www.infoglobe.cz » Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu

Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Řada památek pochází ze středověku, zejména z 12. a 13. století, kdy město zažilo dobu největšího kulturního rozkvětu. V této době se Palermo stalo hlavním městem Sicilského království a sídlem významného císaře Friedricha II. z rodu Štaufů. Pro středověkou architekturu a umění v Palermu a okolí je typické mísení evropských a orientálních prvků. Asi nejpůsobivějším příkladem je mozaikami a zlatem bohatě zdobená kaple Cappella Palatina, která se nachází v paláci Palazzo Reale, kde sídlí i regionální sicilská vláda.

katedrála s bohatě zdobenou fasádou

I exteriér katedrály Santa Vergine Maria Assunta, která je považována za nejvýznamnější církevní stavbu v Palermu, je ozdoben filigránskými islámskými i neoklasicistní interiér palermské katedrálykřesťanskými motivy. Interiér katedrály je v elegantním a jednoduchém neoklasicistním stylu. V katedrále najdeme kromě hrobek několika členů královské rodiny z rodu Štaufů i odkaz na nedávnou bouřlivou etapu v historii města – je zde pohřben kněz Giuseppe Puglisi, který ve svých kázáních a prostřednictvím sociálních programů pro mládež otevřeně bojoval proti mafii. Ukázal dětem z předměstí, že mají i jiné možnosti, než se stát zločinci. Jeho činnost přinesla mafii v Palermu takové potíže, že jejich boss nerespektoval tradiční nedotknutelnost kněžích a v roce 1993 ho nechal zavraždit.

Kromě kostelů a paláců doporučuji zejména otrlejším cestovatelům navštívit kapucínské katakomby. V klenutých podzemních prostorách bylo od 16. do 19. století uloženo přibližně 8 000 mumií. Nejdříve se do katakomb k poslednímu odpočinku ukládali pouze mniši, později si tento způsob pohřbívání oblíbili bohatí měšťané. Rodiny zemřelých chodili do katakomb nebožtíky navštěvovat, některým mumiím byly dokonce česány vlasy a měněno oblečení. Nejnovější a nejzachovalejší je mumie malé Rosalie, která zemřela v roce 1920 ve věku dvou let. Její tělo se zachovalo tak dokonale, že vypadá, jako kdyby jen spala.

na široké ulici před operou se večer scházejí místní

Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je Muzeum loutek (Museo delle Marionette). Kromě rozsáhlých sbírek loutek prakticky z celého světa mohou návštěvníci muzea zhlédnout krátké divadelní představení, při kterém tradiční sicilské loutky doslova ožívají. Palermo je skvělou volbou i pro milovníky dobrého jídla, divadla a nočního života. V okolí budovy opery a přístavu se nachází nepřeberné množství restaurací, kaváren a klubů. O víkendu se v úzkých uličkách konají trhy s velkým výběrem čerstvých ryb, zeleniny a ovoce.

      v Muzeu loutek si návštěvníci mohou vyzkoušet, jak se vodí   vzhled tradičních loutek rytířů   v depozitáři muzea jsou uloženy stovky různých loutek

Díky subtropickému podnebí s mírnými zimami a teplým létem je pobyt v Palermu příjemný v jakoukoli roční dobu. Pro poznávání okolí a výlety po památkách bych doporučila hlavně podzim a období od konce února do června. Mezinárodní letiště v Punta Raisi je od Palerma vzdáleno necelou hodinu jízdy. Veřejná doprava ve městě není moc přehledná a cestující musejí počítat s tím, že často dochází ke zpožděním. 

obytné domy typické pro centrum města

GPS: 38°06'49.0"N 13°21'20.7"E

Text a foto: Martina KotorováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Messina – brána na Sicílii
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.

Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav
Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.2.2020
Letiště Praha v důsledku navyšování kapacity prochází postupnou modernizací. Nynější rekonstrukce třídírny zavazadel na Terminálu 1 ovlivní od 1. března proces odbavení cestujících. U vybraných dopravců se přesune na Terminál 2.
28.2.2020
Jarní série festivalu Cestou necestou se představí ve 22 městech na Slovensku a přinese úžasné přednášky plné dobrodružství, zážitků a inspirací.
27.2.2020
Udržitelná architektura – to je téma festivalu o stavitelství, které je ohleduplné k životnímu prostředí. Na brněnském výstavišti se setkáte v pavilonu V s projekty budoucnosti, které jsou zaměřeny na udržitelnou architekturu do soboty 29. února.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 29. 2. 2020
svátek:Horymír
dnes:
sobota 29.2.
6 °C
zítra:
neděle 1.3.
4 °C