www.infoglobe.cz » Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi - památka na slavnou minulost

Publikováno: 24.8.2012
Na Sicílii je mnoho míst, na která můžou být jeho obyvatelé pyšní, avšak Valle dei Templi stojí v jejich popředí a vzpomínka na jeho návštěvu vám ještě dlouho utkví v paměti.

Pohled na AgrigentoNěkolik minut jižně od jihosicilského města Agrigento se rozkládá monumentální a úchvatné Valle dei Templi neboli Údolí chrámů, na které si musíte vyhradit nejméně půl dne. To, co jsou dnes z velké části ruiny a sutiny, kdysi byla chlouba nejen antického Řecka (Sicílie byla nejprve řeckou kolonií), ale rovněž celého tehdejšího světa. Chrámy totiž byly dominantou Akragasu, předchůdce Agrigenta, který byl založen roku 581 př. n. l. a ukázkou fantastického řeckého umění a architektury. Komplex se sestává ze zbytků sedmi svatostánků: Juna, Concordie, Hérakla (Herkula), Dia, Kastora a Polydeukése, Vulkána a Asklépiose.

Valle dei Templi

Nenechte se však zmást názvem „údolí“, protože chrámy leží z velké části na hřebenu, který kdysi sloužil jako mocná hradba starověkého města a zároveň umožňoval, aby chrámy byly vidět jako silueta na obzoru. Z této pozice je rovněž jako na dlani vidět samotné Agrigento, které je svou rozlohou pouhým fragmentem svého antického předchůdce. Tehdy totiž město za jeho největší slávy obývalo na 200 tisíc lidí.

Valle dei Templi

Chrám Juno, v řecké mytologii Héry, byl postaven cca kolem roku 450 př. Kr. o délce Valle dei Templi38 a šířce 16,9 metru. Bohyně, které je zasvěcen, byla na vrcholu božské hierarchie a podobně jako její manžel Zeus, který byl zároveň jejím bratrem, měla schopnost házet blesky. Kromě toho Héra byla patronkou manželství, dbala na posvátnost a neporušitelnost manželských svazků a byla také patronkou zrození. Lidé se do chrámu dostávali po čtyřech schodech. Střecha chrámu byla podpírána třináct metrů vysokými sloupy v dórském stylu.

Další chrám je zasvěcen Concordii, jehož velikost je téměř identická s Héřiným chrámem. Se vzestupem křesťanství byl chrám přeměněn na kostel, což znamenalo také zničení původního oltáře a ve východních rozích vznikly sakristie.

Valle dei Templi

Héraklův chrám patří jednoznačně k největším, které můžete na posvátném místě spatřit. 38 dórských sloupů vztyčených pravděpodobně v 5. století př. n. l. na ploše 67 na 25 metrů podpíralo mohutnou střechu, která na svém východním konci skrývala oltář.

Valle dei Templi

Valle dei Templi

Vůbec největší svatostánek v dórském stylu, který kdy svět spatřil, byl zasvěcen olympskému bohovi všech bohů – Diovi. Podobně jako Héraklův chrám, Diův chrám byl postaven pravděpodobně v 5. století př. n. l. za využití kartáginských otroků zajatých během válek s Kartágem. Diův dóm, který nakonec nikdy nebyl dokončen a dodnes z něho zbyly pouhé ruiny, stále fascinuje svými impozantními rozměry. Na délku stavba měřila téměř 113 metrů, na šířku 36. Střecha byla podpírána 15 metrů vysokými sloupy, mezi nimiž bylo 38 mohutných atlantů vynášejících chrám až do výšky 30 metrů. Celá oblast Diova chrámu je od první, kde jsou chrámy Héry, Herkula atd., oddělena silnicí a parkovištěm, na němž se nachází také stánek se suvenýry a kavárna s tradičně vysokými turistickými cenami.

Valle dei Templi

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie, Palermo I. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 10.8.2012
Itálie je oblíbenou prázdninovou destinací a její jih, Sicílie, je fascinující směsí kultur, která si zaslouží být spoznána.

Itálie, Sardinie – Cagliari
Publikováno: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninskou Itálii a vydáme se na slunnou Sardinii.

Itálie, Messina – brána na Sicílii
Publikováno: 6.4.2018
Palermo, Catania a Messina. To jsou tři největší města na Sicílii, báječném, ale občas i frustrujícím ostrově.

Itálie, Cefalu – vzhůru na sever Sicílie
Publikováno: 16.3.2018
Cefalu se nachází v nádherné lokalitě na severním pobřeží Sicílie. Ve městě, které zdobí malý a útulný rybářský přístav, žije okolo 14 tis. lidí. V jeho historickém centru si můžete projít úzké uličky, jež skrývají např. normanskou katedrálu. Kousek od historického centra naleznete také písčitou pláž.

Itálie, Sicílie – Palermo, metropole s nádechem Orientu
Publikováno: 17.9.2021
Hlavní město autonomní oblasti Sicílie a páté největší město v Itálii – Palermo – leží na severním pobřeží ostrova. Prohlídka jistě nadchne všechny milovníky historie, architektury a dobrého jídla. Bylo založeno v 8. století př. n. l. a díky své strategické poloze se stalo důležitým obchodním a politickým centrem. Město bylo několik set let pod nadvládou Arabů. Vliv arabské kultury je tu patrný dodnes, a to nejen v architektuře, ale třeba i v tradiční sicilské kuchyni.

Itálie, Sicílie – Catania, Etna, Taormina
Publikováno: 8.8.2016
Na úpatí nejvyšší činné evropské sopky Etny leží druhé největší město italského ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy se tam lze pohodlně dostat za pár hodin letadlem s přestupem v Římě nebo Neapoli. Když budete mít štěstí, seženete i levný přímý let. Z letiště pak do centra jezdí autobusy, místní však téměř neumějí anglicky, proto doporučuji slovníček s sebou. Dávejte pozor, zvláště pokud přijíždíte v noci – v části města hraničící s centrem je poměrně vysoká kriminalita, na kterou budete pak v hotelu blíže upozorněni.

Itálie, Arco – bouldery pod východní stranou hory Colodri
Publikováno: 31.8.2015
Arco je mezi lezci italským rájem, jelikož se zde nachází přes 20 lezeckých oblastí různých obtížností a délek. Na své si zde přijdou i bouldeři a milovníci zajištěných cest (ferat). Městečko samo o sobě je příjemným místem k návštěvě pro své malebné historické centrum plné restaurací, ale také lezeckých obchodů. Dominantou Arca je hrad, který městečko z výšky střeží.

Itálie, Bolzano – Ötziho město II.
Publikováno: 21.8.2015
Malebné velkoměsto, i když tato dvě slova k sobě příliš nesedí, v případě Bolzana je jeho šarm zřejmý.

Itálie, Padova – město se středověkým nádechem
Publikováno: 28.3.2014
Dnes se vydáme do prosluněné severní Itálie, do prastarého města Padova a jeho úzkých středověkých uliček.

Itálie: Vulcano, aneb může za to televize
Publikováno: 28.1.2013
Jednoho večera, před šesti lety, jsem shlédla v televizi velmi zdařilý dokument Krásy evropského pobřeží. Mezi všemi představenými destinacemi mě nejvíce zaujaly Liparské ostrovy, které se nacházejí v jižní části Itálie, v těsném sousedství Sicílie a skládají se ze sedmi obydlených ostrovů.

Itálie, Sicílie: Agrigento - pohled na jih Sicílie
Publikováno: 5.10.2012
Nedaleko jižního pobřeží ostrova se nachází ospalé město s krásnými uličkami.

Itálie, Sicílie – Trapani: starověký rybářský přístav
Publikováno: 3.8.2018
Z kontinentální Itálie se vydáme na Sicílii, živý a hlučný ostrov, kde na trzích uslyšíte prodavače, jak vykřikují, že jejich rajčata jsou ta nejlepší a na ulicích uslyšíte, jak se místní hlasitě baví o všem možném. I když byste měli nějaké základy italštiny, je možné, že místní často nepochopíte, protože na Sicílii se mluví vlastním dialektem.

Itálie, Palermo II. - Lesk a bída sicilské metropole
Publikováno: 17.8.2012
Dnes s námi projdete některé ze zajímavých památek, které toto město skrývá ve svých útrobách.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie, Sicílie – středomořská kráska pod Etnou
Pokud už je na vás zima dlouhá a těšíte se na teplo, určitě vás dnes potěšíme! Zavedeme vás totiž...

Itálie: Gargano, poloostrov v Apulii
Pobřeží poloostrova Gargano tvoří až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jeskyněmi a bělostný...

Itálie, Sicílie: Agrigento I.
Projít padesátitisícové Agrigento znamená bloudit, často do kopce, spletitými, úzkými a prázdnými...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi II.
Vydejte se s námi podruhé mezi gigantické zříceniny chrámového komplexu starověkého Akragasu. T...

Itálie, Sicílie: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes již pouhým stínem monumentálního starověkého řeckého komplexu, kterým se...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Kouzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena:
Kouzelný balíček plný překvapení!
1. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
2. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!
3. cena redakce:
Kouzelný balíček plný překvapení!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovní stát Barbados se stal republikou a přestal tak uznávat britskou královnu Alžbětu II., která byla dosud jeho nejvyšší představitelkou. Post nejvyšší hlavy státu obsadila současná generální guvernérka.  
27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
24.11.2021
Také letos se návštěvníci Vysokých Tater můžou těšit na Tatranský ledový dóm, který tradičně „vyrostl“ na Hrebienku. Nese podobu jednoho z nejvýznamnějších poutnických míst v Evropě, jako symbolu konce doby označené pandemií  a nového začátku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 5. 12. 2021
svátek:Jitka

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X