itálie
Publikováno: 5.7.2013
Bari je hlavním městem stejnojmenné italské provincie. Je známé také díky přístavu a pro svůj charakter univerzitního města. Nachází se zde například Polytechnická univerzita nebo Bariská univerzita, na které studuje okolo 70 tisíc studentů (pro srovnání na Univerzitě Karlově studuje přibližně 50 tisíc studentů).

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav
Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Bibione – moře na dosah
Pokud nechcete dlouho cestovat, ale máte rádi přímořskou atmosféru, tak ideálním místem pro vás j...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká krajina

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.6.2020
Slezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Téměř dvě desítky kapel zahrají v pokoronavirové premiéře. Těšit se můžete na jednodenní koncerty zvučných jmen – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrů to budou kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Specialitou pak bude minifestiválek Metal!!!, kde zahrají lokální kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a přespolní budějičáci Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám přinášíme druhou část těch nejzajímavějších mezinárodních nebo světových dnů podle kalendáře (měsíce červenec až prosinec).
28.5.2020
Šumava tajemná i lákavá, divoká i vlídná, známá i neznámá… všechny tváře našeho nejmilovanějšího pohoří představuje krásná výpravná publikace autorů Petra Davida a Vladimíra Soukupa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 1. 6. 2020
svátek:Laura
dnes:
pondělí 1.6.
21 °C
zítra:
úterý 2.6.
18 °C