www.infoglobe.cz » Itálie, Terst – na skok do Miramare

Itálie, Terst – na skok do Miramare

Publikováno: 13.7.2018
Říká se, že pokud chcete objevit klíč ke šťastnému životu, zamiřte do Terstu (Trieste).

Když se podíváte na mapu, italský přístav spíš vypadá, jako by patřil Slovinsku. Mimochodem ještě na začátku 20. století téměř tři čtvrtiny populace tvořili Slovinci. I když se jejich zastoupení v městské populaci po anexi Itálií v roce 1920 výrazně snížilo, dodnes ve městě slovinská komunita existuje.

Terst

Místní jsou pověstní pro svůj nakažlivě optimistický přístup k životu. Tersťané často chodí na „pláž“, která u moře uvozuje čtvrť Barcola. Pláž je řečeno skutečně s nadsázkou, protože se jedná spíše o vybetonovaný kus pobřeží. Turisté sem také rádi chodí na dlouhé procházky, které jsou skvělé hlavně při západu slunce.

Barcola

Nedaleko čtvrti (přibližně 7 kilometrů) se nachází téměř pohádkový zámek Miramare, který si v polovině 19. století nechal postavit rakousko-uherský arcivévoda Maxmilián I., mladší bratr císaře Františka Josefa. Pozemek zámku pokrývá úctyhodnou plochu 22 hektarů. Říká se, že když se arcivévoda jednou dostal na moři v Terstském zálivu do bouře, skryl se před ní v malém přístavu Grignano. Toto místo si pak vybral za svůj nový domov.

Arcivévoda na stavbu zámku neustále dohlížel. Povolal si velmi zdatného rakouského architekta Carla Junkera, který zde skloubil rakouskou a anglickou architekturu. Dekorace a nábytek si vzali na starost Franz Hofmann se synem. Zámek byl dokončen v roce 1864. Bylo to po jeho dobrodružném tažení do Mexika, kde se jmenoval císařem.

Miramare

Miramare je veřejnosti přístupný. Můžete si tak prohlédnout komnaty arcivévody Maximilána, jeho ženy Charlotte, pokoje pro hosty, pokoj, který je vyhrazen historii zámku a konstrukci přilehlého parku, nebo apartmán vévody Amedea z Aosty, který se nese v duchu racionalismu 30. let 20. století.

Ve všech komnatách naleznete původní nábytek a další vybavení. Za pozornost stojí rovněž hudební komnata, v níž Charlotte hrávala na fortepiano. V jiných pokojích uvidíte například malby Cesara dell’Acquy, známého především pro malbu historických témat a mnohé knižní ilustrace. Na zámku jsou vystaveny obrazy, na kterých si můžete prohlédnout jeho stavbu.

interiér zámku   zámecký park

Součástí Miramare je také rozlehlý park, na jehož botanickém aspektu se významně podíleli i Češi – Josef Laube a Antonín Jelínek.

Otevřeno je každý den kromě 25. prosince a 1. ledna. Otevírací hodiny jsou zpravidla od 9 do 19 hodin, nicméně v závislosti na ročním období se mohou mírně lišit. Za vstupné mimo sezonu dáte přibližně 8 eur, ale během sezony si trochu připlatíte, lístek stojí 12 eur. 

GPS: 45°42'09.0"N 13°42'43.9"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Valleo61, Aconcagua, ryogt, Tiesse, Diego Delso, WakowlkDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Itálie: Město Terst
Publikováno: 20.6.2011
Město Terst patří k největším přístavům na pobřeží Jaderského moře. Za Rakousko-Uherska býval hlavním přístavem habsburské monarchie, což z něho udělalo nejen mondénní letovisko plné historických památek, ale i významné hospodářské a obchodní centrum.

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I
Publikováno: 17.6.2017
Jestli jste ještě nebyli v severoitalských Benátkách, je ideální čas tam vyrazit. Centrum nezná hluk aut ani chaos na silnicích a hlavním dopravním prostředkem je zde loď jakékoliv velikosti, rychlosti a pohonu. Díky své svéráznosti láká mnoho turistů v kterémkoliv ročním období. Mimo sezonu je tu sice méně turistů, ale i v létě se sem vejdete. Dnes vám poskytneme pár praktických rad.

Chorvatsko, Umag – na skok k moři
Publikováno: 22.8.2016
Pokud máte dovolenou jen pár dní, a přesto byste rádi jeli autem k moři, Umag je ideální chorvatskou destinací. Jedná se o přístavní město na poloostrově Istria, které může nabídnout především čisté moře a nepřeplněné pláže.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.
Publikováno: 28.10.2013
Svého času jsem provázela naše turisty po Benátkách a patřilo se, pokud možno i názorně, seznámit je s význačnými umělci a jejich díly, kteří v tomto městě nebo okolí žili a tvořili. Basilika dei Frari - velkolepý chrám nacházející se poblíž mostu Rialto, nabízel hned několik typů.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí II.
Publikováno: 4.11.2013
Většina Canovových známých soch existuje v kreslené podobě, jako modely ze sádry, ale i v mramorovém vyhotovení v několika variantách. Svědčí to o obrovské snaze a hledání mistra dovést svou vizi konečného díla k dokonalosti.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II
Publikováno: 24.6.2017
Jak se do Benátek dostaneme a kolik peněz si na cestu vzít, již víme. Pojďme si nyní pomalu představit zajímavosti Benátek. Jejich nedílnou součástí je samozřejmě gondola. Tu si můžete zaplatit téměř kdekoliv za sjednocenou cenu (u hlavních památek i v úzkých kanálech).

Itálie, Treviso – sladká zastávka
Publikováno: 1.6.2018
Připojte se k nám na výlet do severovýchodního cípu Itálie, do města, které dalo vzniknout věhlasnému vínu Prosecco. Ale nejen jemu. Také zbožňujete sladké jako my? Pokud ano, pak pro vás bude Treviso naprostým rájem. Právě zde totiž vznikl patrně nejslavnější italský dezert – tiramisu.


Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě
Hlavní město severoitalského regionu Benátsko nabízí turistům během celého roku nezapomenutelné z...

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval
Carnevale di Venezia nebo Benátský karneval každoročně do Benátek přiláká množství turistů z celé...

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Letní večer v Benátkách... Foto: Jan Chaloupka, červenec 2012

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 9. 12. 2019
svátek:Vratislav
dnes:
pondělí 9.12.
6 °C
zítra:
úterý 10.12.
1 °C