www.infoglobe.cz » Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav

Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.

Dnes navštívíme šedesátitisícové městečko Trapani na západě ostrova. Pokud se budete nacházet v Palermu, vyplatí se vám jet autem, protože cesta vám zabere hodinu a půl. Kdybyste jeli do sto kilometrů vzdáleného města vlakem, počítejte s tím, že pojedete nejméně pět hodin.

Trapani

San Lorenzo Trapani je krásným historickým přístavem, z něhož si Kartáginci udělali základnu během první punské války v polovině 3. století př. n. l. Brzy jej však dobyli Římané. Po několik staletí po pádu Římské říše zůstalo město polozapomenuté. Na výsluní se pak dostalo pod vládou Saracénů, Normanů a později i Aragonského království.

Jednou z nejvýznamnějších památek ve staré části města, která se táhne od Via XXX Gennaio na západ, je kostel San Lorenzo, který byl postaven už roku 1421. V první polovině 17. století se dočkal přestavby na trojlodní baziliku a v polovině 18. století proběhly ještě další významné architektonické zásahy, za které byl zodpovědný architekt Giovanni Biagio Amico, který bazilice přidal boční kaple a chór. Krom toho Amico navrhl mnohé další kostely ve městě. V roce 1844 byla bazilika vysvěcena na katedrálu. Uvnitř katedrály spatříte například sochu Krista od Giacoma Tartaglia nebo jeden z největších místních uměleckých pokladů Ukřižování od vlámského malíře Van Dyka.

Trapani

Místní zajímavostí jsou solná pole, která leží před samotným Trapani. Větrnésolná pole mlýny se staly ikonickými a určitě jste je museli vidět na nějakých fotkách reprezentujících Sicílii. Počátky místní produkce soli se datují do 15. století, kdy zde vládlo Aragonské království. Solná pole se na následující staletí stala hlavním zdrojem příjmů města. Bílé homole byly přikryty střešními taškami, aby vítr sůl nerozfoukal.

Během procházky po starém městě Trapani vás jistojistě bude lákat moře. Jděte mu proto vstříc, dokud nedorazíte k náměstí Piazza Garibaldi a projděte se podél přístavu. Mimo jiné se tak dostanete k rybímu trhu. Na jih od přístavu může stát za pozornost ostrůvek La Colombaia, kde se nachází hrad a oktogonální věž Torre Colombaia. Hrad sloužil jako pevnost a později jako vězení.

Doporučujeme udělat si čas na věž Torre di Ligny ze 17. století. Ne příliš velká pobřežní strážná věž stojí za pozornost kvůli svému zachovalému stavu a také proto, že v ní dnes sídlí archeologické muzeum.

Castello della Colombaia

Takže balte kufry a vzhůru na Sicílii!

GPS: 38°00'58.5"N 12°30'32.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Myke Bryan, TrapaneseEricino, Archenzo, emmequadro61, Traktorminze, EffemsDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 20.5.2017
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost
Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...

Itálie: Pohledy na Sicílii
Sicílie je největším ostrovem ve Středomoří. Jeho atmosféra je stejně pohlcující jako je spalujíc...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

16.6.2019
Poznejte krásy a zajímavosti Malých Karpat. Využít můžete turistický autobus Malokarpatský expres, který jede každou sobotu, neděli a během státních svátků na trase Bratislava–Budmerice přes Svatý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.

15.6.2019
Letošní sezonu se mohou turisté vydat do 16 míst chráněné přírody s nově vydaným návštěvnickým pasem. Odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně 5 z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 17. 6. 2019
svátek:Adolf