Itálie, Terst – na skok do Miramare

Když se podíváte na mapu, italský přístav spíš vypadá, jako by patřil Slovinsku. Mimochodem ještě na začátku 20. století téměř tři čtvrtiny populace tvořili Slovinci. I když se jejich zastoupení v městské populaci po anexi Itálií v roce 1920 výrazně snížilo, dodnes ve městě slovinská komunita existuje.
Místní jsou pověstní pro svůj nakažlivě optimistický přístup k životu. Tersťané často chodí na „pláž“, která u moře uvozuje čtvrť Barcola. Pláž je řečeno skutečně s nadsázkou, protože se jedná spíše o vybetonovaný kus pobřeží. Turisté sem také rádi chodí na dlouhé procházky, které jsou skvělé hlavně při západu slunce.
Nedaleko čtvrti (přibližně 7 kilometrů) se nachází téměř pohádkový zámek Miramare, který si v polovině 19. století nechal postavit rakousko-uherský arcivévoda Maxmilián I., mladší bratr císaře Františka Josefa. Pozemek zámku pokrývá úctyhodnou plochu 22 hektarů. Říká se, že když se arcivévoda jednou dostal na moři v Terstském zálivu do bouře, skryl se před ní v malém přístavu Grignano. Toto místo si pak vybral za svůj nový domov.
Arcivévoda na stavbu zámku neustále dohlížel. Povolal si velmi zdatného rakouského architekta Carla Junkera, který zde skloubil rakouskou a anglickou architekturu. Dekorace a nábytek si vzali na starost Franz Hofmann se synem. Zámek byl dokončen v roce 1864. Bylo to po jeho dobrodružném tažení do Mexika, kde se jmenoval císařem.
Miramare je veřejnosti přístupný. Můžete si tak prohlédnout komnaty arcivévody Maximilána, jeho ženy Charlotte, pokoje pro hosty, pokoj, který je vyhrazen historii zámku a konstrukci přilehlého parku, nebo apartmán vévody Amedea z Aosty, který se nese v duchu racionalismu 30. let 20. století.
Ve všech komnatách naleznete původní nábytek a další vybavení. Za pozornost stojí rovněž hudební komnata, v níž Charlotte hrávala na fortepiano. V jiných pokojích uvidíte například malby Cesara dell’Acquy, známého především pro malbu historických témat a mnohé knižní ilustrace. Na zámku jsou vystaveny obrazy, na kterých si můžete prohlédnout jeho stavbu.
Součástí Miramare je také rozlehlý park, na jehož botanickém aspektu se významně podíleli i Češi – Josef Laube a Antonín Jelínek.
Otevřeno je každý den kromě 25. prosince a 1. ledna. Otevírací hodiny jsou zpravidla od 9 do 19 hodin, nicméně v závislosti na ročním období se mohou mírně lišit. Za vstupné mimo sezonu dáte přibližně 8 eur, ale během sezony si trochu připlatíte, lístek stojí 12 eur.
GPS: 45°42'09.0"N 13°42'43.9"E
Text: Maxim Kucer
Foto: Wikipedia.org: Valleo61, Aconcagua, ryogt, Tiesse, Diego Delso, Wakowlk
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Itálie: Město Terst

Itálie: Benátky – město mezi vodními kanály I

Itálie – města duchů

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí I.

Itálie: Benátky - když vás Jadran omrzí II.

Itálie, Benátky – město mezi vodními kanály II

Itálie, Treviso – sladká zastávka
Souvisejicí fotogalerie

Itálie: Benátky – město na vodě

Itálie: Benátky – Pestrobarevný karneval

Itálie, Benátky: Jeden večer v Benátkách
Lokace:
