www.infoglobe.cz » Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina

Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Město Catania bylo založeno Řeky již v 8. století před Kristem. Cestovní kanceláře lákají známou fotkou města s dlouhou písčitou pláží a v pozadí vyčnívající sopkou Etnou. Nenechte se však napálit. Sopka je vidět z pláže pouze velice slabě, místy vůbec, nejlepší výhled se vám naskytne z letadla.

výhled na Catanii z letadla

Catania je město plné krásné architektury a dobrého jídla, nicméně je zde stále přetrvávající problém s nepořádkem. Nejvíce asi tuto skutečnost odnášejí pláže. Catania nabízí jak písčité, tak kamenné pláže, ale ty veřejné vám bohužel dovolenkovou idylku nenavodí. Odpadky se válejí jak všude po pláži, tak i ve vodě. Místním to zjevně vůbec náladu nekazí, ale my jsme do vody prvně vlezli pouze po kotníky a pak se rozhodli veřejné pláže nadobro opustit. Soukromé pláže se cenově pohybují od 7 eur (průměrně asi za 12 eur), rozhodně se to ale vyplatí. Rozdíl je až neuvěřitelný.

ani v ulicích si s nepořádkem nikdo hlavu nedělá

ukázka z veřejné pláže v Catanii   soukromá pláž v Catanii

Po mírném rozčarování z místních pláží jsme se rozhodli vypůjčit si na den auto. Cena je poměrně vysoká (všude dostupné letáčky neuvádějí reálné ceny), navíc vám bude na účtu zamrazeno cca 300 eur (banka nám tuto sumu navrátila až deset dní po dovolené, takže s tím raději počítejte). Na co ale doopravdy musíte být připraveni, je sicilská doprava. Na celém ostrově nenajdete auto bez škrábance, a pokud jste si doteď nevšimli, tak jen co se rozjedete, pochopíte proč. Skútr s třemi lidmi bez helem kličkující mezi auty, naprostá ignorace všech předností v jízdě atd. Buďte opatrní, za každý škrábanec se pak platí. Po hororové cestě jsme se dostali do známé vesničky Taormina, kde jsou nádherné čisté pláže (dokonce i ta veřejná), skvělé jídlo a z místního amfiteátru se vám naskytne nezapomenutelný výhled do okolí, když budete mít štěstí, tak i na Etnu.

na prohlídce amfiteátru

Za návštěvu přímo v Catanii rozhodně stojí katedrála – dóm sv. Agáty a kašna Fontana dell'Elefante (vytvořena z lávového kamene – podobně byla láva využita i jinde, např. na dlažbu) – obojí na Piazza dell Duomo.

dóm sv. Agáty   byzantský hrad Castello Ursino

Za zmínku také stojí byzantský hrad Castello Ursino, před kterým se čas od času konají menší festivaly – Catania rozhodně nespí. Nás osobně ale nejvíce nadchl výlet na Etnu. Z respektu z této aktivní sopky jsme si zakoupili výlet s průvodcem. Milý a komunikativní Sicilan nás ráno naložil u hotelu do svého džípu a vydali jsme se k sopce (cena za osobu je 47 eur). Naprosto úžasný výklad od průvodce, skvělé prostředí a jedinečný zážitek v podobě ochutnávek místních pochutin – více snad ani nelze dodat. Pokud se rozhodnete Catanii navštívit, výlet na Etnu je naprostá povinnost.

pohled na Etnu

cesta ke kráterům   procházka okolo kráterů

krátery Etny

Když zpětně zhodnotím návštěvu Sicílie, určitě bych doporučovala ubytovat se v Taormině (pozor, vyšší ceny) nebo na severozápadě ostrova a do Catanie zajet pouze na jednodenní výlet.

Taormina – veřejná pláž   Taormina – soukromá pláž

GPS: (Etna) 37°45'06.1"N 14°59'36.3"E

Text a foto: Veronika Schubertová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Panarea a Stromboli: Sopečná erupce na vlastní oči!
Publikováno: 19.4.2021
Už plánujete dovolenou a nechcete se jen válet na pláži? Co takhle trocha dobrodružství na sopečných ostrovech? Panarea a Stromboli patří ještě s dalšími ostrovy pod Liparské ostrovy. Jsou známé také pod názvem Eolské ostrovy a leží v Tyrhénském moři. Nachází se u severního pobřeží Sicílie v aktivním vulkanickém pásmu mezi Vesuvem a Etnou. Jedná se vlastně o vrcholky sopek vyčnívající nad hladinu moře. Jsou součástí italské provincie Messina, která patří k autonomní oblasti Sicílie.

Itálie, Sicílie – výstup na Monte Cofano
Publikováno: 4.1.2021
Po prvním stráveném dni na Sicílii jsme se rozhodli, že vyměníme procházky městem za celodenní výstup na kopec s výhledem. Jelikož jsme se pohybovali v blízkosti Monte Cofano, které se nachází v rezervaci Riserva Naturale Orientata Monte Cofano, měli jsme celkem jasno.

Itálie, Sicílie: Erice – na bájné hoře Eryx
Publikováno: 28.12.2020
Siicílie je největší středomořský ostrov, svou rozlohou 25 426 km² zabírá 8,4 % rozlohy Itálie. Je asi 3× menší než Česká republika. Cesta sem je velice snadná. Snad každá druhá letecká společnost sem létá.

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav
Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.

Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Itálie, Messina – brána na Sicílii
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 17.9.2021
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Itálie, Řím: Nápady a inspirace na eurovíkend ve městě plném (proti)kladů
Publikováno: 26.10.2015
Máte na starém kontinentě svou oblíbenou zemi nebo turistickou oblast? Pro nás je to jednoznačně Řím! Ptáte se proč? Tak to je otázka, na kterou stručně odpovědět nedokážeme. Opravdu dobrých důvodů bychom asi dokázali vyjmenovat desítky.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 17.8.2012
Dnes s námi projdete některé ze zajímavých památek, které toto město skrývá ve svých útrobách.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie, poloostrov Gargano – ostruha italské boty
Publikováno: 2.8.2015
Hornatý a zelený poloostrov Gargano náleží k jihoitalskému regionu Puglia (Apulie) a milují jej kromě turistů a cyklistů i botanici z celé Evropy. To pro mimořádné bohatství druhů orchidejí (je jich tu prý 85!) a zbytky původního středomořského opadavého lesa, který se zde nazývá Foresta Umbra.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikováno: 27.7.2013
Nago je jeden ze skalních útvarů v této oblasti, který nabízí velmi kvalitní lezení. Útvar lezcům nabízí přes 135 cest různých obtížností (od 4a do 7c+).

Itálie: Lago di Garda - Arco - Belvedere
Publikováno: 20.7.2013
Lago di Garda je velmi oblíbeným místem aktivní dovolené. Oblast okolo tohoto největšího italského jezera je proslulá pro své prostředí, cyklotrasy, lezecké oblasti, via ferrata a jezero jako takové je rájem windsurfařů.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Sicílie – středomořská kráska pod Etnou
Pokud už je na vás zima dlouhá a těšíte se na teplo, určitě vás dnes potěšíme! Zavedeme vás totiž...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Benátky – rozhled ze zvonice
Campanilla (zvonice) naproti chrámu svatého Marka patří ke stavbám, vytvářejí typickou benátskou ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
2 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X